Pustyňa - Kaple sv. Kříže
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
V květnu léta páně1756 byli přijati do řádu svatého Františka z Assisi dva Bohumínští rodáci, Josef Czimmerer, syn někdejšího bohumínského starosty Eliase Czimmerera a Antonín Borský, někdejší bohumínský radní. František Czimmerer přijal řádové jméno Antonín a Antonín Borský se stal bratrem Felixem. Oba řeholníci, kteří po slavnostním slibu získali právo nosit řeholní oděv, se záhy rozhodli žít poustevnickým způsobem života.
Dne 1. července léta páně 1756 pořádali Královský úřad v Opavě o udělení souhlasu k postavení nevelké poustevny někde v okolí Bohumína. Jejich žádosti bylo vyhověno s podmínkou, že poustevna bude postavena v blízkosti kaple zasvěcené svatému Kříži, o kterou měli pečovat.
Po zrušení řádu svatého Františka z Assisi císařským dekretem v roce 1782 zanikla i poustevna. Poustevna pak podle dochovaných záznamů byla ponechána svému osudu a samovolně zanikla. Kaple sv. Kříže, která je v ústním podání za poustevnu zaměňována, byla i nadále udržována bohumínskými občany. Kaplička se v roce 1964 dočkala zapsání do ústředního seznamu kulturních památek. V průběhu let byla několikrát opravována, čímž došlo k nepatrným změnám v jejím vzhledu. Největší opravy proběhli v roce 1969, kdy bylo pomocí ocelových lan zpevněno její obvodové zdivo. Její poslední oprava se uskutečnila v roce 1995.
Až do smrti duchovního správce Josepha Sniegonie – Pelikana se každoročně, v období slavnosti Nanebevstoupení Páně, konala ke kapli svatého Kříže prosebná procesí. Měli vyprosit zachování úrody a její ochranu před nepřízní počasí.
V současné době vede kolem kaple cyklotrasa a silnice spojující Chalupki (PL) s dálnicí D1 a Bohumínem. Ve stínu stromů je zde zbudován přístřešek zvoucí k příjemnému posezení. Zastavit je zde možno i s autem.
Zdroj: internetové stránky města Bohumín.