Loading...

Kroužení mezi Chlumy aneb Na Boskovice ! 3

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Do přírody

Kam a jak jedeme?

Třetí – a závěrečná - část výletního cyklu „Na Boskovice !“ začíná přesně tam, kde druhá část skončila, tedy v městysu Doubravice nad Svitavou. My stojíme u zaparkovaného auta, které – pro změnu – stojí na trase červené TZ. A protože následující úsek by byl opravdu „naprosto o ničem“ využijeme výhod motorizovaného turisty. Z Doubravic vyjedeme stoupání do obce Obora a odsud ještě pokračujeme dál k osadě Huť sv. Antonie. Tady necháme auto stát a pokračujeme dál opět po svých. „Nasedáme“ tedy po krátké době opět na naši osvědčenou červenou a přesouváme se mezi domky za osadu, kde na nás již nedočkavě čeká rozcestník Pod Malým Chlumem.

Za čím jedeme?

Zde odbočíme doleva a vydáme se po zelené TZ a mírným klesáním k sousoší husitských bojovníků, které vytvořil mladý sochař amatér Stanislav Rolínek v roce 1927. Komu se líbí Jeskyně blanenských rytířů v Rudce u Kunštátu bude určitě spokojen i s touto minigalerií pod širým nebem. Jedná se o pískovcové sousoší husitských ideologických i fyzických vůdců, vytvořené na úpatí kopce Velký Chlum. Najdete zde sochy Jana Husa, Jana Žižky a Prokopa Holého a případné zájemce o bližčí informace upozorním na odkaz https://www.turistika.cz/mista/velky-chlum-sousosi-husitskych-bojovniku. Nehodlám zde v žádném případě řešit, jestli husité byli národními hrdiny nebo předchůdci komunistických zločinců, ale v každém případě byli nedílnou součástí našich dějin a Rolínkovou sousoší za vidění určitě stojí. Ocenila to náležitě i naše čtyřnohá spoluvýletnice, která se nejprve o husity ochladila a poté vykonala na „necelého“ Prokůpka drobnou potřebu.

Foto: markyz63

Odcházíme odsud relativně neradi. Venkovní teplota už dávno překonala hodnotu, kdy se ještě dá říct, že je příjemně, a tak se nikomu z lesního stínu ani moc nechce. Nenápadně upozorňuji, že bychom ještě měli navštívit nedaleký Malý Chlum. Jednak proto, že se z jeho vrcholu můžeme dobře podívat na jeho - jménem - Většího bratříčka, jednak proto, že zde můžeme současně vidět svědecký vrch, pískovcový lom i dřevěnou rozhlednu. A ještě nás tam zavede naučná stezka. Je zajímavé, že mé nadšení nikdo nesdílí a dokonce i Nellynka se na mě dívá jako na … no řekněme jako na někoho, kdo v dané chvíli nemá tak úplně pravdu. Navrhnu tedy rozdělení skupiny na zájemce o dobytí vrcholu a zbabělce, kteří půjdou do stínu k autu. Rozdělení je jasné; tříčtvrtinová většina (a pes) se vrací stejnou cestou zpět a osamělý jednotlivec se vydává porazit horu i sám sebe. Je to jenom kousek, ale v tom vedru jsem vypotil podstatně více než ty včerejší čtyři piva.

U rozcestníku Pod Malým Chlumem se tedy vydávám sám na Malý Chlum. Tato osamocená vyvýšenina s vrcholem v nadmořské výšce 488,5 metru se mi líbila více než hodně, a to včetně krátkého zajímavého „zabloudění“ k barevným pískům, připomínající Okrovou sezku u francouzského Roussillion. Jenom značení je zde nějaké divné, prvních 700 metrů jsem šel téměř třikrát tak dlouho jako závěrečnou pětistovku. Navíc "zdržuje" zajímavá naučná stezka, která vás seznámí nejen s historií místa, ale i s geologicky-morfologickým vývojem lokality. Teď už například vím, že ve zkamenělinách hmyzu může Malý Chlum směle soutěžit s nejznámějšími lokalitami v USA a bývalém SSSR nebo jak se zde žilo místním neandrtálcům, obyvatelům haštalského hradiště či lidu popelnicových polí. Dozvěděl jsem se také, že Malý Chlum bývá nazýván i Moravský Říp nebo Holý vrch.

