Újezd (u Uničova) - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel sv. Jana Křtitele v Újezdu patří do nevelkého souboru pozoruhodných „hanáckých“ kostelů, které se vyznačují výraznou průčelní hranolovou věží a jsou jako korálky rozesety v okolí Uničova (Újezd, Medlov, Paseka, Šumvald). Tyto stavby spojuje také obdobná historie i fakt, že se jedná o nepřehlédnutelné dominanty zmíněných obcí.
Dějiny farního kostela sv. Jana Křtitele se začaly psát v průběhu 13. století, protože gotický kostel je zde prokazatelně doložen již roku 1296. V roce 1585 byl kostel kompletně přestavěn renesančně a právě v té době vznikla nejen kostelní věž bez krytu, ale i kamenná deska se třemi reliéfními erby nad hlavním portálem. Na počátku 18. století byla zahájena barokní přestavba chrámu, takže dnešní presbytář pochází z roku 1722 a chrámová loď z roku 1733. Boční Mariánská kaple je ale ještě podstatně mladší, byla totiž přistavěna teprve roku 1858.
Svatostánek v Újezdu byl následně ještě několikrát restaurován, a to v roce 1889, ve 30. letech minulého století a na počátku tohoto století. Chráněnou kulturní památkou je kostel od května roku 1958, kdy byl na tento seznam zapsán spolu s nedaleko stojící barokní sochou sv. Jana Nepomuckého pocházející z I. čtvrtiny 18. století.
Kostel sv. Jana Křtitele je volně stojícím jednolodním podélným kostelen se segmentovým závěrem užšího kněžiště. Západnímu průčelí předstupuje hranolová věž s atikou, k severní straně kněžiště přiléhá patrová sakristie. Fasády jsou členěny lisenovými rámy, ukončeny korunní profilovanou římsou a prolomeny okny s půlkruhovými záklenky.
Ohradní zeď kolem hřbitova rozkládajícího se u kostela je tvořena úseky nestejné datace i materiálu (lomové zdivo a cihla). Součástí ohradní zdi jsou také dva vjezdy do areálu hřbitova a výzdoba spočívající ve fragmentu pískovcové desky se dvěma erby a vyzděnými kříži.
Kostel sv. Jana Křtitele v Újezdu u Uničova je spravován farností Šternberk a bohoslužby se zde konají každou neděli v 10:00 hod.