Rakovnické hřbitovy
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Pokud patříte mezi ty v turistické obci, kteří jsou přesvědčeni, že i hřbitovy patří neodmyslitelně k životu a mají nám co říci, zavítáte-li do Rakovníka, rozhodně jeho hřbitovy nevynechte.
Jsou tu dva hned vedle sebe; klasický hřbitov a urnový háj. Urnový háj je dílem předního tvůrce české moderny Františka Alberta Libry. Jeho výstavba byla započata v r. 1931 a slavnostně byl otevřen r. 1932 ve strži v kopci nad Rakovníkem, hned vedle starého hřbitova. Náhrobky jsou rozesety po poměrně strmých strání a hlavní cesta hřbitovem končí famózním pomníkem mistrům pěvcům bratřím Burianům, též Librovým dílem. U tohoto monumentu bývá každý rok zahajován hudební festival "Rakovník bratří Burianů". Kromě zmíněného pomníku najdeme v urnovém háji i Památník padlých světových válek.
Na rozdíl od urnového háje najdeme na vedlejším starém hřbitově unikátní staré náhrobky. Hned za hřbitovní branou např. narazíme na zchátralý náhrobek s nápisem "Zde odpočívá Milada, spanilá dcera Aloysa Pravoslava Trojana..." Právě u rodiny Trojanových žila dcera K.H. Borovského Zdeňka. Pamětní desku najdeme v domě u náměstí, v němž žila - v ulici, která se dnes jmenuje (jaké překvapení) Trojanova.
Dále pokračuje řada u východní zdi hřbitova výstavními hrobkami. Mimo jiné narazíme kupříkladu na hrobku rodiny Ottovy. Dříve narozeným jistě něco řekne termín Ottovo jádrové mýdlo, střední generace zná název Rakona a pro dnešek jsme u Proctera a Gamblea. Přestože si na ukvapený prodej jejich továrny státem stěžovali Ottovi (úspěšně) ve Strassburgu, nezahořkli a jejich rodina dodnes štědře podporuje různé rakovnické kulturní aktivity; přispívá třeba Muzejnímu spolku.
Na hřbitově je Kostel Nejsvětější Trojice, který byl dostavěn v době největšího rozkvětu Rakovníka v 16. století. K němu patří unikátní dřevěná zvonice, postavená na šestiboké podezdívce. Ve zvonici jsou tři zvony, Ježíš, Marie a Josef. Zvony Ježíš a Josef pocházejí z konce 16. století z dílny mistrů bratrů Flemíků. Zvonice, bohužel i díky svému havarijnímu stavu, není veřejnosti přístupná.