Loading...

Radnice v Dobrušce

Turistické cíle Radnice

Tato renesanční budova má pocházet ze 2. poloviny 16. století. Nevíme však, zda vyrostla opět na tom samém místě. Navíc, zda se jednalo o pouhou přestavbu, či o výstavbu úplně nového objektu. To z toho důvodu, že Dobrušku zasáhlo v její historii množství požárů, a tak o životě města do 16. století se mnoho pramenů nezachovalo.

O první radnici víme pouze to, že vyhořela 30. srpna 1566 při velkém požáru města, jemuž kromě ní podlehlo 76 domů, pivovar, špitál, šatlava a 11 obilím naplněných stodol. Právě po ní byl vystavěn nový objekt, kolem něhož v roce 1628 táhly houfy povstalých sedláků, směřující k opočenskému a později novoměstskému zámku. Po porážce povstání proběhly v prostorách radnice výslechy a soudy některých z nich. Sídlil tu totiž hrdelní soud, a to až do roku 1765, kdy byl zrušen. Památkou na něj je zvonek z roku 1595, zavěšený nad vnějším schodištěm, který doprovázel odsouzence na jejich poslední cestě. Nese na sobě německý nápis „Jsi-li soudcem, suď spravedlivě. Bůh je tvůj soudce, ty jsi jeho sluha“. Později se jím až do 1. světové války zvonívalo na poplach při požáru. Když byly zrekvírovány cimbály věžních hodin, byl zavěšen zvonek na místo cimbálů, jež byly opět pořízeny až koncem 20. let 20. století.

Radnice však neměla příliš štěstí, protože již 4. září 1702 opět s pivovarem a 62 domy vyhořela. V roce 1770 probíhaly na radnici spory mezi měšťanstvem o zdejší pivovar, jež málem skončily defenestrací. Lidé, kteří neměli žádného práva várečného, totiž žádali, aby byl pivovar považován za společný majetek všeho měšťanstva a nejen majetkem občanů, majících dosud právo várečné. Tyto požadavky byly shledány zvláštní komisí za neoprávněné a 25. září 1770 zde došlo k tzv. Feiglovskému narovnání, v němž se nepravovárečníci vzdali všech nároků na pivovar, za což jim byly postoupeny 2 várky ve prospěch zdejší obecní pokladny. Toto narovnání bylo potvrzeno královéhradeckým krajským úřadem 12. října 1770 a následně vloženo do knih.

Nejosudnější pro radnici však byl až 9. květen 1806. Tehdy lehla popelem nejen radnice a vedle ní stojící pivovar, ale rovněž 269 domů, kostel, děkanství, 2 školy, špitál, 5 židovských domů se synagogou a 69 stodol. Obnova radnice byla zahájena ještě v témže roce, ale již 7. října 1866 ji postihl opět stejný osud, neboť při požáru náměstí a přilehlého okolí shořelo 81 budov, radnice s pivovarem a věží a kostelní ulice až po samou školu. Spolu s její obnovou, provedenou v letech 1866-1867, se nezměnila jen vnější podoba, ale zároveň tvar střechy.

Tento objekt sloužil zejména jako sídlo městské samosprávy, od roku 1793 dokonce magistrátu 4. třídy. Ve středověku zde zasedal výše zmíněný hrdelní soud. V radničním sklípku byl sklad soli, vína a kořalky. Přízemní prostory bývaly městskou šatlavou a později městským archivem. Na opačném konci radniční věže byla u ochozu situována skromná komůrka hlásného, přičemž v dávnějších dobách tu působili dokonce 2 hlásní. Každý z nich měl v roce 1628 za svoji službu 3 kopy 30 grošů a věrtel žita. Za správu hodin bylo placeno půl druhé kopy grošů.

František Pišl ve svém díle „Dobruška“ z roku 1914 ji popsal takto:

„Radnice: Uprostřed čtverhranného náměstí nalézá se radnice s věží 45 m vysokou, s jejíž otevřené galerie otvírá se za jasných dnů překrásný rozhled do širého okolí podhoří Orlického. Věž sama pochází asi z konce XV. nebo počátku XVI. století, čemuž zdá se nasvědčovati nejen sloh stavby, ale i poněkud písemné památky. V dřevěné skříni v zasedací síni na radnici nalézá se 29 privilegií města zdejšího; první dvě listiny psány jsou latinsky, poslední tři – privilegia to Marie Teresie, Josefa II. a Františka I. – německy, ostatní 24 česky; nejkrásnější je privilegium císařovny Marie Teresie; je to kniha obsahující 43 listy pergamenové, vázaná v zeleném sametu; pečeť visutá na šňůrách zlatých o bulle stříbrné silně zlacené, na níž vyryt je znak český.

