Romantika ve stínu velkoměsta - Krteň
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Panelová výstavba pražských sídlišť je odtud sice na dosah ruky, přesto tady člověk nalezne to, co dnešní moderní době tolik chybí – ticho a klid. Jen vzdáleně sem doznívá provoz jedné z rušných pražských komunikací, jen občas naruší ticho zvuk automobilu míříčího po silničce, kroutící se mezi poli, do nedalekých Třebonic. Mluvíme o Krtni – místu tak trochu zapomenutém na okraji pražské aglomerace.
Dnes již jen Kostel sv. Jana a Pavla a přilehlý hřbitov připomínají zaniklou ves, zmiňovanou již v roce 1434 jako majetek českých králů. Historie kostela sv. Jana a Pavla však šahá ještě dále. Historické prameny řadí datum vzniku tohoto stavebního díla v románském slohu někam do 2. čtvrtiny 13. století. Tehdy se mu dostalo pravoúhlého presbytáře i průčelní čtverhranné věže. Další zmínku o objektu nacházíme až v roce 1352. Doby husitské převedly toto místo do majetku svatovítské kapituly, která jej roku 1667 připojila k Chrášťanům. Zanikla zdejší fara i ves samotná. Jen osamělý kostel a hřbitov tu dnes poutají pozornost kolemjdoucích. Ovšem je třeba říci, že původní podoba kostela a jeho dnešní stav, se od sebe výrazně liší. Roku 1575 byl celý objekt rozšířen o boční loď, roku 1699 tu vyrostla sakristie a v letech 1732-1734 „povyrostla“ i kostelní věž. Ke kompletní novorománské přestavbě podle návrhu A. Źivného došlo roku 1890, následně klenbu nahradil kazetový strop, došlo ke zvýšení severní lodě a přestavbě věže. Význam stavby jako románské památky dokumentuje románské okno i nástěnné malby představující mytologické výjevy a symboly evangelistů. Tomu, že se dochovaly do dnešních dob, vděčí restaurátorským pracím, provedeným v roce 1952.
Cesta sem není nijak komplikovaná. Z okraje Prahy se dá na Krteň dojít pěšky nebo dojet na kole. Do nedalekých Třebonic zajíždí pravidelná autobusová linka č. 249 z pražských Stodůlek. Ve všední den v ranní a odpolední špičce sem zajíždí 3 x za hodinu, o víkendu jednou za hodinu. Půvabem a osobitým kouzlem Krtně se nedaly okouzlit jen naši předci. V hledáčku filmových kamer se zdejší hřbitov i kostel ocitly hned několikrát. Vidět jste ho mohli třeba v jednom z dílů dobře známého seriálu 30 případů majora Zemana a tady se také natáčely scény venkovského pohřbu ve filmu Trhák. Udělejte si někdy čas a přijeďte si sem užít klidu a pohody na okraji velkoměsta. Krteň za to určitě stojí.