Rilský monastýr
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Budete-li někdy plánovat cestu do bulharských hor Rila, určitě nezapomeňte trasu vést přes tento Klášter. Sice někteří tvrdí, že je úplně neuchvátil, avšak to asi záleží na celkovém rozpoložení každého z vás. Co ovšem tomuto Klášteru nikdo neodmaže je fakt, že je na seznamu světových památek UNESCO a je nejznámějším Klášterem v Bulharsku. Klášter se nalézá v polovině údolí obklopen kopci a nejbližším městem je město Rila. Do tohoto kláštera se můžete vypravit nejlépe z Blagoevgradu. Jezdí sem pravidelná autobusová doprava v sezóně několikrát denně. Stejně jako odsud (přímé linky do Rily, Blagoevgradu, Dupnice a jednou denně i do Sofie). Na noc je klášter uzavřen a otevírá se někdy kolem 7h ranní (plus mínus). Dokonce snad někdy okolo této hodiny obchází klášter mnich, kterých tu žije ještě pár a potkat je v areálu můžete.
Co se týká trocha historie, tak....
Klášter byl založen již v 10.století poustevníkem Ivanem Rilským a postupně se stal centrem vzdělanosti. Ve 14. století však přišla lavina a klášter zničila. Byl obnoven, ale již o poznání níže v údolí a zde se již zůstal stát dodnes. V roce 1335 měl nad Klášterem nadvládu Chrelju (místní makedonský vladyka), který nechal klášter přebudovat na pevnost a dosadil sem i kostel Panny Marie. Následně byl dobyt Turky a pod jejich nadvládou zchátral. V 15.století se mu dostalo opětovné obnovy, avšak aby toho nebylo málo za vlády Osmanské říše ho loupežnické bandy třikrát vyplálily a poslední kapku mu dodal rozsáhlý požár v roce 1883. Naštěstí byla však uspořádána národní sbírka a tak byl komplex opět renovován. Na pracích se podíleli významní místní mistři architekti, malíři a řezbáři, jejichž práce zde vydržela až dodnes. V klášteře také během let působili místní umělci a spisovatelé, jejichž části děl můžete najít v místním muzeu a také jsou mezi 16 tisíci svazky, které jsou uloženy v místní knihovně.
Muzeum můžete navštívit pouze v sezóně, která trvá od 1.června do 1.října. Muzeum je v této době otevřeno od 8:30 do 17:30 každý den. Vstup na nádvoří je zdarma, tak jako nakouknutí do kostelíka. Pro zájemce, kteří by zde chtěli přespat, tak se nabízí pobyt v upravených pokojích pro hosty v klášteře. Cena je poměrně drahá na to co se nabízí. Stojí to kolem 20Lv. a spíte na drátěnkových postelích, které nic moc extra pohodlí nenabízí. Snad jen jedno pozitivum to má a to, že se podíváte i do vnitřních vyšších pater kláštera. O něco levnější variantu nabízí hostel v domě hned kousek u kláštera, kdy za poloviční cenu máte víceméně to samé (až na ten klášter teda).
Pokud vaším cílem cesty bude pouze Monastýr a nebudete pokračovat směr do hor nebo naopak z hor do civilizace, doporučuji podívat se po okolí. Můžete zde najít také několik dalších kostelíků, z nichž nejstarší pochází z 15.století. Traduje se, že kostelík Sveti Luka stojí na místě původního kláštera, což jiště bude stát za podívání. Vede k němu od monastýru červená turistická značka. Přehlednou tabuli s popisem tras najdete na parkovišti hned za branou kláštera, odkud také odjíždí všechny autobusy.
Kdo by přece jen chtěl zůstat v této malé osadě na noc a nechtěl platit za klášterní pokoj, v osadě se také nachází kemp Bor (asi dva kilometry od kláštera nahoru směrem od civilizace do údolí). Je zde možnost pronajmout si chatičku, ale bohužel nevím kolik šušnů za ni chtějí, my jsme nakonec volili místo na spaní jednu z turistických cest hned za Klášterem v lese, kam se stan akorát na šířku vešel :-).