TURISTIKU PODPORUJÍ
61 553 turistů a cestovatelů
112 019 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 396 622,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy LitoměřiceChaty a chalupy  Mapa Litoměřice

Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře na západním okraji Polabské nížiny. V samotných Litoměřicích žije přibližně 24 tis. obyvatel, ale v celé aglomeraci s navazujícím městy Terezín, Lovosice a Bohušovice nad Ohří žije přibližně 40 tis. obyvatel. Pro úrodnou polohu se Litoměřicím přezdívá jako "Zahrada Čech".

 Trasy Litoměřice (42)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Rašovice (Úštěk)

Turistické cíle Městská část

Kaple Rozeslání sv. apoštolů (Rašovice)
Zřícenina hradu Helfenburk (Rašovice)

Ohledně původu názvu této obce se teorie o jeho vzniku rozcházejí. Původní německé pojmenování Raschowitz nejspíše vzniklo od příjmení Rasche, které bylo vytvořeno ze slova "rasche", což znamená rychlý, čilý či hbitý. Je však možné, že ve skutečnosti je jeho základem staročeské slovo Rašě čili Rachova nebo Rašova ves. Když se podíváme do knihy "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. III. díl. M-Ř" od prof. Antonína Profouse, tak se dočteme následující: "4. Rašovice, Raschowitz (lid. Roš), ves 4 km jv. od Úšťku: 1552 na zámku Helffenburku s mčkem Lizobedly (= Blíževedly) .. na vsi Rassowiczych, Kalowiczy (!), AMV. -kop. 51/39ʼ; 1581 uvázati se v zámek Helffenburgk .. ves Naczkowicze, ves Rassowicze, DZ. 89 N 25; 1654 Rassowicze, BR. 16/72; 1720 a 1787 Raschowitz, Müller a Schal. V, 287 (Hft Libeschitz oder Ausche); 1833 Hft Liebeschitz: Raschwitz, Raschowitz 1/4 St. s. von Schönborn, Som. I, 342." S tím je však v rozporu text na webu města Úštěku, kde se píše:

"Rašovice

Jedná se o velmi starou obec, první zmínka o ní pochází z roku 1250. Později ji nacházíme v písemnostech jako součást panství hrádeckého. Roku 1591 koupili Rašovice úštěčtí Sezimové, Rašovice zůstaly na všechny další časy s Úštěkem spojeny. Roku 1680 postihla obec morová nákaza. V době něco přes 100 dnů oplakávaly Rašovice přes 30 mrtvých. Roku 1780 byla ve vsi 52 stavení, o 40 let později 48 stavení s 256 obyvateli. V době předmnichovské republiky bylo v Rašovicích 69 stavení s 290 obyvateli. V roce 1945 bylo z 62 popisných čísel osídleno jen 30. V současné době mají 41 obyvatel."

Jistě víme to, že ves náležela k panství Hrádku, známého dnes jako Helfenburk a od dávných dob se na zdejší silnici od Prahy vybíralo clo. Roku 1579 se dostala před chomutovské městské právo zdejší šafářka, která byla obviněna z čarodějnictví, odsouzena a zahrabána do země. V roce 1591 ji od Jáchyma Malcána na Milíči a z Pencelína koupil Jaroslav Sezima z Ústí. Po roce 1623 došlo k jejich konfiskaci a císařem byly přiřčeny liběšickým jezuitům. Roku 1680 zasáhla ves morová epidemie, přičemž morový hřbitov byl zřízen na kopci Borek (též známý jako Borka; podle dobových německých pramenů však vznikl již v roce 1632, kdy zanesli mor do kraje švédští vojáci). V září 1778 došlo u vsi k boji s pruskými vojáky. Kontrakt o vykoupení se z roboty s liběšickým panstvem ze 7.-8. října 1784 (něm. Robotabolitizions- und Mayerschafts-Verstückungs-Kontrakt) podepsal za ves rychtář Franz Linke. Roku 1839 došlo ke zřízení zdejší jednotřídní školy. V roce 1843 měla ves 48 domů a 244 obyvatel.

