Bartoňov (Ruda nad Moravou) – jez se stavidly na řece Moravě
Technickou zajímavost, která jistě potěší každého příznivce těchto vodních staveb, najdeme na rozhraní obcí Ruda nad Moravou a Bartoňov (ten už je dnes součástí Rudy), které tvoří tok řeky Moravy. Řeku překlenuje silniční most a pár metrů pod ním se nachází nízký starý jez. Vpravo od něj pak můžeme vidět soustavu tří stavidel, kde jedno slouží jako jalová výpusť vody vracející se zpět do Moravy a dvě jsou určeny pro regulaci vody v náhonu, který se do říčního toku vrací u Olšanských papíren.
Vodáci označují bartoňovský jez na 313,3 ř. km většinou jako jízek, ale jeho sjíždění moc nedoporučují (max. při vyšším stavu vody a předchozí důkladné kontrole, jestli zde nejsou nějaké armovací dráty či podobné záležitosti). Sjízdný ovšem tento velmi nízký jez je a navíc se pohybem kolem stavidel můžeme alespoň na chvíli vrátit do dětských let.
Měli bychom si však prozradit také něco málo o historii tohoto vodního díla:
Nejstarší projekt jezu v Bartoňově zřejmě pochází z období přelomu 17. a 18. století, kdy jez sloužil pro vzdutí vody nutné k zajištění chodu Olšanského mlýna. Tehdy byl jez ovšem ještě dřevěný, šikmě položený a asi 23 m dlouhý. Tento jez fungoval až do roku 1930, kdy byl jeho stav shledán jako katastrofální. Téměř ihned proto bylo rozhodnuto o stavbě nového jezu. Ten dostal betonovou konstrukci o šířce 18 m a výšce 0,7 m a do jeho pravé části byla umístěná dvě stavidla regulující vodu v náhonu vedoucímu k Olšanským papírnám. Stavidla jsou široká celkem 6 m. Na pravé straně najdeme také - dnes již neprostupný - krátký náhon, za kterým je ukryto staré vodní kolo na spodní vodu, které údajně zůstávalo v provozu ještě na konci 90. let minulého století a bylo napojeno na malý generátor vyrábějící elektřinu.
A zcela na závěr ještě pár slov sloužících k upřesnění některých výrazů:
Jez je vodní dílo sloužící k vzedmutí (vzdutí) hladiny vody na vodním toku a umožňující (většinou) odklonit část toku do náhonu, nacházejícího se mimo hlavní řečiště. Bývá součásti regulace vodního toku a jeho obvyklá výška se pohybuje od necelého jednoho metru až po přibližně 3 m.
Stavidlo patří k jednoduchým vodním uzávěrům, kterých se používá už dlouhá staletí. Slouží k úplnému zastavení, regulaci nebo omezení průtoku a někdy může zastoupit i funkci jezu. Většinou se používá právě u náhonů v betonových korytech, kde k regulaci toku slouží deskové hradítko ovládané tyčí. Zdvihání může být ruční nebo mechanické (převodovka a elektromotor).