Loading...
K dominantám každé slušné vesnice patří kostel. Platí to i o malebné Rohli, která je tak trošku odsunuta stranou dění mezi kopci Úsovské pahorkatiny.
Současnému kostelu zřejmě předcházela nějaká svatyně (14. stol.), v původním zasvěcení Všech svatých. Současný kostel je datován do počátku 19. století, což naznačuje i chronogram nad vchodem (1803, stavba od r. 1802).
Kostel je vybudován na půdorysu kříže s ustupující presbytářem pravoúhlého založení. Hlavní loď kryje křížová klenba, nad kruchtou a kněžištěm jsou klenebné placky. Stěny kostela jsou vymalované ornamentálními vzory se světci v oválných medailonech. Po stranách hlavní lodě mělké kaple s valenou klenbou. Osvětlení interiéru obstarávají půlkruhová okna. Po stranách kněžiště přístavky sakristie s valenou klenbou a skladu.
Nad vstupem do kostela s trojúhelníkovým štítem pokračuje hranolová věž s plechovou cibulí a špičatou stanovou střechou. Věž má obdélníková okna s balustrádami.
Střecha kostel je sedlová se čtvercovou krytinou. Vnější zdi kostela jsou členěny lesénovými rámy. Nad vchodem a kruhovým oknem je k vidění lichtenštejnský znak. Lichtenštejnové byli významní donátoři svatostánku (z nedalekého Úsova).
Na oltářním obraze je vyobrazen sv. Martin coby biskup, po stranách oltáře sochy S. Petra a Sv. Pavla.
K areálu kostela patří i menší kaple na jižní straně. Ve výklenku severní zdi najdeme sochu anděla.
Známe i stavebníky kostela: zednický mistr F. Sbítek z Úsova a jeho polír J. Hübl z Králové. Stylově můžeme kostel zařadit do klasicismu, případně empíru. Kromě mší se tu konají i občasné kulturní akce, např. varhanní koncerty (slušná akustika). Jde o nástroj fy Brauner z r. 1896, které jsou v podstatě v původním stavu, byť po opravě (2004).