Pulčínsko - skála Čertův zub a skalky Trojčata
Turistické cíle • Skalní útvar
Málokterý z návštěvníků, který se kochá výhledem z úžasného cimbuří skalní hradby Čertových skal na okolní krajinu a obec Lidečko, má povědomí o tom, že tento mohutný skalní útvar není tím jediným v okolí. Samozřejmě tím nemám na mysli nedaleké hojně navštěvované a v podvědomí širší veřejnosti už zafixované skály Pulčínské. (V mém miniseriálku bude řeč o drobnějších skalních útvarech, které tvoří jakýsi přerušovaný a lidským očím převážně dobře skrytý pás právě mezi těmito dvěma nejznámějšími skalními seskupeními...) Na začátek našeho putování bychom neměli vynechat právě návštěvu "Čerťáků" a vychutnat si skvělý výhled na okolní malebnou valašskou krajinu. Při něm je třeba si uvědomit fakt, že právě Čertovými skálami končí hlavní hřeben Vizovických vrchů a ty stráně, zvedající se od říčky Senice naproti nám, už patří do horstva Javorníků. Oboje patří do pásma Západních Karpat, které jsou, jak známo, tvořeny flyšem s pravidelně se střídajícími vrstvami pískovců, slepenců a jílovců. A právě díky němu najdeme na východní Moravě četné zajímavé skalní útvary, podobné těm, kterými se tolik pyšní česká část naší republiky. Moravské útvary jsou pochopitelně menší a kromě jednoho skalního města se jedná jen o malé skalní skupiny a skalní solitéry. Moudrý člověk ale už dávno pochopil, že krása není jen o velikosti a tak vezme zavděk tím, co se v této oblasti nabízí . A zcela jistě nebude zklamán, protože o co jsou zdejší skalní útvary ošizeny v super rozměrech, to jim bohatě vynahradí jejich rozmanitost a krása...
První návštěvu u takových téměř neznámých skalních krásek vykonáme už na protilehlém kopci zvaném Stráž nad lidečským Motorestem. Velké louky a Pastviny na jeho svazích jsou od severu ohraničeny jehličnatým lesem, který prudce spadá do údolí Pulčínského potoka. Tam, kde kdysi v dávné minulosti došlo ke vzniku prudkého erozního svahu, obnažila se také čela zárodků mrazových srubů a postupně byla vystavena povětrnostním vlivům a chemickým reakcím. V dnešní době tu proto pod okrajem poslední louky, obklopené lesem, najdeme celkem tři mrazové sruby o celkové délce asi 75 m. Ten první od Lidečka je nejnižší, dosahuje výše asi 5 m, poslední je nejdelší s výškou 7 m, nás ale nejvíce zaujme členitost a výzdoba prostřední skalní stěny a naprosto fantastická převislá a šikmá skalní věž "Čertův zub," která dosahuje výšky téměř 9 metrů. V bezprostřední blízkosti "Čertova zubu" jsou v mírném svahu a v plochém sedle, kterým prochází lesní cesta, rozhozeny nádherně modelované balvany a skalky, dosahující výše asi 5 m. Na hrubozrnné - a nejspíš také na rozdíl od Čertových skal, arkózní skalní útvary, se divoce vrhla eroze a opravdu s chutí se tu na nich vyřádila.
Proto zde dnes můžeme obdivovat nejen malebné seskupení skalek "Trojčata," ale také stranou stojící "Smuténku" a bizarní "Muzikální příšeru." Spřízněné romantické duše zde (tak jako já) určitě uvidí obrys postavy z jiných světů, kterak v pazourech drží naprosto pozemskou kytaru či podobný strunný nástroj! Ostatní skalky a balvany v jejich okolí už jsou "obyčejné" a jen dotvářejí prostor, atmosféru a kulisy k tomuto pozoruhodnému místu... Dříve byly tyto skály a skalky velmi dobře přístupné i přes absenci turistické značky: od železniční zastávky Lidečko ves vede po hraně kopce s pastvinami nad poslední dům Lidečka zpevněná cesta. Tady se člověk pokochal nádhernou vyhlídkou na Čertovy skály a horu Kopce a z Rozcestí polních cest si vybral tu vpravo, která pokračovala traverzem přes louku na okraj lesa a zde už se po vrstevnici lesem přišlo k blízkému Čertovu zubu a ostatním skalkám. Bohužel v současnosti majitel Pastviny ohradil a umístnil zde i elektrické ohradníky. Takže - pokud se neradi osobně "trkáte" s elektrickým proudem a nestojíte ani o spurt před rozzuřeným turem, musíte vzít zavděk jinou a méně pohodlnou přístupovou cestou: od Motorestu pod Čertovými skálami pokračujete po modré značce po velmi frekventované hlavní silnici soutěskou Lomensko k 300 m vzdálenému Rozcestí k Pulčínu. Projdete pod mostem se železniční tratí a na vidlici cest opustíte modrou značku a necháte ji samotnou putovat hluboce zařízlým údolím proti toku Pulčiňáku a vy se vydáte po hlavní silničce stoupající svahem do obce Pulčín. Asi po půl km narazíte vpravo na lesní cestu, která vás vcelku pohodlně přivede směrem zpět pod hranu svahu s mrazovými sruby, Čertovým zubem a se zajímavými skalkami na plošině, ale po které se musíte vrátit zpět. Vede k nim ještě jedna zkratka - po 250 metrech chůze od pulčínského mostu a při pozorném sledování svahu vpravo uvidíte málo zřetelnou pěšinu, která stoupá prudším svahem ke skalám přímo.
Na závěr bych chtěl ještě podotknout, že "Čertův zub" a skalky v okolí by se měly správně označovat u Lidečka, neboť leží v těsné blízkosti této obce, ale protože přináleží spolu s dalším "příbuzenstvem" už k Javorníkům a já jsem potřeboval jednotící název pro všechny tyto skalní útvary, zvolil jsem titulek Pulčínsko. (Ještě vám prozradím, že naproti nad potokem Pulčiňákem se zvedá prudký svah Stráže II, na jejímž vrcholku a jedné hraně strmého srázu se taktéž nacházejí pískovcové skalní útvary. Tady jsem byl ale naposled už před hezkou řádkou let, a protože z těchto míst nemám žádnou fotografii, odkládám příspěvek o tomto místě na dobu neurčitou.)
P.S.Jak tyto skalky nazývají místní bohužel nevím, já si je sám pro sebe pojmenoval dle vlastní fantazie.)