Ruda nad Moravou – Jubilejní kámen Jana II. z Lichtenštejna
To, že jeden z pamětních kamenů najdeme i v blízkosti Rudy nad Moravou, není zas tak velké překvapení. Zdejší zámek (raději zámeček) by správním centrem panství, které řadu let měl v držení právě Lichtenštejnsko-rakousko-moravský velkorod. Jejich državy byly vskutku rozlehlé a jedna z rodových větví sídlila ve Velkých Losinách. Nicméně za hlavu celé rodiny se vždycky považoval ten nejstarší potomek v přímé linii, který měl hlavní sídlo ve Valticích.
Skutečně mimořádně dlouhého panování se dožil v roce 1898 Jan II. z Lichtenštejna. Ono to zas nebylo takové umění, když se svého postavení ujal ve svých 18 letech, takže to mu bylo nějakých 58 let. Nicméně délka jeho vlády byla i na tehdejší poměry úctyhodná. Při příležitosti tohoto výročí byly na panstvích, které patřily do lichtenštejnských dominií umísťovány pamětní kameny, které výročí připomínaly. Protože velkou část majetku tvořily lesy, dodnes je potkáváme hlavně na bývalých polesích, které Lichtenštejnům patřila.
Kámen u Rudy je na západním okraji katastru, ale nejjednodušeji se k němu dostaneme z vedlejších Olšan, konkrétně lesní cestou z místní části Doubravice. Od odbočky ze silnice II. třídy 369 je vzdálen asi 800 m poblíž bývalé hájovny, která leží již těsně za hranicí katastru, tedy už v Rudě.
Pamětní kameny byly umísťovány na malých kamenných mohylkách a bývaly více či méně kvalitně opracované. Ten rudský je zpracován celkem kvalitně a podobá se např. tomu, který můžeme potkat např. na Vápenici pod Hájem. To je nakonec celkem blízké místo na opačné straně údolí Moravy, v sedélku mezi Temenicí (část Šumperka) a Hrabenovem (který dnes spadá rovněž pod Rudu).
Kolem pamětních kamenů byl vysazován i tzv. Jubilejní háje, šlo o skupiny dubů. Kombinovaly se počty 20 dubů letních, 20 zimních a 18 dubů červených. Součty 20 vyjadřovaly 40. výročí panování a 18 doplňovala věk knížete.
Jan II. ale panoval dál, takže po 10 létech se někde přidávala další tabulka (nebo se přitesal text). Další výročí měl v roce 1918, ale to ještě zuřila válka a moc se neslavilo. Jan II. zemřel až v roce 1929 (tedy po více než dalších 10 létech). To už ale bylo v době republiky, takže další sláva už nebyla vhodná. Nehledě k tomu, že ve 20. letech proběhla pozemková reforma, kdy Lichtenštejnové o dost pozemků přišli.
V Rudě můžeme vidět kámen v té původní 40leté podobě oslav. Na opracované kamenné desce lze vyčíst zhruba toto:
Fürst Johannes
Eichen
XXXX jähr. Reg. Jubil.
XII. Nov. MDCCCXCVIII
U kamene je umístěna vysvětlující deska Lesů ČR. Na ní se uvádí, že jubilejní duby se většinou nedochovaly. Nicméně kolem pamětního kamene kupodivu roste celkem dost dubů, možná některý je i ten původní, nebo některý by mohl být alespoň potomkem těch prvních…