Teplice nad Metují leží v Severních Čechách, severovýchodním směrem od města Trutnov, v Broumovském výběžku. Teplice tvoří vstupní bránu do oblasti Adršpašsko-teplických skal, kterou najdeme v severozápadní části chráněné krajinné oblasti Broumovsko.
Předcházející den jsme si udělali výlet v Teplických skalách – prošli jsme celý základní okruh a k tomu přidali ještě trasu do Kamence, na dnešek jsme si nechali jižní část tohoto skalního města.
Za čím jedeme?
Centrem jižní části je osada Skály - leží zhruba 4 km jihozápadním směrem od centra Teplic nad Metují. Vstup do skal je z této strany nezpoplatněný. Je to přece jen trochu stranou toho nejhezčího centra, přesto se tam odtud nechá dojít. Po zelené a pak po žluté je to na modrý základních okruh 4 km. Pokud jste tu autem, pak se musí zpátky stejnou cestou nebo si udělat velký okruh přes Kamenec. Je to však pro zdatné turisty. Je to sice jen cca 15 km, ale je to poměrně náročné se značným převýšením.
My jsme sem přijeli autem. I když je zde možno vyrazit do skal, na rozhlednu, ke zřícenině hradu i na zámek, kde je nyní hotel a restaurace, tak jsme zde nějaké veřejné parkoviště hledali marně. Nakonec jsme auto nechali před osadou (při cestě z Teplic), kde se vpravo nechalo bezpečně zaparkovat a kde už jedno auto stálo.
Jen o kousek dál v centru je rozcestník turistických tras a 1. zastavení naučné stezky Skály - Bischofstein. Tu jsme si prošli až později. Nás momentálně zajímala turistická značka, která vedla na rozhlednu Čáp, která dál pokračuje do centra skalního města. Po zelené je to k rozhledně 1,5 km – nejdřív okolo hezkých roubenek, pak lesem, ale samozřejmě i okolo skal. Je to docela příjemná cesta, která pozvolna stoupá.
Rozhledna svůj název získala podle vrcholu (786 m n. m.), který je nejvyšším vrcholem Adršpašsko-teplických skal, na kterém jsou samozřejmě zajímavé pískovcové skalní útvary. Na vrcholu za první republiky byla postavena triangulační věž, která sloužila také jako rozhledna. Nynější rozhledna tuto již nefunkční věž nahradila – byla postavena v rámci projektu Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis (stejně jako námi navštívené rozhledny Žernov a Na Signálu). Byla otevřena 20. září 2014. Je to zajímavě řešená nevysoká rozhledna s dalekým výhledem. Uprostřed je ocelový sloup s točitým ocelovým schodištěm. Osm dřevěných sloupů drží dvě patra rozhledny a plechovou stříšku. Celá rozhledna je 13 metrů vysoká. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 13 metrů vede 44 schodů. Je celoročně volně přístupná. Jsou vidět Adršpašsko-teplické skály, ale i Krkonoše, Zvičina, Orlické hory, Jestřebí hory, Soví hory i Javoří hory, Broumovsko, Dobrošov – co přesně vidíte se můžete dočíst na hezky zpracovaných panoramatických tabulích.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme sem šli hned ráno hned po snídani, takže jsme ani neměli potřebu něco k jídlu shánět. V bývalém zámku je restaurace, ale ráno bylo ještě zavřeno.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna je skutečně hezká a výhledy za jasného počasí musí být nádherné. My měli zataženo, přesto jsme byli spokojeni.
Ostatní informace
U jedné chaty - v místech, kde turistická trasa opouští cyklotrasu, je jen kousek od cesty vlevo malý nenápadný přístřešek s veřejně přístupnou pitnou vodou. My jsme tak žasli, že jsme zapomněli odbočit.. Až za chvíli jsme na to přišli. Takže doporučuji řádně sledovat značky.
Od rozcestníku v centru osady se nechá po modré dojít po 3 km ke sjezdovce v Kamenci a po dalších 2 km na vlakovou stanici Teplice nad Metují – město. K hlavní žel. stanici Teplice nad Metují je to po žluté necelých 5 km. Po červené je to 11 km k vlakové stanice Malé Svatoňovice, rodišti bratří Čapků nebo na druhou stranu 9 km na parkoviště pod Ostašem a Kočičími Skalami.
To jsou jen některé z možností, vedou tudy i cyklotrasy. My jsme se šli podívat ke zřícenině hradu Skály a pak také k nedaleké malé dřevěné rozhledně Lenka.