Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Centru obce vévodí stylově těžko zařaditelný Kostel sv. Vavřince. Ačkoliv je obec poměrně starobylá (zmínky z r. 1310, 1340), kostel je relativně novostavbou. Řada pramenů sice uvádí, že ten dnešní kostel byl vystavěn v r. 1784, dá se však předpokládat, že částečně byly využity prvky jeho předchůdce, což naznačují opěrné pilíře, které poukazují na starší, zřejmě gotickou stavbu. Nicméně samotný kostel byl vysvěcen 10.8.1806 na svátek patrona sv. Vavřince. Ostatně i v kostele se dá sehnat brožurka o 200 letém kostele, údaj o r. 1784 poukazuje na datum zahájení stavby. Samotný sv. Vavřinec je patron, koželuhů, knihovníků a kuchařů. Těch posledních zřejmě kvůli jeho útrpné smrti. V r. 258 měl být upečen za živa na roštu...
Samotný kostel je poměrně mohutnou jednolodní stavbou. 35 m dlouhá hlavní loď je zaklenuta valenou klenbou, závěr kostela je půlkruhový. Šířka lodi je 8,5m, výška klenby 9,5m. Interiér má jednoduché omítky, s výraznou římsou, okna s vitrážemi jsou umístěny v lunetách. V místech s pilíři jsou omítky členěny lesénami. Hlavní oltář nese malbu patrona kostela od Ignáce Dallingera z Vídně. Dřevěný rám imituje mramor. Po stranách jsou pozlacení andělé a sochy Krista a Panny Marie. Na jižní straně kostela najdeme starší náhrobek z renesanční doby. Na zpěváckém balkonu jsou varhany z r. 1887 od firmy Brauner z Uničova. Po stranách na zdech zastavení Křížové cesty. Lavice i oltářní stůl jsou poměrně moderní, obnovené v přípravě na 200 let vysvěcení.
Venkovní členění kostele je bez větších efektů s jednoduchými fasádami (nedávno obnovené). Na severní straně dedikační reliéf majitelů panství Liechtenštejmů. Vstup do hlavní lodi je přes zastřešené schodiště pod předsunutou kvadratickou věží s bání. Zděná Věž je z konce 19. století, původní byla dřevěná. Zakončena oplechovanou bání. (Hodiny se předcházejí, v okamžiku návštěvy asi o 20minut).
Kostel je poutní, pouť se koná v neděli kolem 10.8. V areálu kostele najdeme několik soch a křížů, asi nejzajímavější a nejzajímavější je socha sv. Josefa Pěstouna z r. 1729. Jak kolega uvádí na reliéfu je vidět sv. Josefa jak vede Marii s Ježiškem na oslu. Já bych to nazval jako útěk do Egypta.