Loading...
Město Bansko patří mezi významná horská střediska v oblasti Pirinu. Nachází se v jihozápadní části Bulharska pod nejvyšším vrcholem uvedeného pohoří, Vihrenem. Leží v nadmořské výšce okolo 900 metrů a je nejvhodnějším místem pro návštěvu centrální části pohoří. Již ze samotného města lze vyjet do hor lanovkou a k několika výše položeným horským chatám vede silnice. Dá se tvrdit, že samotné město je ukázkou nezvládnutelného rozvoje turistického ruchu v posledních letech. Na jedné straně tu stojí luxusní hotely a pensiony, ale také i čtvrť, do které vstoupit stojí za dobré uvážení. Městem protéká divoká horská říčka, do které ve městě v několika místech ústí kanalizace. Na druhé straně tu je kouzelná stará část města, která je jedinečnou ukázkou stavebního umu z dob dávno minulých.
První seznámení s Banskem začalo v hotelu Elegant Lux. Ubytování a služby na vysoké úrovni, ale již před hotelem je prašné parkoviště a okolí zarostlé plevelem. To samé platí o několika desítkách dalších hotelů, které tu rostou jako houby po dešti. Mezi hotely a starým městem je čtvrť, která se dá nazvat vybydlenou. Velká část obchůdků i větších prodejních středisek je uzavřena, jen sem tam se narazí na otevřený obchůdek, směnárnu či nabídku služeb. Blíže staré části města se situace mění a je zde i větší počet lidí. Ke staré části přiléhá pěší zóna a tady je již skutečně rušno. Kavárny, obchody a restaurace jsou většinou plné a hodně lidí využívá místní park. Je zde jakýsi monument, zřejmě se jedná o velikána se vztahem k místu. Zmrzlina se prodává na několika místech a platí se za její váhu.
K nejzajímavějším místům jistě patří zdejší tržnice. Koupit se tu dá snad všechno možné. Největším lákadlem jsou ale ovoce a zelenina. Jen rajčat jsou tu desítky různých tvarů, velikostí i chutí. Ovoci se nadá odolat a tak postupně se musí něco ochutnat. Kolik různých druhů melounů tady nabízejí je neuvěřitelné. A tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Překvapí ceny, v přepočtu tu je všechno o více jak polovinu levnější než u nás. Navíc kvalita je neporovnatelně lepší. Zbývá vejít do uliček staré části a trochu se tady toulat. Květiny zdobí každý koutek, staré domy jsou z velké části dobře udržované a skoro v každém se lze najíst a někde i ubytovat. Některé uličky jsou zcela liduprázdné, jakoby se zde zastavil čas. Zacházíme do jednoho domu, ve kterém je restaurace. Jsme tu v poledne jediní hosté a paní, která restauraci provozuje nám připravila výborný oběd. Poseděli jsme u něho více jak hodinu a byl to kulinářský zážitek.
Zbývá podívat se trochu do minulosti a po zajímavých památkách města. Bansko bylo založeno někdy v 15. až 16. století. Zřejmě se jednalo o ves zemědělců a dřevařů. Mají tu dvě muzea, Neofita Rilského a městské muzeum. Obě byla uzavřena a tak jsme toho o městě moc nezjistili. Nepřehlédnutelné jsou zdejší kostely. První je zasvěcen Svaté Trojici a druhý Nanebevstoupení Matky Boží. U něho stojí i vysoká, zdaleka viditelná zvonice, která se zalíbila čapímu páru. Kostel je stále otevřený a jeho pro nás nezvyklé vnitřní uspořádání je líbivé. K tomu se ještě přičítají nádherné pohledy na hory Pirinu, které jsou z města dobře vidět. Když se to všechno shrne, tak tohle město plné protikladů nám tak trochu učarovalo.