Loading...
Jihomoravský Rajhrad nabízí svým návštěvníkům velké množství historických památek. Za jednu z nejzajímavějších můžeme jistě označit zdejší kamenná sloupková boží muka pocházející ze 17. století. Přesto bývají často označována jako památka gotická. Nebo alespoň svou podobou archaická.
Rajhradská pilířová boží muka najdeme v klášterním areálu, zdobí je – na čelní straně dříku umístěný - znak benediktinského řádu a v jejich hranolové kaplici najdeme drobnou sošku Piety od Josefa Břenka. Celkově jsou považovány za vysoce hodnotnou uměleckohistorickou drobnou památku dokládající dlouhodobé působení pozdně gotického tvarosloví v českých zemích. To ovšem nepopírá projevy renesance ani baroka.
Boží muka jsou tvořena čtyřbokou základnou zakončenou komolým jehlanem, vysokou hranolovou patkou pokračující dříkem se zkosenými hranami, hlavicí, vyloženou římsou s obloukovou profilací a hranolovou kaplicí prolomenou na třech stranách otvory. Kaplice je završena nízkým komolým jehlanem, ze kterého vyrůstá dvouramenný kovaný kříž zdobený volutami a rozetami.
Kamenná boží muka ze 17. století ctí pozdně gotické tvarosloví, které již doplňují renesanční a barokní prvky. I díky tomu se jedná o mimořádně cenný a vzácný doklad vývoje těchto kultovních pilířů. Jistě také proto byla tato boží muka zařazena mezi naše chráněné kulturní památky hned v květnu roku 1958.
Jistou zajímavostí spojovanou s rajhradskými božími muky je také skutečnost, že původně byla tato drobná sakrální architektura umístěna v křižovatce dvou cest a jejich vlastníkem bylo mj. zdejší JZD.