Rybník Kníže v Jičíně
O tomto rybníku a jeho zřízení se dochovala řada písemností, takže jeho vývoj můžeme popsat skoro od jeho vzniku, k němuž mohlo dojít v roce 1478, což dosvědčuje listina z 29. června téhož roku, v níž kníže Hynek z Poděbrad (též Jindřich mladší nebo Hynek Minsterberský) povolil jičínským měšťanům jeho zřízení:
„My Hynek, Boží milostí svaté říše kníže, vévoda Minsterberský, hrabě Kladský, pán z Kunštátu a na Poděbradech i tudíž pán panství Velíšského, oznamujem tímto listem obecně přede všemi, kdež čten neb čtouce slyšán bude, že jsou předstoupili před nás moudří a opatrní purkmistr a rada města Jičína, naši věrní milí žádajíce nás od sebe i ode vší obce abychme k jejich dobrému dopustili jim dělati rybníky nějaké na jejich obcích k témuž městu Jičínu příslušejících. My shledavše jejich k nám poddanou povolnost i ustav(-ič-)né služby, kterak jsou se nám po vše časy věrně a právě zachovávali, jako na dobré lidi sluší, i chtějíce jim také k jejich dobrému a užitečnému i tudíž té vší obci Jičínské učiniti dobrého, což bychme mohli nejvíc, aby nám v časích budoucích tím lépe i snažněji sloužiti mohli, s dobrým naším rozmyslem i radou obdarovali jsme a dali a tímto listem mocně dáváme týmž purkmistru a radě i tudíž vší obci Jičínské, našim věrným milým nynějším i budoucím, povolení naše plné, aby sobě rybník dělati mohli v obci jich u Vrbky na silnici i nad tím rybníkem na jiné rybníky, kteréž jsou na své náklady udělali, tak aby jich požívali a je k svému užitku obracovali, jakž by nejlépe věděli a měli bez naší, dědicův i budoucích našich neboli náměstkův potomních všelijaké překážky. Na potvrzení i budoucí pamět toho pečet naši větší kázali jsme přivěsiti k tomuto listu, jenž jest dán léta od Narození Syna Božího tisícího čtyrstého padesátého osmého v pondělí den svatých Petra a Pavla apoštolův božích.“
Následně byl tento rybník vybudován (jeho existence je doložena k roku 1480) a nejprve pojmenován jako „Nový“ a později jako „Kníže“, a to na počest výše zmíněného Hynka z Poděbrad. Některé zdroje však tvrdí, že rybník existoval jako farský majetek již v roce 1360, kdy připadl vrchnosti, jež místo něj vykázala faráři jiné příjmy. Dalším důkazem o jeho existenci má být zápis z roku 1459, kdy jičínská obec odevzdala roli „za ribnikem knieze mezi Holinem a luku pod Ohawczem“. Navíc v roce 1483 „Jana nebožce Šimonova střelcova zapisuje nivu role nad rybníkem „knieze“ ležící vedle role Jonkovy a vedle role Čeřovského Martina, kterýžto Martin odevzdal téhož roku dva kusy dědiny a lúčku nad rybníkem Ondráčkovi.“ Tuto teorii by mohlo podporovat také to, že v latinských textech je označován jako farský a ještě v roce 1512 byl zapisován jako „Knyeze“. Roku 1520 byla zmíněna niva rolí nad Knieze rybníkem, v roce 1531 nad rybníkem Knížetem a roku 1556 se hovořilo o chobotu rybníka „Kniežete“.
Je tedy pravděpodobné, že rybník Kníže byl pouze obnoven nebo radikálně rozšířen, a ne založen „na zelené louce“. Od svých počátků však nebyl používán pouze k chovu ryb, ale rovněž jako zdroj vody pro město. Důkaz o tom pochází z roku 1502, kdy Mikuláš starší Trčka z Lípy přislíbil jičínským měšťanům, že i nadále bez jakýchkoliv poplatků mohou vést vodu do města z jeho rybníka Knieze. O 10 let později přešel rybník do vlastnictví jičínské obce. Listina o tom pochází z 1. prosince 1512. Toto obdarování bylo potvrzeno 19. prosince 1526 Zdeňkem Trčkou z Lípy, pánem na Velíši a města Jičína. 3. června 1536 Mikuláš Trčka z Lípy a na Velíši uzavřel smlouvu s jičínskou obcí, v níž jí vrátil Špitálský rybník před Velišskou bránou, který s ní předtím směnil za rybník Kníže nad městem. Jičínští ponechali pak louku nad Špitálským rybníkem tomuto šlechtici a navíc mu zaplatili 250 grošů českých za náklad na rozšíření rybníka Knížete nad městem. 11. srpna 1556 potvrdil Jičínským všechna obdarování Vilém Trčka z Lípy a na Velíši. Takto to pokračovalo i v budoucnu. Zmínit je třeba obdobný dokument Albrechta Václava Eusebia knížete Valdštejnského z Frýdlantu z roku 1628.
