112 410 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 675,- odměny za články
Město Blansko nabízí kvalitní turistickou infrastrukturu, bohatý kulturní život i množství sportovních zařízení. Je ideálním výchozím bodem pro výlety do Moravského krasu. V této významné krasové oblasti už bylo objeveno přes 1 000 jeskyní. Jen několik jich je zpřístupněno veřejnosti a navštívit tak můžete Punkevní jeskyně s propastí Macocha (hloubka 138 metrů), Kateřinská jeskyně a mnoho dalších přírodních památek.
Jedeme na Moravu - z Plzně až do Přerova. V plánu jsme měli navštívit Spešovskou rozhlednu a zámek v Rájci nad Svitavou. Jenže silnice je uzavřena, objížďka nás žene zbytečně daleko. Najednou vpravo vidíme rozhlednu, o které jsme neměli vůbec tušení. Měníme plán. Je nám vlastně jedno, na jakou rozhlednu půjdeme.
Za čím jedeme?
Rozhledna Malý Chlum stojí na stejnojmenném kopci v Boskovické brázdě. Je to jen kousek na východ od hlavní silnice z Brna do Svitav. Na severovýchod jsou necelých 10 km Boskovice se zámkem, hradem a židovskou čtvrtí. Na jihozápad je to cca 25 do Tišnova se třemi pivovary a jednou rozhlednou a jen o kousek dál do Předklášteří, kde je nádherný klášter Porta Coeli.
Kopec, kterému se také říká "Moravský Říp", má plochý vrchol a příkré svahy. Právě proto zde bylo halštatské hradiště. Za první republiky zde stávala vojenská pozorovatelna, která až do 40. let minulého století sloužila jako rozhledna. Z bezpečnostních důvodů pak byla stržena. Současná dřevěná rozhledna byla postavena až v 21. století, její slavnostní otevření bylo 20. srpna 2005. Celková výška zastřešené rozhledny je cca 9 metrů. Vystupuje se na ni po žebřících, první vyhlídková plošina je přibližně v 3 metrech metrech, druhá v 6 metrech.
Rozhledna není vysoká, ale kruhový výhled je z ní nádherný. Na horní plošině orientaci usnadňují panoramatické tabule. Z blízkého okolí je vidět Skalice nad Svitavou, Doubravice nad Svitavou, Boskovice s hradem, Blansko, Černou Horu, Lysice či Drnovice. Jsou vidět okolní rozhledny Čebínka, Babylon u Kozárova, Burianova u Rudky a Podvrší u Veselice. Za dobré viditelnosti je vidět Praděd v Jeseníkách, Králický Sněžník a Orlické hory.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
U rozhledny není možnost občerstvení si koupit, můžete si tam ale udělat piknik z vlastních zásob. Jsou tam lavičky i ohniště.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna není nic moc, dokonce jsem četla názor, že je to trochu větší posed. Díky poloze je z ní však tak krásný výhled, že by bylo zbytečně zde dělat něco vyššího.
Ostatní informace
Věž je celoročně volně přístupná.
Na rozhlednu vede zelená turistická značka. My jsme vyrazili z Krhova. Auto jsme zanechali na konci obce na šotolinovém parkovišti. Na vrchol to bylo 1,7 km s převýšení něco přes 100 metrů, což nebylo tak hrozné. Problém byl v tom, že bylo po dešti, cesta vedla přes pole, resp po jílu. Klouzalo to pěkně a přišli jsme zpátky tak špinaví, že jsme se do auta museli přezout. Z této cesty je vidět i bývalý lom, kde se až do 70. let minulého století těžily křídové pískovce, písky a opuky.
O něco kratší (1,4 km) se zhruba podobným převýšení je to z druhé strany – z Hutě Sv. Antonie, kde je parkoviště u zastávky autobusu. Kousek se jde po červené na rozcestí Pod Malým Chlumem a dál po zelené, ale také po naučné stezce Malý a Velký Chlum až na vrchol. Stezka měří něco přes kilometr. Její součástí je 5 infopanelů, naváděcí malé panely, stojan na kola, odpadkové koše i posezení pod lomovou stěnou. Na infopanelech se dočtete to nejzajímavější a nejpodstatnější z procházených lokali. Pod rozhlednou vede z Krhova k Huti sv. Antonie i cyklotrasa. Nahoru cesta je široká, takže určitě se nechá vyjet až k rozhledně. Dokonce tam jsou i stojany na kola.