Rajhrad - stará vrbovna
Turistické cíle • Přírodní památka
Zdejší vrbovna se nachází na břehu bývalého hlavního toku řeky Svratky u historického Pitrova mostu. Je pečlivě udržována neboť je vyhlášena za chráněné území v kategorii významný krajinný prvek a evidována v celorepublikovém seznamu "vrboven". Zdejší dochovalá část vrbovny se rozkládá na ploše 85x25 m a je na ní evidováno celkem 88 jedinců. Jedná se o jednu nejzachovalejších lokalit v širokém okolí Brna.
Hlavaté stromy jsou stromy, které v důsledku pravidelného ořezávání větví takzvaně „na hlavu“ vytváří krátký, na horním konci často rozšířený, zduřelý kmen. Z této „hlavy“ pak rostou vzhůru pruty nebo větve. Jde o strom vytvarovaný pravidelným ořezem, nikoli zvláštní druh vrby. Někdy se hlavaté vrby označují také jako vrby „babky“. Tímto tradičním způsobem péče byly dříve ořezávány nejen vrby, ale i mnohé další listnaté stromy. Pravidelný ořez listnatým stromům kupodivu nevadí. Naopak se díky němu často dožijí vyššího věku než neořezávané stromy.
Ořezávané vrby mají nesmírný kulturní a biologický význam. Jsou živým důkazem výhodného spojení mezi člověkem a přírodou. V téměř bezlesých nížinách hlavaté stromy poskytovaly člověku dřevo a krmivo pro dobytek.
V ořezávaných stromech často vznikají dutiny. Ty využívají mnozí ohrožení živočichové, například brouk páchník hnědý nebo vymírající sova sýček obecný. V zemědělsky intenzivně využívané, bezlesé krajině ořezávané stromy umožňovaly, a místy dodnes umožňují, přežít mnoha vzácným a mizejícím tvorům.
Do padesátých let 20. století byly hlavaté vrby běžnou součástí zemědělské krajiny. Vrbové větve rostou velmi rychle a ořezávané vrby každých několik let vydají pěkných pár polínek do kamen. I když je vrbové dřevo málo výhřevné, v intenzivně obdělávaných oblastech nížin s málo lesy se i takové dřevo vždy hodilo, pokud jste chtěli topit a vařit. V některých místech se proto zakládaly i celé porosty vrb – vrbovny, které byly nepostradatelným zdrojem dřeva. Bohužel v dnešní době se stromy často již neořezávají. Hlavaté vrby se ale bez pravidelného ořezu neobejdou. Jejich větve totiž rostou tak rychle, že křehký kmen se brzy svou vahou rozlomí, a vrba tak zanikne. A s ní zmizí samozřejmě i její důležití obyvatelé, rozličné druhy hmyzu nebo ptáci, které je potřebují.
Zdejší vrbovnu v Rajhradě nemůžete minout, Je velice zřetelně viditelá z lávky, která vede pro pěší hned vedle historického Pitrova mostu při cestě z Rajhradu směrem k rajhradskému klášteru.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.87 Okolí Brna-Slavkovské bojiště a Ždánický les/B1, GOL 1:25 000 Židlochovicko