Rakovnická radnice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Na náměstí v Rakovníku najdeme více domů, které stojí za povšimnutí - dům rodiny Ottovy, vlastnící někdejší továrnu na mýdlo, pozdější Rakonu a dnes Procter and Gamble; budovu bývalé dívčí školy, bývalou spořitelnu, ozdobenou sochami Josefa Fojtíka a spoustě dalších zajímavých domů s dlouhou historií vévodí na východní straně náměstí nádherný Chrám sv. Bartoloměje. My se však dnes budeme věnovat budově rakovnické Radnice.
Její vznik se datuje do doby nebývalého stavebního rozmachu města, do druhé poloviny 16. století. Tehdy ještě neměla svou charakteristickou věž, dnešní podobu (i když pak ještě následovalo mnoho menších úprav) získala ve století 18.
Stejně jako v dalších mnoha rakovnických domech byl i na dvoře rakovnické radnice pivovar - o oblíbenosti rakovnického piva v pozdním středověku a raném novověku již toho bylo napsáno dost a dost. Ve sklepích tohoto domu však nebyly jenom sudy s pivem, ale i šatlava. Rakovník typickou šatlavu jako jiná města neměl, proto lehčí zločinci byli drženi v přízemí radnice a ti těžší ve sklepě, kde se odbývalo i mučení a výslechy vězňů. S údivem dnes čteme ve starých knihách, jak si k těmto výslechům a úpění obžalovaných na mučidlech objednávali přítomní konšelé štiky či drůbež a nechávali si nosit pivo. Takové zážitky je zjevně o chuť k jídlu a k pití nepřipravily...
Dnes můžete obdivovat jak vnější, tak vnitřní opravený "kabátek" této historické budovy. Kromě toho, že v ní i dnes sedí rakovničtí radní, v hezkých přízemních prostorách se konávají různé výstavy, najdeme zde i část sbírky děl rakovnické Rabasovy galerie. V interiéru vás určitě zaujmou malované klenby s parádní štukovou výzdobou.
Venku, na průčelí radnice, je umístěna pamětní deska Sixtovi z Ottersdorfu, rakovnickému rodákovi - významnému překladateli, politikovi a humanistovi šestnáctého století, zastánci a stoupenci městských práv.