Během stoupání jsem si uvědomil, že zbytek skupiny čekání u auta asi moc nenadchne a že bych se mohl stát středobodem lehkých výčitek až otevřených útoků. Přitom nepřátelské stěkání jsem čekal nejméně od tvora vícenohého. Proto jsem se rozhodl využít služeb mobilního operátora a ostatním oznámit, že by se mohli přesunout někam k hospůdce s tím, že při svém návratu se jim ozvu, aby mě mohli někde vyzvednout nebo za nimi prostě nějak dojdu. Nápad to byl jistě chválihodný až ušlechtilý, ale jeho realizace zakulhala silněji než slavný a – svého času – všemi dámami milovaný Jeoffrey de Peyrac. Zkrátka jsem si zapomněl nabít mobil. Takže jsem Martinu prozvonil a zhasnul (tedy mobil, ne já). Reakce byla jednoznačná; v rychlém časovém sledu mi několikrát po sobě jedenkrát zazvonil mobil. Věděl jsem hned, že mě budou čekat chvíle krušnější než jsou jedny naše hory.

Bližší prozkoumání někdejšího pískovcového lomu jsem tedy nechal na příště, pořídil jen pár celkových záběrů (i s odpočivadlem a stojanem na kola – o turisty se zde starají celkem příkladně) a pokračoval zrychleným přesunem k vrcholu. Téměř desetimetrová dřevěná dvojplošinová rozhledna z roku 2005 nemůže nepotěšit. Bezplatný vstup po soustavě dvou žebříků a z horní plošiny ve výšce 7 metrů se můžete panoramaticky rozhlédnout po okolí. Za dobré viditelnosti prý je možno vidět i Praděd, kralický sněžník nebo Orlické hory, ale já se spokojil s výhledy na boskovický hrad, Černou Horu nebo několik dalších rozhleden v okolí. Díky informativním tabulkám na Ochozu horní plošiny rozhledny jsem se dozvěděl, že vidím také Českomoravskou vrchovinu, Lysicko a Blanensko. Rozhledna je sice občas – a ne zcela neprávem - posměšně nazývána „největším posedem České republiky“, ale mně se tady přesto velmi líbilo.

Dolů se dostanu velmi rychle a už před rozcestníkem Pod Malým Chlumem vidím jednočlenný uvítací výbor. Martinin pohled a „přijímací pohovor“ však určitě nelze považovat za projev láskyplné radosti ze shledání. V dané chvíli jsem rád, že je program dne úspěšně splněn a že v autě alespoň Nellynka projeví upřímnou radost nad tím, že jsme zase všichni pohromadě. Po krátké poradě se domluvíme, že pštrosí farmu tentokrát vynecháme a pojedeme se najíst rovnou do Boskovic. A pak už jenom rozloučení, přestup do jiného vozidla a cesta domů, zpestřená krátkou fotopauzou u smírčího kříže v obci Vranová Lhota. No a v Šumperku už si můžu dát zaslouženou pěnivou odměnu ….

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

rozhledna
rozhledna  •  Foto: markyz63

Obědvali jsme – již celkem tradičně – v boskovické restauraci Eden. Netradičně jsme však tentokrát využili služeb venkovního posezení a nabídky grilovaných masének. A přesto, že jsme se ve svých objednávkách nijak neopakovali, byli jsme velmi spokojeni všichni.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tentokrát se hodnocení moc rozdělit nedá. Líbilo se mi všechno. Je to prostě krásný kraj, který vyloženě láká k výletům do přírody i poznání zajímavých historických památek. A pokud mám zmínit alespoň jedno "nelíbilo", tak bych prosil, aby příště nahoře tak strašně moc nepřetápěli ...

Ostatní informace

Všechna navštívená místa byla volně přístupná. Veškeré náklady tedy souvisely s nákupem PHM a obědovým plněním žaludku.

Poslední aktualizace: 29.9.2013
Kroužení mezi Chlumy aneb Na Boskovice ! 3 na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kroužení mezi Chlumy aneb Na Boskovice ! 3

