Rejchartice – kostel sv. Michaela
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Obec Rejchartice neboli Riegersdorf se nachází nedaleko Šumperka na horním toku Rejchartického potoka. Podle pověsti ovšem vznikl název obce z latinského výrazu Riccardi villa, tedy vlastně Richardov. Jedná se o jméno mýtického zakladatele a majitele nikdy nenalezené tvrze, Richarda z Rejchartic. Poprvé je obec písemně zmiňována v roce 1350, a to v souvislosti s původním zdejším dřevěným kostelem a farou. To svědčí o relativně vysokém počtu zdejších obyvatel i jejich – řekněme - bohatství. Předpokládá se však, že obec mohla vzniknout již někdy v I. polovině 13. století, a to zásluhou Žerotínů, olomouckého biskupa Bruna ze Schaumburku a českých i německých kolonizátorů.
Nástupce tehdejšího kostela je od roku 1958 chráněnou památkou, pocházející z období baroka, a v současné době se renovuje. Pozdně barokní kostel sv. Micha(e)la byl postaven v letech 1768 až 1770, i když jeho menší jádro s prvky pozdní renesance vzniklo již v roce 1643. Okolo kostela se rozkládá nevelký hřbitovní areál, který je ohraničen – rovněž památkově chráněnou – ohradní zdí z lomového kamene. Ta pochází z I. poloviny 17. století a je prolomena dvěma branami. Jižní je původní, ta východní pochází z počátku 19. století. Původně byl kostel zasvěcen sv. Michalovi, dnes je tato pocta „svěřena“ archandělům Michaelovi a Gabrielovi, i když se většinou používá jen jméno prvního z nich. V době vzniku současné podoby chrámu byl kostel zřejmě jen rozšířen a došlo také k přístavbě dnešního presbytáře.
Mobiliář kostela bývá většinou uváděn jako empírový. Od roku 1847 má kostel dva oltáře s novými obrazy, novou kazatelnu a rekonstruovanou křtitelnici. Zajímavá je obrazová křížová cesta, jejímž autorem je rapotínský malíř Jindřich Kress. O něco později přibyly varhany a v roce 1862 také dva zvony, pocházející však již z roku 1651.
Rejchartický kostel je jednolodní stavbou se segmentovým závěrem a dvěma bočními, půlkruhově ukončenými, kaplemi, které vzbuzují dojem příčné lodi. Průčelí kostela pak tvoří hranolovitá věž. V jeho blízkosti se nachází budova fary, památník válečným obětem nebo tzv. Andělská louka. Kostel sv. Michaela nebývá běžně přístupný veřejnosti, ale dá se občas nahlédnout přes mříž. A na závěr přidám osobní názor. Pokud se seženou peníze a tento kostel bude komplexně opraven, stane se jedním z nejpůvabnějších vesnických kostelů v celém podhůří Jeseníků. Věřte mi …