Mimo privilegia chová se na radnici »Právní manual« ve 4 knihách, obsahující zápisy od 16. října 1625 do r. 1788, »kniha kšaftů« se zápisy od r. 1525-1635, »kniha smluv svatebních« od r. 1578-1640, účty obchodu solního ze XVII. století, mnoho listin, týkajících se působení a života Fr. Lad. Heka, hrdiny Jiráskova románu F. L. Věk, četné památky cechovní a j. Jest jen litovati, že z nedostatků finančních nelze umístiti tyto památky ve zvláštní místnosti, kde by obecenstvu přístupny byly.

Pod radnicí býval sklep, o němž v listině ze dne 5. října 1643 je zaznamenáno, »aby přivezenou sůl každý do solního obecního sklepa pod rathouzem skládal.«

Na průčelí radnice směrem ke kostelu zasazen jest městský znak – trojříčí – zděděný po Mutinovi z Dobrušky, okolo něhož je svaté pravidlo pro život občanský: »Lex civium dux« – zákon budiž vůdcem občanů.

Na dobu, kdy měla Dobruška právo hrdelní, t. j. právo odsuzovati k smrti a nad odsouzeným popravu vykonati, upomíná zvonek zavěšený na severní straně radnice s případným nápisem: »Bist du ein Richter, so richte recht, Gott ist dein Richter, du bist sein Knecht«. (Jsi-li soudcem, suď právě; Bůh je tvým soudcem, ty´s jeho sluha.) Zvonkem tím, kterým se nyní zvoní při požáru na poplach, zvonívalo se dříve, když vedli zločince na popraviště.“

Roku 1940 byl nově upraven krov a začaly opravy i zbytku budovy. 20. března 1964 byl objekt zapsán do státního seznamu kulturních památek. Po poslední rekonstrukci v roce 1991 byla v prostorách radnice upravena reprezentativní obřadní síň, jež slouží svatebním obřadům, vítání nových občánků města i přijímání vzácných hostů. V těchto prostorách našla svoje místo též románská křtitelnice, nejstarší hmotná památka města, a prvotiny jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství Františka Kupky. Místnosti v přízemí jsou sklenuty valeně s výsečemi a křížově, v patře se nachází chodba sklenutá plackami, oddělenými pásy, ostatní místnosti zůstávají plochostropé. Ve věži radnice se zvonem z roku 1607 byly instalovány expozice muzea, věnované dějinám města a hrdelnímu právu a vystoupíme-li po vnějším kamenném (do 1. poschodí) a vnitřním dubovém schodišti až na radniční lodžiový ochoz, můžeme vidět do blízkého okolí, jež je v pozadí doprovázeno na jedné straně vrcholy Orlických hor a na té druhé polabskou nížinou. Poslední opravy radnice proběhly v letech 2007-2008.
Poslední aktualizace: 14.4.2024
Radnice v Dobrušce na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Radnice v Dobrušce