Roku 1849 se staly Rašovice samostatnou politickou obcí. 8. února 1874 došlo k hádce mezi výměnkářem Franzem Wieslichem a jeho 22letou dcerou Antonií, která vyvrcholila tím, že strhl ze stěny pušku a střelil jí 8 broků do zad. V roce 1881 došlo k výstavbě nové školní budovy. Roku 1883 vznikl SDH. 24. srpna a 10. září 1893 zasáhla Rašovice a okolí Helfenburku velká vichřice, jež způsobila řadu škod. V roce 1899 došlo k založení spolku vojenských vysloužilců (něm. Kameradschaftsverein gedienter Soldaten). Roku 1907 si obyvatelé spolu s Kalovicemi vybudovali zařízení na sběr pramenů v údolí pod nedalekým Hrádkem. V roce 1910 měla obec 71 domů a 313 obyvatel, z toho její osada Krásná Studánka (něm. Schönborn) měla 14 domů a 43 obyvatel. V květnu téhož roku zde spáchali sebevraždu něšťastní milenci - 21letý stavební technik a nejstarší syn obecního starosty Franz Stiebitz a 21letá dcera domkáře Marie Billichová. Počátkem 20. století tu působili tito živnostníci: střešní vazač a tesař Franz Müller; řezník Anton Mai; hostinský Franz Tischer; hostinský a obchodník smíšeným zbožím Josef Führlich; kovář a podkovář Josef Kirpal; obchodník zemědělskými plodinami Franz Hautke; obuvník Josef Köcher; kolář Josef Klimt; pokrývač Franz Köcher (Schönborn) a zdejší statek náležel liběšickému velkostatku a jeden měl v pachtu Josef Pohl. Z front 1. světové války se nemělo vrátit 17 místních mužů, z nichž jsem však dohledal pouze 8 (Josef Ducke, Raimund Ducke, Franz Günther, Ernst Hautke, Franz Karl Köcher, Rudolf Steinitz, Franz Vetter, August Walter).

V roce 1928 došlo k vybudování pomníku padlým v 1. světové válce. V letech 1938-1945 byly Rašovice součástí Třetí říše. 10. května 1945 vstoupili do obce příslušníci polské 2. armády. Po osvobození došlo k odsunu zdejšího německého obyvatelstva. 6. května 1946 vzniklo Zemědělské strojní družstvo, které bylo zapsáno do společenstevního rejstříku 18. prosince téhož roku. V jeho čele stálo šestičlenné představenstvo. Předsedou byl Karel Sedláček z čp. 36 a místopředsedou Bohumil Burda z čp. 10. Výnosem ministra vnitra z 3. května 1947 došlo k přejmenování osady Schönborn na Krásnou Studánku. 13. července 1947 byl slavnostně odhalen pomník Rudé armádě. 8. září 1949 bylo Zemědělské strojní družstvo přetvořeno na JZD. Předsedou šestičlenného přípravného výboru se stal František Kopp z čp. 32 a místopředsedou Václav Havelka. Roku 1951 došlo ke slavnostnímu ustájení v nově dobudovaném družstevním kravíně. V roce 1959 byla dokončena stavba kulturního domu. Vedle něj byla budována také sušárna chmele. Roku 1961 byla obec přičleněna k Kalovicím. O 5 let později byl zřízen společný vodovod. 1. ledna 1981 byly Rašovice připojeny k Úštěku, jehož místní částí jsou dodnes.

Na pamětihodnosti jsou Rašovice až příliš bohaté, čehož dokladem je to, že 22. září 1995 byly prohlášeny za vesnickou památkovou zónu (viz https://pamatkovykatalog.cz/rasovice-vesnicka-pamatkova-zona-7665746). Z nich je nutno zmínit: od 1. září 1964 památkově chráněnou zříceninu skalního hradu Helfenburku z poloviny 14. století (viz https://pamatkovykatalog.cz/zricenina-hradu-helfenburk-18372705); od 1. září 1964 památkově chráněný patrový roubený dům čp. 35 z roku 1804 s patrovou roubenou sýpkou na kamenném přízemí če. 63 (viz https://pamatkovykatalog.cz/usedlost-2298161); od 26. července 1967 památkově chráněný roubený dům čp. 11 s vyřezávanou podstávkou, vyloženou pavlačí a řezanými lištami patra z konce 18. století a s výměnkem z téže doby (viz https://pamatkovykatalog.cz/usedlost-2299525); od 1. září 1964 památkově chráněný areál roubených a poloroubených budov čp. 4 z počátku 19. století, čp. 57 a če. 59 z poloviny téhož století (viz https://pamatkovykatalog.cz/usedlost-2298753); od 1. září 1964 památkově chráněné patrové roubené stavení čp. 10 se skládaným štítem a vyloženou pavlačí z počátku 19. století se zadní zděnou částí z 2. poloviny 19. století se stavením če. 49 s vyloženou pavlačí s řezanými sloupky z počátku 19. století (viz https://pamatkovykatalog.cz/usedlost-22585111); od 25. května 2001 památkově chráněnou novogotickou kapli Rozeslání sv. apoštolů z roku 1875 (viz https://pamatkovykatalog.cz/kaple-18373833); od 1. září 1964 památkově chráněnou sochu Panny Marie Immaculaty z roku 1707 (viz https://pamatkovykatalog.cz/socha-panny-marie-immaculaty-18372909); od 1. září 1964 památkově chráněný sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1718 (viz https://pamatkovykatalog.cz/sloup-se-sochou-sv-jana-nepomuckeho-18372853) a litinový kříž na pískovcovém soklu z roku 1868. Nejvýznamnějšími místními rodáky byli: bynovecký učitel Josef Schröter (* 13. května 1876 Rašovice), syn rolníka Franze Schrötera z čp. 46; křešická učitelka Emilie Kieβlich-Köcher (* 5. září 1903 Rašovice); litoměřický učitel Alfred Stibitz (nesprávně psán jako Stiebitz, * 29. října 1903 Rašovice) a okenský učitel Franz Kieβlich-Köcher (* 14. března 1905 Rašovice).
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.571, 14.399)
Poslední aktualizace: 22.7.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Úštěk

