Rozhledna na Čápu
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Vrch Čáp je se svojí nadmořskou výškou 786 metrů nejvyšším místem v Adršpašsko-teplických skalách. Za první republiky zde stávala malá dřevěná rozhledna, která se však zanedlouho rozpadla. V 50. letech minulého století tu ještě stávala triangulační věž. Poté dlouhá desetiletí nic. Až v roce 2014 se vrchol Čápu dočkal nové rozhledny, a to díky projektu Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis.
Rozhlednu postavila firma Tesmen s. r. o. z Olešnice u Červeného Kostelce podle projektu Ing. Antonína Olšiny. Vzhledem k obtížně přístupnému terénu byly jednotlivé díly rozhledny osazovány letmou montáží pomocí vrtulníku. Montáž tímto způsobem proběhla během několika hodin dne 9. září 2014. Slavnostní otevření nové rozhledny se konalo 20. září 2014.
Třináct metrů vysoká konstrukce rozhledny je dřevěná s kovovým točitým schodištěm, stupni z roštů a zábradlím. Osm nosných stojin je zakotvených do čtyř patek. Vodorovně je provazují dvě vyhlídkové plošiny. Rozhlednu zakrývá střecha ve tvaru osmibokého jehlanu s plechovou krytinou. Na horní vyhlídkové plošině jsou v severním, východním, jižním i západním směru instalovány orientační tabule s popisem viditelných pohoří, vrchů a míst.
Výhled z horní plošiny rozhledny je kruhový. V severozápadním a severovýchodním směru jsou za příznivého počasí vidět v dáli Vraní hory, Góry Krucze, Rudawy Janowickie, Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne a Góry Suche. Blíže k nám potom Teplické skály a Bučina. V severovýchodním až jihovýchodní směru se rýsují hraniční Javoří hory, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Broumovské stěny, Rychlebské hory, Góry Stołowe a Králický Sněžník. Blíže k nám jsou zřetelné Supí skály a Jiráskovy skály. V jihovýchodním až jihozápadním směru jsou viditelné Orlické hory, Jestřebí hory, dohlédne se až na Žďárské vrchy. V jihozápadním až severozápadním směru lze za Jestřebími horami spatřit Zvičinu, Jičínskou pahorkatinu a naše nejvyšší hory Krkonoše včetně Rýchor.
Mít možnost za ideálních podmínek vidět výše uvedený výčet pohoří určitě stojí za trochu námahy na rozhlednu na Čápu vystoupat. Nejsnáze se na rozhlednu dostanete z osady Skály po zelené turistické značce (1,5 km). Pokud se chcete projít pěkným skalnatým a trochu divokým terénem, doporučují se na rozhlednu vydat z Teplic nad Metují po zeleném značení přes Lokomotivu (skalní útvar), Kraví horu a Bludiště (9,5 km). Tato trasa není příliš rychlá, o to je krásnější. Počítejte se třemi hodinami po stezkách nahoru a dolů, i po dřevěných chodnících.
Přístup na rozhlednu je celoroční, samozřejmě s ohledem na počasí a dodržení provozního řádu. Kapacita rozhledny je 15 osob. Vstupné se neplatí. Návštěvu rozhledny na Čápu a okolní skalní města vřele doporučuji. Určitě vás nezklamou.
Na stránkách www.euro-glacensis.cz/rozhledny.html se můžete na velice pěkně zpracovaném videu podívat na rozhlednu na Čápu z ptačí perspektivy, i na další rozhledny zařazené do projektu Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis.