Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Prvně přišlo s myšlenkou postavit rozhlednu na Velké Sově (Wielka Sowa, 1.015 m n. m.) v Sovích horách (Góry Sowie) Towarzystwo Sowiogórskiego z Dzierżoniowa a Walimu v roce 1985. Největšími propagátory byli fabrikant Carl Wiesen z Walimu a Carl Winkler z Dzierżoniowa. Již 20. září téhož roku byl položený základní kámen. Projektantem a zároveň stavitelem věže byl tesařský mistr Heubner z Walimu. Oficiálně byla rozhledna otevřená 18. července 1889. Její čtyřpatrová 20 metrů vysoká dřevěná konstrukce byla osazená na dvoumetrové Kamenné podezdívce. Vyhlídková plošina, na kterou vedlo sto schodů, pojala až 16 osob. Rozhledna stála tehdejších 3.320 marek. Vzhledem k velkým nákladům na údržbu a zchátralosti dřevěných nosných prvků byla rozhledna na podzim roku 1904 během jednoho dne rozebraná.
Z iniciativy Federacji Towarzystw Górskich bylo rozhodnuto o postavení nové železobetonové Rozhledny Vysoké 25 metrů podle návrhu architekta Henninga. Věž má v dolní části průměr 8 metrů, v horní 4 metry. V přízemí rozhledny byla pamětní místnost Bismarka s jeho 90 cm vysokou bustou a třemi barevnými vitrážemi z jeho života. Dnes se zde prodává občerstvení a suvenýry.
Venkovní točité schodiště vede ke vstupu do věže, ve které se pokračuje po vnitřním točitém schodišti na Ochoz rozhledny.
Na základní kámen nové rozhledny bylo poklepáno 1. července 1905 nikoli na místě původní dřevěné věže, ale o 30 metrů severněji přímo na vrcholu hory. Slavnostní otevření Kamenné rozhledny a její zpřístupnění veřejnosti se konalo 24. května 1906.
Stavba nebyla levnou záležitostí, stála 17.500 marek. Její pojmenování Bismarck Tower přilákalo mnoho turistů. První rok po otevření jich přišlo 21 tisíc, další roky do začátku první světové války průměrně 8,5 tisíce ročně. Tolik prozrazují záznamy o počtu prodaných vstupenek.
Bismarckových věží bylo jen na území dnešního Polska postavených celkem 40. Dodnes se jich podle údajů zachovalo 17. Zajímá-li vás tématika Bismarckových věží, klikněte na odkaz: www.bismarcktuerme.de.
Během první světové války, meziválečného období, druhé světové války, čtyřiceti let budování socialismu a patnácti let nové doby se do rozhledny neinvestovalo a její stav podle toho také vypadal. Až s blížícím se stým výročím rozhledny shromáždilo město Pieszyce s okolními obcemi finanční prostředky na její rekonstrukci. Dne 24. května 2006, přesně na den po sto letech, mohla jubilantka slavit svoji záchranu a vítat turisty.
Po druhé světové válce byla rozhledna pojmenována podle generála Władysława Sikorskiego, a v roce 1980 podle turistického aktivisty Dr. Mieczyslawa Orłowicze. Pojmenování se však mezi lidem nevžilo.
Dnes je rozhledna na Velké Sově symbolem Sovích hor. Je hojně navštěvovaná. Za pěkného počasí ji obklopuje několik desítek až stovek především polských výletníků, kteří zde tráví volný čas, relaxují nebo opékají přinesenou uzeninu.
K rozhledně na nejvyšší hoře Sovích hor vystoupáte hned z několika směrů. Z Walimu po žluté, ze sedla Sokola po červené, ze Sokolovce po zelené a přes vrch Młyńsko po modré značce nebo k ní přijdete po červeně značeném hlavním hřebenu.
Z ochozu rozhledny je daleký kruhový výhled na Soví hory, blízká nižší pohoří (wzgórza) a do polského vnitrozemí s městy Swidnica, Pieszyce, Bielawa a dalšími.
Rozhledna je přístupná veřejnosti od května do září od 9.30 do 19 hodin. Vstupné stojí 4 zł, děti platí polovic (čas a ceník je z roku 2013).