Fialové opojení – Bezděkov u Úsova
Turistické cíle • Odpočinkové místo
Úsovská vrchovina (můžeme se setkat i s označením pahorkatina) se zřejmě nikdy nestane oblastí zasaženou masivní turistikou. Nicméně podle názvu je minimálně jedno místo turistikou zasažené. Tím je samozřejmě městečko Úsov, známé zejména svým zámkohradem s expozicí Loveckolesnického muzea nebo židovskými památkami. Úsov tedy leží spíš jen na okraji vrchoviny. Dalším už tedy takřka v centru dění je skalnatý vrch Bradlo. Moravský Blaník je nejvyšší horou celého krajinného podcelku (Úsovsko řadíme do Hanušovické vrchoviny). Výška 600 m už přeci jen zaručuje jakoužeto konkurenci blízkým vyšším horám jesenickým (hlavně ta skála).
O další pozoruhodná místa se tak zase musí postarat spíš lidský činitel. Už nějakou dobu zvelebují jihozápadní část vrchoviny majitelé a zaměstnanci Levandulového statku v Bezděkově (celkový název u Úsova). Hospodaří zde v mělkém údolíčku říčky, spíše potoka Rohelnice. Levanduli vysázeli kolem Bezděkova pod dohledem pracovníků Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Olomouci.
Produkce se zaměřuje na pěstování levandule lékařské, tedy druhu, který je použitelný i v potravinářství (nemusí se nutně jen přidávat do mýdla). Nicméně ve statku pěstují i jiné plodiny, namátkou česnek jahody, měsíček, mátu, meduňku (tedy i bylinka) aj. Jak statek začal sklízet první úrodu, začalo přibývat i aktivit s fialovou rostlinkou souvisejících. Asi první bylo otevření Levandulové kavárny v Zábřeze (na Moravě). Co je hlavní náplní je asi nasnadě z názvu podniku. Přibyly i další, přesněji Levandulové bistro v Olomouci, další v Úsově.
Kolem Bezděkova asi nikdy nevznikne obdoba francouzské Provence, ale určitou romantiku místo přináší. Právě i v centru všeho dění tedy v samotném Bezděkově můžeme navštívit vše v místě „u pramene“. Tedy na statku nebo i v Levandulovém krámku v centru vesničky. Asi nejlepší období návštěvy je od půlky června do půlky července, tedy do období květu rostlinek. V této době je přímo na poli i otevřen stánek s občerstvením a je i více času, kdy se návštěvníkům mohou věnovat i průvodci po hospodaření. Po polovině července začíná sklizeň a zpracování úrody, takže logicky je víc jiné práce. U stánku je možno potkat i fotografky, které zhotovují speciálně romanticky laděné snímky, což s oblibou využívají zejména mladé dvojice, rodiče s malými dětmi, svatebčané apod., kteří chtějí mít nějakou tu romantiku na památku.
Z bývalé budovy MNV vznikl Levandulový krámek s Galerií, kde si návštěvník může pořídit nějaký ten speciální výrobek z místních surovin, ale i tričko, případně i lahváč říznutý fialovým výtažkem. V Galerii se seznámí s historií a významem pěstování levandule a samotného statku v Bezděkově, ale prohlédnout (i zakoupit) nějaké to dílko inspirované odstíny lila a jí podobné.
Sympatické je, že majitelé statku nemyslí jen na vlastní produkci, ale i na kulturu či povznesení celého Bezděkova. Za krátkou dobu si své diváky našel „Levandulový festival“ (taková pop music), letos se prý zúčastnilo přes 8000 diváků (prostranství vedle levandulového pole muselo být natřískané, termín svátky na začátku července).
Provoz krámku se odvíjí od sezóny levandule, takže je lepší si ověřit čas návštěvy.
Hlavní sezóna: 15.6. – 15.7.
denně od 10.00 – 17.00
Mimo sezóna:
neděle 27. 5. od 10.00 – 17.00
víkendy 2 – 3. 6. a 9 – 10. 6. od 10.00 – 17.00 (opsáno z webu).
Ale nakonec se možná časem vyplatí zajet do Bezděkova i jindy, návštěvník si může projít naučnou stezku a nakonec i na to Bradlo to není tak daleko, byť po cestách částečně neznačených...