Velké i Malé, oboje Městské skály
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
V autorově případě nijak daleko. Prostě odpoledně po práci vytáhnu horáka a jedu si udělat vyjížďku do blízkého okolí rodného Šumperka. Vzhledem k prozrazení jména, by neměl být problém pro cizozemce zvolit dopravní prostředek i způsob dopravy dle jeho uvážení a možností.
Za čím jedeme?
Ač naše město spadá do kategorie měst méně velkých (max. středních) a neskýtá tolik možností k vyžití v různých městských atrakcích, o to více díky přírodě a krajině, kterou máme doslova za humny skýtá toho vyžití v exteriéru krajiny, lese a vůbec. K vyjížďce (jde to ale i pěšky) mě spíše přiměl nedávný pohled do státního mapového díla, kde v oblasti severně od města, které jinak říkáme Městský les, se nově objevují názvy dříve neuváděné. Domorodci i zasvěcení jistě ví, že hlavním lákadlem je zde vrcholové seskupení skal, kterým říkáme Městské Skály, to doprovází pár upravených studánek, nějací andělé, poněkud stranou pak mohutná skála zvaná Voštinová.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Vycházka je to vskutku tak na odpoledne a ani ne moc dlouhá (záleží jak se budeme flákat). Nicméně když se sem vypravíme ve směru od nákupní zóny kolem Kauflandu (protože to asi bude většina), nemůžeme minout příjemnou hospůdku U Sanatorky a nazpátek se můžeme zastavit např. Na Nových Domkách.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Ale k problému. V aktualizaci státní mapy (portál Inspire, kdo by se chtěl podívat) mě poněkud zarazilo pár pojmenování v právě zadané oblasti kolem Městských skal. Za prvé mě překvapil název Ohařův kámen. Jde vlastně o vrchol severně od Městských skal, který je vlastně hlavním vrcholem masivu, samotné Skály jsou spíš nižším předvrcholem (682x689 m). Na samotný vrchol se moc nechodí, bo je celý zarostlý a nic důležitého k vidění tam ani není. A další názvy mě nenápadně upozornily, že Městské Skály jsou hned dvoje, a to Velké a Malé. K tomu ty menší jsou vlastně ty, kam normálně chodíme, tedy ten vrchol s altánkem 682 m n.m. Samozřejmě mám to tu prochozené a projeté vícekrát, tak název Velké mě trošku rozhodil. Navíc je vyznačen v místě, kde je pod cestou po západním úbočím kopce ta velká Voštinová skála (žlutá TZ) ovšem na opačné straně cesty, tedy nad. Tak si říkám, tam přece nic tak velkého není, z velké části chodíme na Skály (jezdíme na běžkách) v zimě, kdy je spadlé listí a fakt si tam na nějaký větší skalní blok nemůžu upamatovat.
Abych tedy měl problém vyřešen, volím přímější směr, tedy od Tulinky po zelené, Nad Lomem doprava po žluté. Zas tak rychle ne, přece jen si udělám zastávku u pár zákoutí (studánka Nad Tulinkou, opravená trafačka). Nemůžu vynechat lom Ostředek, který je už v létě pěkně zarostlý. Lesní cesty jsou tu poměrně široké a kvalitní, takže jízda na horském kole nečiní větších obtíží, ač tedy trasy jsou ti značené pouze pěším značením. Porost masivu tvoří z velké části smíšený les, místy silně bukový a ve svahu je mnoho různě poházených kamenů, ale i skalních výchozů, takže název Městské Skály je přiléhavý pro celý kopec. Pár skalek je např. Hned u rozcestníku Nad Lomem (nejsou nijak gigantické). Zvýšený zájem o skalní výchozy tedy činím až zhruba 150–200 m před příjezdem k Voštince. Tedy v místech kde je na mapě zmínka o velkých skalách. Po několika metrech pomalejší jízdy až chůze skutečně v mezeře mezi stromy nějaké šutry zahlédnu. Tak se poněkud přiblížím a vskutku, nějaký skalní výchoz se tu dá najít. Je to spíš takový pásek, tak 50 m dlouhý, v podstatě míří od vrcholu Městských skal zhruba k té Voštince a výška skalního bloku nebude více než pár metrů (do 5–6 m), první problém tedy vyřešen, tak se zaměřím ještě víc na tu Voštinovou skálu. K té se obvykle chodí po krátké významové značce kolmo do cesty, ale když tak sleduji les dole pod cestou, vidím takový pás skalního prahu, který je ještě pár metrů před uvedenou významovkou, Tak nechám kolo u stromu a opatrně (je to samej klacek) kráčím ke skalám. Je to vlastně takový předstupeň té Voštinky a když slezu hodně dolů, vidím, že se zde skály spojují se stěnou Voštinové skály do skutečně mohutné podnože celého útvaru.
Zajímavý je právě ten celý základ útvaru, skála je tu zvrásněná do podoby takových vrás či pláství, hádal bych, že právě proto dostala skála název Voštinová. Bohužel vzdálenost mezi stromy leda a patem skály je tak malá, že nejde pořídit snímek, který by tu obrovitost skalní stěny objasnil. Většina návštěvníků zná jen vrchole skály, který je vidět z cesty, sem tam někdo sleze kousek vedle (zleva to jde ještě relativně hezky, zprava ze severu už je to poněkud horší). Když tedy uvážím všechny skutečnosti, připouštím, že název Velké Městské skály je tu přiléhavý, ač jde vlastně jen o jednu obrovskou hmotu (abych nekecal, pár šutrů je ještě kolem).
Hlavní problém tedy vyřešen, když už jsem ale tak nahoře po krátkém váhání (asi 3 s) si říkám, že škoda nevyjet až na vrchol. Rozcestí Nad Skalami je od Voštinky pár set metrů a ač tady cesta moc cyklistická není, pokračuji se střídavým vedením až pod altánek. Máme léto, podvečer a protože je den dlouhý, slunce ještě pěkně ozařuje jak celé údolí Desné, tak masiv velké hřebenovky, Hraběšickou hornatinu apod. Je trošku vidět do roviny Hornomoravského úvalu. Jak zkoumám snímek, zdá se že to co jsem vyfotil je i Olomouc a světlý bod v jednom svahu je i Kopeček. Tak slušný dohled.
Celkový dojem poněkud kazí blízký smeťák na úpatí, ale to je ta civilizační daň.
Ostatní informace
Pro odpoledne splněno i s bonusem. Tak ještě sjet z kopce, trošku s prodloužením na Rejchartice a po modré TZ na Tulinku, s tím, že si dám na Domkách zaslouženou Plzeň. Kromě těchto radovánek je všechno ostatní zdarma, čili nenáročný výlet a Městské skály jen tak neomrzí.