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
4,7km od místa

Příspěvky z okolí Rašovice (Úštěk)

Rašovice - houbaření
Rašovice - houbaření
Vesnice
Pokud se nacházíte na Litoměřicku a měli by jste chuť si zajet na houby, tak Vás každý odkáže do okolí Úštěka, jedním z takových míst les za obcí Rašovice. Z Úštěka se vydáte směrem na Ostré a po cca sedmi kilomet…
0.3km
více »
Hrádek u Úštěka
Hrádek u Úštěka
Zřícenina
Rozsáhlé torzo hradu ležícího na pískovcovém bloku 3 km od Úštěka. Dominuje mu třípatrová věž, později upravená v romantickém stylu. Pro hrad se užívá také název Helfenburk. Původní, rozlohou velmi malý, hrad zde vybudoval Jan z Klinštejna, příslušník rozlehlého rodu Ronovců, kteří zdejší kraj získali do lenního vlastnictví od Jana Lucemburského. Jan, který se začal psát z Helfenburka, jej však zakrátko (roku 1375) prod…
1.3km
více »
Jedeme do Hartmanic - 2. den - odpoledne: Jiřetice-vesnická památková zóna, zřícenina hradu Helfenburk, zámek Dub, Vimperk-městská památková zóna, Šumavský pivovar
Jedeme do Hartmanic - 2. den - odpoledne: Jiřetice-vesnická památková zóna, zřícenina hradu Helfenburk, zámek Dub, Vimperk-městská památková zóna, Šumavský pivovar
Cestopisy
Čtvrtek 29. 9. 2011 - odpoledneOpustili jsme Volyni. V plánu máme navštívit zříceninu hradu Helfenburk, kde dokonce jedna věž byla v minulosti přistavěna a je z ní údajně pěkná rozhledna. Jenže my tam snad nedojed…
1.5km
více »
Hrádek
Hrádek
Hrad
Původní hrad Ronovců z první poloviny 14. století byl na sklonku téhož století výrazně rozšířen a zveleben známým pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna. V 16. století však už význam hradu…
1.5km
více »
Poklad Helfenburku
Poklad Helfenburku
Tipy na výlet
Ano, vím, jak těžké je motivovat potomstvo, aby se odlepilo z gauče a vyrazilo do přírody. V případě Helfenburku by snad mohla pomoci historka o Konrádovi z Vechty, pražském arcibisku…
1.6km
více »
Skalka (Úštěk)
Skalka (Úštěk)
Tipy na výlet
K podzimu neodmyslitelně patří houbaření, velice oblíbenou destinací v našem okolí je Úštěcko. Vydáváme se tedy přes historické městečko Úštěk směrem na Ostré, za obcí Ostré se nám otevírá krásný výhled nalevo na …
2.3km
více »
OSTRÉ U ÚŠTĚKU
OSTRÉ U ÚŠTĚKU
Poutní místo
Poutní místo na vrchu Kalvárie nad vsí OSTRÉ U ÚŠTĚKUbylo vytvořeno liběšickými jezuity v roce 1707 podle návrhu litoměřického architekta Octavia Broggia. Vznikl tak rozsáhlý areál několika staveb přirozeně zasaze…
2.5km
více »
Z Ostré přes Helfenburk ke Kalvárii
Z Ostré přes Helfenburk ke Kalvárii
Cestopisy
Z Ostré přes Helfenburk ke Kalvárii. Mapa KČT 11. Tak jsem se nedávno při debatě s kamarádem zmínil že bych se rád podíval na Helfenburk a Kalvárii u Úštěku. A kamarád, pro…
2.6km
více »
Z Ostré přes Helfenburk ke Kalvárii 2.díl
Z Ostré přes Helfenburk ke Kalvárii 2.díl
Cestopisy
Z Ostré přes Helfenburk ke Kalvárii 2. díl první díl na:    https://www.turistika.cz/cestopisy/z-ostre-pres-helfenburk-ke-kalvarii   Na druhou část popisu cesty mi vlastně zbyla Kalvárie a křížová cesta které …
2.6km
více »
Úštěk – Helfenburk – Ostré – Úštek
Úštěk – Helfenburk – Ostré – Úštek
Tipy na výlet
