Rakvice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Rakvice jsou velkou vinařskou obcí s 2140 obyvateli a najdeme ji severozápadním směrem od města Břeclav a západním směrem od města Velké Bílovice. Kolem severovýchodního okraje obce vede silnice spojující města Hustopeče a Břeclav a za touto silnicí je dálnice D2 spojující Brno a Bratislavu. Kolem obce prochází železniční trať na trase Brno - Břeclav. Od severního a západního okraje obce se rozprostírají vinice. Rakvice se rozkládají na pravém břehu řeky Trkmanky a v jižní části obce jsou dva rybníky. Jižním směrem od Rakvic je oblast Lednicko-valtického areálu. Rakvicemi prochází značená trasa cyklostezky a to Velkopavlovická.
Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1248. Území dnešní obce a její okolí bylo osídleno v době slovanů v 9. až 13. století, což dokazují archeologické nálezy slovanské keramiky. V držení obce se vystřídalo několik drobných šlechtických rodů a na konci 15. století se obec stává majetkem pánů z Lipé. Rakvice byly v roce 1512 připojeny k hodonínskému panství. Zajímavostí obce je objevení tak zvaného Rakvického pokladu v roce 1886. Jedná se o mince pocházející z 12. století. Dominantou obce je barokní kostel svatého Jana Křtitele postavený kolem roku 1700, v místech kde stávala kaple svatého Ondřeje, zbořená v roce 1604 Bočkajovci. V roce 1875 byl kostel rozšířen. Dalšími památkami jsou socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1775 a barokní kříž z roku 1803. Na místním hřbitově je pomník věnovaný obětem Rakvické tragedie, jež se stala v roce 1936, kdy děti z Rakvic na výletě v osadě Nové Mlýny utonuli v rozvodněné Dyji.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 88 B5
kostel sv. Jana Křtitele (1700)
památník Rakvické tragedie (26.5.1936)
První zmínka o objektu 1211
Prapůvodní osídlování tohoto koutu břeclavského okresu začalo patrně v mladší době kamenné a přetrvalo až do doby, kdy přišli na naše území Slované. Slovanské hradiště, jehož základy objevili archeologové, přetrvalo až do konce 12. století a zvolna se přeměnilo na obec. Druhá varianta vzniku obce hovoří o pouhém přenesení celé obce na nedaleké místo díky změně koryta řeky. Jistě však víme, že roku 1248 získávají obec „tajemní“ templáři, kteří měli svou komendu v Čejkovicích. O dalších osudech a majitelích této malebné vesničky prameny mlčí a nepodařilo se mi je vypátrat. Snad později jsou Rakvice připojeny k hodonínskému panství, ale je to pouhá domněnka. Rakvicemi protáhlo i několikero vojsk v průběhu několika válek. Svědčí o tom i nalezené poklady. Rakvický kostel sv. Jana Křtitele byl vybudován roku 1700 na místech bývalé kaple sv. Ondřeje, která byla zničena při vpádu bočkajovců. Dnešní kostel byl rozšířen v sedmdesátých letech 19. století. Před kostelem můžeme spatřit ještě sochu sv. Jana Nepomuckého a kamenný kříž. 26. 5. 1936 došlo k tzv. Rakvické tragedii na kterou upomíná pamětní deska. Tehdy rozvodněná Dyje vzala 31 dětských životů, které šli výletem na Pálavu. Obec se nachází 4 km severozápadním směrem od Podivína od kterého se též nachází optimální přístupová cesta po silnici. Zelená TZN, která Rakvice prochází, začíná u zdejší zastávky ČD a pokračuje přes rozhlednu Maják na Přítlucké hoře do Zaječí.