Loading...
Kamenné smírčí kříže patří mezi našimi památkami k těm nejtajemnějším, nejzajímavějším a mezi mnohými z nás i k těm nejoblíbenějším. Četnost jejich výskytu se liší okres od okresu a jeden z těch méně známých najdeme v blízkosti obce Újezd, tedy v olomouckém okrese a blízkosti města Uničov. Některé prameny kříž připisují spíše místní části Rybníček.
Na rozdíl od křížů stojících přímo u silnice nebo zasazených do ohradních zdí hřbitovů se tento musí tak trošku hledat. Stojí totiž v poli na místě přeorané cesty mezi Uničovem a Šternberkem. Najdeme jej tak, že se vydáme podél jižní stěny kostela v Újezdě až za poslední dům. Tam zahneme doprava a následně - po přibližně 100 metrech - doleva. Kříž dnes najdeme lépe než v minulosti, protože – zřejmě ze strachu před neopatrným traktoristou – byly kolem něj vysazeny tři stromy, které ho chrání.
Kříž je svým způsobem torzem (chybí mu levé rameno) a není na něm patrná ani žádná rytina, která by nějak upřesňovala provedení zločinu, kvůli kterému byl tento kříž vztyčen (občas se sice hovoří o tom, že se jedná o kříž z počátku 19. století, pod kterým jsou zakopáni ruští vojáci padlí za napoleonských válek – jedná se ale evidentně o informaci týkající se památky jiné, umístěné o něco blíže k obci).
„Náš“ smírčí kříž je podle oficiálních informačních pramenů vysoký 92 centimetrů, široký 44 cm a jeho tloušťka dosahuje hodnoty 25 cm. Mé měření za pomoci jakéhosi uschlého stonku (neb svinovací metr jsem, bohužel, zapomněl doma) mi ovšem prozradilo hodnoty trošku jiné. Výška kříže (jen nadzemní část) mi vyšla 105 cm, šířka 44 cm a tloušťka 28 cm. Netvrdím, že je mé měření přesné, ale těch 92 cm výšky je skutečně málo. Kříž je dnes ovšem nakloněný, takže je možné, že tak došlo k odhalení větší části čelní strany tohoto mlčenlivého svědka dávných zločinů.
Na závěr ještě jedna technická informace: podle mobilu je umístění kříže dáno souřadnicemi 49.7575468 N a 17.1955015 E.