Razula - Narodní přírodní rezervace
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rezervace
Narodní přírodní rezervaci (NPR) Razula (23,52 ha + ochranné pásmo 24,0ha) najdeme vJavorníkách, asi 2 km jihozápadně od místní části Léskové patřící kVelkým Karlovicím, při úpatí severního svahu Lemešné (950 m). Rozprostírá se v závěru údolí Malá Hanzlůvka, vpramenné oblasti Kolešnárky (v pramenném vějíři potoka Hanzlůvky). Leží v nadmořské výšce 660 až 812m.
Chrání horský prales tvořený jedlobukovými porosty spříměsí Smrku a javoru klenu a s výskytem vzácných a ohrožených rostlinných a živočišných druhů. V této přísné rezervaci je zastoupena typická flóra horské jedlobučiny. Dominantní dřevinou je buk lesní (Fagus sylvatica), hojná je dosud jedle bělokorá (Abies alba). Z dalších dřevin má větší podíl smrk ztepilý (Picea abies), jednotlivě se vyskytuje javor klen (Acer pseudoplatanus) a v okolí pramenišť jasan ztepilý (Fraxinus excelsior). Bylinné patro tvoří např. kyčelnice žláznatá (Dentaria glandulosa), kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos) a kyčelnice cibulkonosná (Dentaria bulbifera), bažantka vytrvalá (Mercurialis perennis), kokořík přeslenitý (Polygonatum verticillatum), netýkavka nedůtklivá (Impatiens noli-tangere) a další typické druhy. Vyskytuje se zde také velmi vzácný epifytický mechorost sourubka zpeřená (Neckera pennata).
Bylo zde zjištěno na 210 druhů makroskopických hub, kromě běžných se vyskytují i druhy ohrožené a velmi vzácné. Byla zde objevena saprofytická houba pórnatka brvitá (Junghuhnia fimbriatella), pravděpodobně se jedná o první nález na Moravě. Lze dále spatřit vzácný korálovec jedlový (Hericium flagellum), korálovec bukový (Hericium clathroides), ze vzácnějších druhů se dále vyskytují trámovka jedlová, bělochoroš severský a řada dalších dřevokazných hub. Ze zajímavějších vřeckovýtrusých hub tady roste např. ucháč čepcovitý (Gyromitra infula) a další.
V NPR Razula bylo dosud zjištěno více než 70 druhů obratlovců, z toho 53 druhů ptáků. Výzkum ptactva byl v rezervaci soustavně prováděn v letech 1978-1992, v celé ČR tak patří ke kvantitativně nejdéle sledovanému horskému pralesu. Území patří do evropského systému ochrany Natura 2000 - je součástí Ptačí oblasti Horní Vsacko) o celkové rozloze 26997,64ha. Předmětem ochrany jsou populace čápa černého (Ciconia nigra), jeřábka lesního (Bonasa bonasia), chřástala polního (Crex crex), strakapouda bělohřbetého (Dendrocopos leucotos), datlíka tříprstého (Picoides tridactylus), lejska malého (Ficedula parva) a ťuhýka obecného (Lanius collurio) a jejich biotopy. Zvelkých šelem zde občas prochází medvěd hnědý (Ursus arctos).
Ochranným pásmem NPR prochází cyklotrasa (č. 6020/4), vlastní území rezervace leží mimo značené trasy a tudíž je, jako přísná rezervace, veřejnosti nepřístupné!