Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Rozhlednu na kopci Malý Chlum jsme během jednodenního výletu, který jsme celý strávili v Boskovicích a nejbližším okolí. Autem jsme přijeli do malinkaté obce Huť Svaté Antonie a zaparkovali jsme na návsi u autobusové zastávky. Pak jsme se vydali ulicí po červené značce mezi pěknými domy až na konec silnice, kde jsme narazili na rozcestí Pod Malým Chlumem.
Na tomto rozcestí jsme našli zelenou turistickou značku po které jsme kráčeli až na vrcholovou plošinu s rozhlednou. Cestou jsme minuli několik zastavení naučné stezky Malý a Velký Chlum. Nejprve jsme šli chvíli po téměř po rovině a když jsme prošli bývalým lomem na opuku a pískovec, stezka začala prudce stoupat. Cesta vedla stále lesem a když jej opustila, zase se stočila prudce zpět. Po pár zákrutách jsme se přišli na vrchní okraj lomu a pod vrcholovou plošinou, na které se kdysi nacházelo silně opevněné haltštatské hradiště se vstupní částí vytesanou v bloku opuky. Na tabuli před námi bylo dokonce nakresleno a vypadalo opravdu nedobytně na svou dobu. Jiné cedule, ale menší a na druhé straně stezky nás upozorňovaly, abychom se nepřibližovali k okraji lomu a protože nám je život milý, rádi jsme uposlechli a pokračovali dál po cestě.
Za další zatáčkou se již vlnila tráva na vrcholové plošině, větrem pročesávaná a hlazená. Zamířili jsme k 9 metrů vysoké dřevěné rozhledně, která zde byla postavena v roce 2005. Po chvilce jsme k celkem nízké věži dorazili a na informačních cedulích si přečetli něco o její krátké historii. Přečetli jsme si, že o její vybudování se zasloužily všechny obce Mikroregionu SVITAVA.
Zaujalo nás, že v době první republiky stávala na „Holém vrchu“, jak se místu dříve říkalo, malá dřevěná rozhledna, která byla majetkem armády. Turisté se z ní mohli rozhlížet až do 40. let minulého století, kdy byla pro špatný stav stržena.
Uvědomili jsme si, že na podobnou rozhlednu jsme již vylezli v předchozích letech na vrchu Kopanina nad Olešnicí a také nad obcí Modrá u Uherského Hradiště.
Pak jsme po dvou žebřících vystoupali do výšky 6 metrů na horní Ochoz, na kterém byly umístěny panoramatické fotografie s popisy důležitých vrcholů a bodů, které jsme z rozhledny viděli pouhým okem. Okolo nás se rozprostírala krajina Lysicka a Blanenska a prý je při dobré viditelnosti možno spatřit i vrcholky Pradědu, který jsme my ovšem neviděli.
Když jsme se dosti pokochali výhledem, sešplhali jsme se dolů a stejnou cestou jsme se vydali zpět. Po zelené trase jsme se ještě šli podívat na sochy v lese od Stanislava Rolínka a pak jsme se vrátili k autu a jeli domů do Olomouce.
http://rozhledny.webzdarma.cz/obora.htm