Tento tip na výlet nabídne pestrou všehochuť turistických atraktivit, takže to své si zde najde zřejmě každý. V „nabídce dne“ totiž bude romantická zřícenina středověkého hradu i barokní…
2.7km
více »
Poutní areál a kopeček Kalvárie u obce Ostré nedaleko městečka Úštěk
Poutní areál a kopeček Kalvárie u obce Ostré nedaleko městečka Úštěk
Poutní místo
V okrese Litoměřice nedaleko půvabného městečka Úštěk se nachází kopeček s názvem Kalvárie, který kdysi vyrostl do nadmořské výšky 398 metrů. Návštěva tohoto místa je mimořádně působivým zážitkem. Zajímavý výhled …
2.8km
více »
Poutní místo Ostré u Úštěku
Poutní místo Ostré u Úštěku
Tipy na výlet
Naše cesta začíná na rozcestí červené a žluté turistické značky Lukovsko.U rozcestníku je možnost parkování na nezpevněné ploše.Vydáme se cestou vpravo po žluté a mírně stoupáme.Mineme Studánku U Lukovska a les…
2.8km
více »
Ostré - Kostelíčky
Ostré - Kostelíčky
Kostel
Barokní poutní místo na vrchu Kalvárie ve vsi Ostré u Úštěka bylo postaveno v letech 1703-1707 Jezuity. Ti byli tehdejšími majiteli zdejší panství. Autorem stavby byl nejspíše známý barokní…
3.9km
více »
Úštěk a okolí
Úštěk a okolí
Městečko
  Úštěk je malé městečko nedaleko Litoměřic, které bylo v roce 1980 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Nejhodnotnější část města je náměstí, kde jsou pozdně gotické měšťanské domy,budova děkanství z roku 172…
3.9km
více »
Velikonoční jarmark v Úštěku
Velikonoční jarmark v Úštěku
Tipy na výlet
  Staročeské jarmarky v malebném městečku Úštěku, nacházejícího se na okraji Českého středohoří, má svou dlouholetou tradici a není téměř rok, abychom si tuto zajímavou kulturní údálost nechali ujít. I když město …
4km
více »
Jedeme do severních Čech – 22. den – poutní místo na vrchu Kalvárie u Úštěku, 4 km dlouhý okruh na zříceninu skalního hradu Helfenburk, Úštěk
Jedeme do severních Čech – 22. den – poutní místo na vrchu Kalvárie u Úštěku, 4 km dlouhý okruh na zříceninu skalního hradu Helfenburk, Úštěk
Cestopisy
Pondělí 3. 8. 2020 Teplo bylo i v noci. Ani kránu se výrazně neochladilo. Díky igelitovému přístřešku jsme ani nemuseli dveře dovírat. V noci nějaký čas sice nepršelo, ale ráno už zase prší. Nějak se nám nechtělo do …
4.1km
více »
Úštěk
Úštěk
Hrad
Hrad je jednou z památek starobylého města Úštěk na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hrad tvoří dochovaný jižní palác s profilovanými okny ze 16. století. Původní hradní opevnění zaniklo. Za hradem je šikmý obloukový…
4.1km
více »
Husa
Husa
Skalní útvar
Husa je skalní pískovcový útvar připomínající svým tvarem husu. Vrchol kopce Husa ( 449 m.n.m.) najdeme v severní části chráněné krajinné oblasti Kokořínsko a zvedá se západním směrem od …
4.2km
více »
Kouzelné městečko Úštěk s nejmenší městskou památkovou rezervaci v České republice
Kouzelné městečko Úštěk s nejmenší městskou památkovou rezervaci v České republice
Město
Při cestě romantickou krajinou severních Čech jsme mezi Litoměřicemi a Českou Lípou navštívili město Úštěk. Okolí je kopcovité s četnými lesy, samotné město bylo založeno na …
4.3km
více »
hrad Helfenburk
hrad Helfenburk
Hrad