Výlet do Dobrušky a Bohuslavic.
Výlet do Dobrušky a Bohuslavic.
Tipy na výlet
Probuzení do deštivého rána nevěstí pro cestování nic příjemného.…
0.1km
více »
Dobruška FEST 2016
Dobruška FEST 2016
Tipy a novinky
V letošním roce to bude již pošesté, kdy bude město Dobruška ho…
0.2km
více »
Dobruška
Dobruška
Městečko
Dobruška leží v Královehradeckém kraji, jižním směrem od města Náchod.…
0.2km
více »
Dobruška – Mariánský sloup na náměstí F. L. Věka
Dobruška – Mariánský sloup na náměstí F. L. Věka
Socha
Jednou z dominant náměstí F. L. Věka je Mariánský sloup z roku 1733. Jednalo se o dobu po bitvě na Bílé hoře, dobu tuhé…
0.2km
více »
Dobruška – renesanční budova radnice s věží
Dobruška – renesanční budova radnice s věží
Dům, budova
Město Dobruška je určitě jednou z nejkrásnějších vstupních bran do Orlických hor. Mnohým je známé především kvůli jménu F. L. Věk.…
0.2km
více »
Dobruška a F. L. Věk - socha před radnicí
Dobruška a F. L. Věk - socha před radnicí
Socha
Město Dobruška je určitě jednou z nejkrásnějších vstupních bran do Orlických hor, ale bohužel v době naší návštěvy to byla „brána…
0.2km
více »
Dobruška a František Ladislav Věk nebo František Vladislav Hek
Dobruška a František Ladislav Věk nebo František Vladislav Hek
Město
F. L. Věk či F. Vl. Hek, filmová a literární postava nebo skutečná histor…
0.2km
více »
Dobruška - místo na zastavení
Dobruška - místo na zastavení
Městečko
Dobruška je na pohled příjemné městečko, které má dlouhou,…
0.2km
více »
Dobruška - rodiště F. L. Heka (Věka), jeho historické centrum a pivovar Rampušák
Dobruška - rodiště F. L. Heka (Věka), jeho historické centrum a pivovar Rampušák
Tipy na výlet
Opustili jsme Nové Město nad Metují a pomalu směřuje na jih. Na cestě máme…
0.2km
více »
Dobruška - radnice
Dobruška - radnice
Radnice
Budova radnice je nejvýznamnější dominantou města, postavena byla ve druhé polovině 16. století po požáru, který město v roce 1565…
0.2km
více »
mesto Dobruška - námestie F. L. Věka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
mesto Dobruška - námestie F. L. Věka
Náměstí
História mesta Dobruška s približne 7000 obyvateľmi siaha do obdobia…
0.2km
více »
Dobruška - Mariánský sloup
Dobruška - Mariánský sloup
Socha
Dobrušský Mariánský sloup se nachází v centru města na náměstí F. L. Věka před budovou radnice. Popud k jeho stavbě byl dán v roce…
0.2km
více »
Dobruška  - informační centrum
Dobruška - informační centrum
Infocentrum
Dobrušské informační centrum, kde návštěvník města najde vše potřebné, se nachází na náměstí F. L. Věka v budově městského úřadu čp.…
0.2km
více »
Mariánský sloup v Dobrušce
Mariánský sloup v Dobrušce
Socha
Tento Mariánský sloup byl postaven z podnětu zdejšího děkana Msgre. Jana Jindřicha Junga (1722-1735), aby se ukázalo, že je město vě…
0.2km
více »
Dobruška – rodný dům F. L. Věka i F. V. Heka
Dobruška – rodný dům F. L. Věka i F. V. Heka
Památník
Město Dobruška je určitě jednou z nejkrásnějších vstupních bran do…
0.3km
více »
Dobruška
Dobruška
Tipy na výlet
Míříme do vstupní brány Orlických hor, do Dobrušky Jdeme za poznáním rodného města F.L.Heka, kterého „zviditelnil“ Alois Jirásek ve…
0.3km
více »
Dobruška a bývalá židovská synagoga
Dobruška a bývalá židovská synagoga
Synagoga
Město Dobruška je určitě jednou z nejkrásnějších vstupních bran do Orlických hor, ale bohužel v době naší návštěvy to byla „brána…
0.3km
více »
Sv. Jan Nepomucký u rodného domku F. L. Věka v Dobrušce
Sv. Jan Nepomucký u rodného domku F. L. Věka v Dobrušce
Socha
Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník kat…
0.3km
více »
Pomník Padlým ve světové válce Dobruška
Pomník Padlým ve světové válce Dobruška
Pomník
Pomník Padlým ve světové válce v Archlebových sadech v Dobrušce.Nápis:AŽ…
0.3km
více »
Dobruška - synagoga
Dobruška - synagoga
Synagoga
Synagoga (bývalá) v Dobrušce s nachází východně od náměstí F. L. Věka, v místech, kde kdysi bývalo tzv. židovské město. Židé přišli …
0.3km
více »
Dobruška - rodný dům F.L.Věka (Heka)
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Dobruška - rodný dům F.L.Věka (Heka)
Muzeum
Rodný domek V. L. Heka je jedním ze symbolů Dobrušky. Dům není významný…
0.3km
více »
Dobruška - Vlastivědné muzeum
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Dobruška - Vlastivědné muzeum
Muzeum
Vznik Vlastivědného muzea v Dobrušce spadá do dvacátých let minul…
0.3km
více »
Dobruška  - Kostel sv. Václava
Dobruška - Kostel sv. Václava
Kostel
Historie děkanského kostela sv. Václava spadá do 13. století. Ve 14. – 15. století byl kostel již kamenný což dokládá nalezený…
0.4km
více »
Dobruška - stará kovárna
Dobruška - stará kovárna
Dům, budova
Východně od dobrušského náměstí F. L. Věka se nalézá zajímá historic…
0.4km
více »
Dobruška – Rampušák, rodinný pivovar se sladovnou
Dobruška – Rampušák, rodinný pivovar se sladovnou
Technická památka
Obliba i počet malých a rodinných pivovarů s tradicí i bez ní u nás stále…
0.5km
více »
Turistická známka č. 1970 - Pivovar a sladovna Dobruška
Turistická známka č. 1970 - Pivovar a sladovna Dobruška
Turistická známka
Pivovar v Dobrušce začal pivo vařit v roce 1870. Možnost exkurze - prohlídky výrobního areálu Sladovny a…
0.5km
více »
Staročeský pivovárek v Dobrušce – je libo Rampušák nebo F.L.Věk?
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Staročeský pivovárek v Dobrušce – je libo Rampušák nebo F.L.Věk?
Tipy na výlet
Rodinný pivovar se sladovnou najdete v malebné…
0.6km
více »
Dobruška - židovský hřbitov
Dobruška - židovský hřbitov
Hřbitov
Židovský hřbitov v Dobrušce se nachází v severní části města směrem na…
0.9km
více »
Dobruška  - Kostel sv. Ducha
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Dobruška - Kostel sv. Ducha
Kostel
Kostel sv. Ducha nad Dobruškou je díky své poloze nad městem s…
1.3km
více »
zavřít reklamu