Velký a Malý Chlum.
Velký a Malý Chlum.
Tipy na výlet
Během cesty do Kunštátu,jsme se zastavili…
0.4km
více »
Parádní výhled z Malého Chlumu
Parádní výhled z Malého Chlumu
Vyhlídka
I my, Moravané máme svoji horu Říp. Je to Malý Chlum, 488 m n.m., ležící v…
0.4km
více »
Rozhledna Malý Chlum a naučná stezka Malý a Velký Chlum
Rozhledna Malý Chlum a naučná stezka Malý a Velký Chlum
Tipy na výlet
Jedeme na Moravu - z Plzně až do Přerova. V plánu jsme měli navštívit…
0.4km
více »
Malý Chlum u Lysic
Malý Chlum u Lysic
Vrchol
Malý Chlum (488 m.n.m) a sousední kopec Velký Chlum (460 m.n.m) se nacház…
0.5km
více »
Moravské Roussillion pod Malým Chlumem
Moravské Roussillion pod Malým Chlumem
Propast
Je nezpochybnitelnou pravdou, že návštěva malého jihovýchodně…
0.6km
více »
Malý Chlum - geologický profil
Malý Chlum - geologický profil
Skalní útvar
Tento velice zajímavý geologický profil v opuštěném pískovcovém lomu…
0.6km
více »
Velký a Malý Chlum
Velký a Malý Chlum
Kopec
Jedná se o dvě výrazné vyvýšeniny, které až nepřirozeně vystupují z ploché roviny severní části Boskovické brázdy zvané též Malá…
0.6km
více »
Velký Chlum – Sousoší husitských bojovníků
Velký Chlum – Sousoší husitských bojovníků
Socha
V oblasti Velkého a Malého Chlumu si neužiete jen výletů do krásn…
0.8km
více »
Turistické rozcestí Pod Malým Chlumem
Turistické rozcestí Pod Malým Chlumem
Rozcestí
Nachází se v širokém sedle mezi dvěma zdejšími dominantami a to Velkým a Malým Chlumem. Prochází tudy červeně a zeleně značená turistická…
0.8km
více »
Černá Hora a Monumentální skalní reliéfní sousoší u kopce Velký Chlum
Černá Hora a Monumentální skalní reliéfní sousoší u kopce Velký Chlum
Socha
Na severním úpatí kopce Velký Chlum, který je vzdálený asi 2 kilometry severně od obce Bořitov, lze nad turistickou cestou spatřit p…
0.9km
více »
Bořitov - Sochy Stanislava Rolínka na Velkém Chlumu
Bořitov - Sochy Stanislava Rolínka na Velkém Chlumu
Socha
Sousoší husitských osobností v nadživotní velikosti je vytesané v pískovcové skalce na Velkém Chlumu u Bořitova. Stanislav Rolínek,…
0.9km
více »
Jak jsme u Bořitova hledali lidské tváře
Jak jsme u Bořitova hledali lidské tváře
Cestopisy
I když název tohoto článku může u někoho evokovat představu pohád…
1.3km
více »
Rozcestí Krhov
Rozcestí Krhov
Rozcestí
Turistické rozcestí Krhov se nachází na severním okraji obce Krhov ( u Boskovic ) u autobusové zastávky na zelené turistické značce. Značka začíná u…
1.6km
více »
Obora -  putování po zajímavostech obce a okolí
Obora - putování po zajímavostech obce a okolí
Turistická trasa
Obora je malá obec s 280 obyvateli a najdeme ji v oblasti Boskovi…
1.8km
více »
Zámek Lysice
Zámek Lysice
Tipy na výlet
Vydali jsme se autem na Zámek Lysice.  Zámek se nachází v jihomoravském kraji, asi 10 km severozápadně od města blansko. Lysický…
2.2km
více »
Zámek Lysice
Zámek Lysice
Tipy na výlet
Zámek Lysice má po architektonické stránce neobycejne bohatou…
2.3km
více »
Lysice – hrobka Dubských z Třebomyslic s kaplí Povýšení Svatého kříže
Lysice – hrobka Dubských z Třebomyslic s kaplí Povýšení Svatého kříže
Kaple
Jednou z nejzajímavějších památek téměř dvoutisícového jihomoravského městyse Lysice je neogotická hrobka Dubských z Třebomyslic s pohřební …
2.6km
více »
Jabloňany -  putování po zajímavostech obce a okolí
Jabloňany - putování po zajímavostech obce a okolí
Turistická trasa
Jabloňany jsou malou obcí s 390 obyvateli a nachází se 6 km jihozápaně…
2.6km
více »
Z Jabloňan přes Fáberku do Skalice nad Svitavou
Z Jabloňan přes Fáberku do Skalice nad Svitavou
Trasy
Při svých návštěvách Boskovicka jsem se jednou toulal kolem obce …
2.6km
více »
Lysice
Lysice
Vesnice
Lysice jsou velkou obcí s 1850 obyvateli a najdeme ji pod vrcholky Českomoravské vrchoviny, jižním směrem od města Kunštát a…
3km
více »
zavřít reklamu