Rapotín – povodňový park č. 1
Řada z nás domorodců to má ještě v živé paměti. Tedy podmínkou je být narozen před rokem 1997, raději dřív, ti narození v zmíněném roce, případně o trošku (myšleno jednotkami let) ještě nepobrali rozum. Rokem 1997 mám na mysli tedy červencové povodně, které zasáhly velkou část Moravy a část východních Čech. Kdo tedy bydlel poblíž má uchované vzpomínky na nezkrocený živel, který se valil krajinou a co se dalo pobral, naboural nebo zničil. Ač tedy bydlím v Šumperku, byli jsme povodní spíš poškádlení, nejbližší rozvodněná řeka tedy Desná je od městského centra celkem vzdálená a protože je kolem ní už celkem široká plochá krajina, spíš se u nás pokojně rozlila a po pár dnech (spíše hodinách pomalu odstoupila). Ale daleko více byla její ničivá síla patrná tam, kde tekla blíže lidských obydlí a to zas není tak daleko, zástavba města takřka nepřerušeně pokračuje podél toku Desné, přesněji proti jejímu proudu ve vedlejších Vikýřovicích, sousednímu Rapotínu nebo Petrovu nad Desnou. Tyto tři vesnice (Petrov tehdy ještě přináležel Sobotínu) byly už přímo v cestě běsnícímu živlu. Ač tedy přehrada na Divoké Desné (Dlouhé Stráně) část velké vody zachytila, nebyla konstruovaná jako povodňová zábrana, takže příval vody který spadl v centrální části Hrubého Jeseníku se valil ničivý příval, tím víc jak pobíral přítoky z Hučivé Desné (od Vozky) nebo od Merty z Vernířovic (tam byl jeden z prvních utonulých následné katastrofy).
Zmíněnou trojicí dnes již obcí se Desná valila takřka jejich centry (jen ten Petrov je z části spíš okrajový svou částí Terezín, ale ten byl zasažen dost).
Není divu, že celý tok Desné se začal upravovat proti případné další povodni. Od ničivé katastrofy se vlastně řeka upravuje postupně neustále. Opravoval se horní tok, hlavně vedlejší zdrojnice Hučivé Desné, úpravy probíhaly v Koutech a Loučné (oboje se zvou nad Desnou).
V současné době se práce přesunuly na střední tok, tedy do oblasti již vícekrát zmíněných vsí. Práce na úpravách řeky probíhaly už dříve, ale od podzimu 2018 se rozběhl velký projekt nazvaný „Přírodě blízká povodňová opatření na řece Desné“. Celkové ukončení prací má sice podle plánu dokončit rok 2021, ale už dnes jsou v krajině, respektive v intravilánu zmíněných obcí vidět poměrně viditelné výsledky prací. Zmíněný projekt probíhá zhruba mezi 14. až 17. říčními kilometry Desné. Poměrně široká veřejnost vlastně nepřímo byla svědky jedné z části souvislostních prací, když se loni na podzim boural silniční most mezi Rapotínem a Petrovem. Ten je ale takřka na konci daného úseku. Aby to bylo spravedlivé, měli bychom se spíše zastavit tam kde to začíná, tedy u jezu na jezu u Červeného Dvora. Jez je umístěn na ř. km. 14,231 což je vlastně přesné číslo upravovaných částí řeky. Jez tu je zřízen k nadržení vody pro potřebu malé vodní elektrárny. Původní pevný jez byl nahrazen novým jezem vakové kosntrukce. Taková poměrně jednoduchá moderní konstrukce spočívá v efektu, že na jezu je pevně umístěn val z pryžové textilie, který reguluje vztlak vody napouštěním nebo odpouštěním vody do vaku.
Při té příležitosti bylo opraveno, v podstatě vystavěno i zcela nové stavidlo do zmíněného náhonu. Součástí rekonstrukce jezu je i přidání ekologického opatření – rybího přechodu. V prostorech kolem Desné, kde je k tomu příhodný terén (a hlavně místo) vznikají tzv. povodňové parky. Právě u tohoto jezu, přesně nad ním je park s pořadovým číslem 1. Tento park je jinak v projektové dokumentaci označován jako park u Rejchartického potoka. Poblíž se totiž nachází ústí potoka do Desné. Ještě jedna skutečnost tu nahrává tvůrcům díla, totiž přítomnost rybníka. Rybník je spíše rybníček, ale severně od něj zůstala volná plocha spíše nevyužívaného pozemku. Na něm byla vybudována nová vodní plocha, ovšem než rybníček se dá spíše hovořit o laguně nebo jezírku s různými slepými rameny či kanály (raději kanálky). Prostor už je osázen malými stromky, takže do budoucna tu vznikne i zajímavá vycházková zóna, kterou určitě nebudou vyhledávat jen místní obyvatelé, ale i řada výletníků z blízkého i vzdálenějšího okolí. Nesmíme zapomenout, že poblíž vedou dvě cyklotrasy (6114, 6187), zas tak daleko to ani není už na celkem oblíbenou rozhlednu Bukovku, ale i k dalším pamětihodnostem.