Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Výletní místo
Radegast - to není jen název pěnivého moku, ale také socha pohanského boha úrody s býčí hlavou, rojem hojnosti, kačenou a s valašskými krpci. Socha stojí na turisticky atraktivní stezce mezi Pustevnami a posvátnou horou Radhošť, kde se v dávných dobách konalo uctívání právě tohoto boha.
Sochu pohanského boha Radegasta jsme chtěli navštívit již několik let a přesto jsme si vždy v Beskydách vyhlédli jiné turistické cíle. Až v poslední době jsme na hřeben těchto krásných hor zavítali a to hned dvakrát. Poprvé jsme k soše vysoké 328 cm a vážící 1650 kg přišli z Pusteven, a jelikož se u ní nacházelo hodně dalších turistů, zastavili jsme se u ní až když jsme šli opačným směrem. Ve stánku jsme získali razítko a na lavičkách jsme si chvíli odpočinuli. Potom se dětem podařilo nechat se vyfotit u této mohutné sochy, jejíž originál jsme viděli v zimě stejného roku v radnici ve Frenštátu pod Radhoštěm. Byla sem schována před nepřízní počasí, jelikož socha z umělého kamene se železnou vložkou a přísadou žulové drti špatně odolávala nepříznivému počasí, dokonce do ní uhodil blesk a proto byla nahrazena kopií z žuly. Nynější sochu Radegasta vytvořil frenštátský rodák Albín Polášek, který větší část svého života prožil ve Spojených státech Amerických. Socha byla dokončena v roce 1930.
Déle jsme se u kopie sochy nezdržovali a po deseti minutách jsme pokračovali v návratu na Pustevny.
Legenda říká, že socha stávala přímo na hoře Radhošť, ale tu prý nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu v šedesátých letech 9. století údajně na Radhošť zavítali.
Z historie sochy Radegasta nás zaujalo, že se na podstavec stěhovala dvakrát. Při první cestě v roce 1931 nákladní auto se sochou uvízlo ve strmé zatáčce na Pustevnách, odkud ho druhý den muselo vytahovat šest párů koní. Navíc se strhl silný déšť provázený bouřkou, při níž blesk zabil jednoho z vojáků, kteří u Radegasta drželi čestnou stráž. Roku 1982 byla Radegastova socha rekonstruována, ale nepříliš uspokojivě. Proto byla dne 22. května 1996 převezena do restaurátorské dílny v Leskovci u Vsetína, aby sloužila jako vzor pro zhotovení věrné kopie, tentokrát z pravé jihočeské žuly. Sochu vytvořili akademický sochař Miroslav Machala a kameníci Jan Sobek a Miroslav Zubíček. 4. července 1998 byla slavnostně odhalena na původním místě.
Podruhé jsme sochu pohanského boha Slovanů Radegasta obdivovali o dva roky a téměř tři měsíce později. Stalo se tak na podzim, kdy krásně svítilo sluníčko a měli jsme krásné výhledy jak z Pusteven, tak z Radhoště. Při cestě na Radhošť jsme vyfotili dceru u sochy, protože zde kupodivu nebylo zrovna moc lidí. Pak jsme se zastavili u panelu naučné stezky Radegast a syn šel odlovit kešku. Když jsme se vraceli zpět, krátce jsme se zastavili u stánku a pak jsme pokračovali jsme dál na nedaleké Pustevny.
http://www.pustevny.cz/radegast.htm