Hrad HelfenburkUž by se mohlo zdát, že jediným hradním pánem široko daleko byl na celém úštěcku ten, který sedával v palácích městského hradu kousek od náměstí. Hradu, ze kterého se ještě než úplně zchátral, stala…
4.3km
více »
Hrad Helfenburk u Úštěku
Hrad Helfenburk u Úštěku
Tipy na výlet
Hrad Helfenburk nalezneme přibližně na půli cesty mezi Litoměřicemi a Českou Lípou. Ve směru z Litoměřic v Úštěku odbočíme Doprava na obec Ostré. Asi po 2km z hlavní křižovatky narazíme na parkoviště. Je to asi 20…
4.3km
více »
Martinská stěna
Martinská stěna
Skalní útvar
Budete-li se toulat krajinou mezi Dubou a Blíževedly na Českolipsku, určitě byste neměli vynechat přírodní památku Martinské Stěny. Jedná se o unikátní pískovcový skalní útvar, který se vypíná z Komářího dolu a kt…
4.3km
více »
Úštěk
Úštěk
Město
Úštěk leží v Západních Čechách, jižním směrem od města Děčín. Město se rozkládá mezi chráněnou krajinnou oblastí České středohoří a chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko a na pravém břeh…
4.4km
více »
Starobylé a malebné městečko Úštěk
Starobylé a malebné městečko Úštěk
Městečko
Starobylé a malebné městečkoÚštěk. Jistě mě dáte každý za pravdu kdo jste toto městečko navštívili že je kouzelné. Je maličké, má 1.500 obyvatel,ale když jsem tu byla…
4.5km
více »
Z Blíževedel do Úštěku
Z Blíževedel do Úštěku
Tipy na výlet
Na rozhraní regiónů Machův kraj a České středohoří, zhruba 13km jihozápadně od České Lípy, leží malebná obec, střídavě povyšovaná na město, Blíževedly. Snadno se sem dostaneme vlakem, směr Česká Lípa - Lovosice, n…
4.5km
více »
Z Blíževedel přes Dubou, Doksy a zase  do Blíževedel.
Z Blíževedel přes Dubou, Doksy a zase do Blíževedel.
Trasa
Tentokrát jsem se rozhodl, že si udělám takový ,,menší “ výlet do oblasti zvané Dubské Švýcarsko. Toto pojmenování není mezi lidmi tak známé, sám jsem se s ním setkal nedávno v jednom článku v naších regionálních …
4.7km
více »
Vlhošť
Vlhošť
Kopec
Nepřehlédnutelná a velmi výrazná kupa Vlhošť se nachází na Českolipsku v Českém středohoří, přestože ji ochranáři zahrnuli pod CHKO Kokořínsko. Tento kopec vás zaujme především zdálky. Na jeho západním úbočí tot…
5.1km
více »
Jezero Chmelař
Jezero Chmelař
Jezero
Od západního okraje Městečka Úštěk se rozkládá jedna z nejvyhledávanějších a nejlepších rekreačních oblastí celého regionu a to areál jezera Chmelař. Jezero je ideální k rodinné dovolené, k romant…
5.5km
více »
Ronov
Ronov
Hrad
Zříceniny hradu Ronov stojí na vrcholu homolovitého kopce (553 m) nad obcí Blíževedly na Českolipsku v Libereckém kraji. Pozůstatky staršího vnitřního hradu definitivně zanikly v polovině 19. století. Dodnes dochované hradní ruiny pocházejí z období, kdy Ronov upravoval Vilém z Illburku, je zde možné vidět vnější opevnění s baštami a Trosky věží a budovy na jižním okraji. Zříceniny jsou volně přístupné, ale přístup k nim…
5.8km
více »
Na Ronov a okolo Stvolinek
Na Ronov a okolo Stvolinek
Tipy na výlet
Tento výlet započneme v železniční stanici Kravaře v Čechách, nacházející se na trati Česká Lípa - Lovosice. Od omšelé budovy nádraží půjdeme po místní asfaltové komunikaci, vedoucí k městečku Kravaře. Na to je he…
6km
více »