Ferdinand Menčík ve svém díle „Dějiny města Jičína. Díl I. Svazek I. Od založení Jičína až do roku 1620“ však tvrdí o rybníku Knížeti něco jiného: „Rybník, jenž se rozprostírá na severozápad od města, zmiňuje se již ve XIV. století, a nesl alespoň od polovice XV. století jméno „Kníže“. Roku 1459. přichází o něm zmínka: za rybníkem „knieze“ mezi Holínem, a byl tak pojmenován tuším podle blízského dvoru farářova; nazývá se také vůbec rybníkem kněžským. Z pouhého genitivu stalo se později podstatné jméno. Roku 1512. daroval pan Mikuláš starší Trčka rybník městu, ale později vyměněn byl opět za rybník špitálský, načež roku 1536. dostal se opětně městu v ten způsob, „což jest koli luk Jeho Milosti páně týmž rybníkem zaděláno a zatopeno, ty přece tam býti a zůstati mají na časy věčné a budúcí. A oni Jičínští dali sú svú lúku, kterúž měli nad rybníkem špitálským. Jeho Milosti panu Mikulášovi k jmění a užívání dědičnému. A což Jeho Milost pán Mikuláš na dělání téhož rybníka naložiti ráčil, to oni Jičínští mají Jeho Milosti zase dáti a navrátiti, kteréhožto nákladu jest summa puol třetího sta gr. č.“ Z toho jest patrno, že značně na počátku XVI. století byl rozšířen.“
Na rozdíl od jiných rybníků dokázal Kníže přežít složité období přelomu 18. a 19. století, kdy byla zrušena řada vodních ploch v celém kraji. V roce 1845 byla na rybníce otevřena zásluhou místní vojenské posádky plovárna, na níž mohla chodit i veřejnost. Roku 1863 byla při silnici postavena občanská plovárna, jež byla v roce 1890 převzata obcí. V té době však byl rybník z poloviny zarostlý rákosím. V letech 1887-1888 probíhala na městském zastupitelstvu jednání o jeho regulaci. Její projekt prozkoumala zemědělská technická kancelář a následně vypracovala plán, podle něhož by výdaje na regulaci rybníka dosáhly výše 24 297 zlatých 42 krejcarů. Později byly některé položky vyškrtnuty z rozpočtu a náklady se snížily na 15 375 zlatých. Ani na tento návrh nemohlo městské zastupitelstvo přistoupit, neboť nemělo dostatek peněz a navíc chystalo projekt výstavby školy na Novém Městě a zavedení elektrického osvětlení města. Projekt tak byl nakonec omezen pouze na vyčištění a odbahnění rybníka z jeho středu k okrajům.
Podobně probíhala péče o rybník, jenž měl v roce 1897 plochu 23 jiter 1027 čtverečných sáhů, i v pozdějších obdobích. Více se město věnovalo přilehlému koupališti, na něž bylo hrdé. To prokazuje krátká zmínka v „Krakonoši“ z 22. srpna 1909: „Z plovárny. Od silnice sobotecké k Jičínu na hrázi rybníka krásný pohled. Selanka, jakých málo v našich městech. Krásná rozlehlá zrcadlová plocha rybníka otevírá pohled v pravdě vábný do vůkolí na daleký, chlumy zarostlý obzor z levé strany, z prava již přilehlé fronty domů jakoby hráz samu tvořily a v zadu za plovárnami tichá, vábivá zeleň Čeřovky s rozhlednou. Na plovárnách jako v úle; mladá svižná těla hochů svítí na slunci bíle jako nesčetné plamínky a na dámské plovárně barvy koupacích úborů hrají a mihotají se ve všech odstínech. Klidný rybník, majestátné „Kníže“ i dnes po jeho omezení chladí příjemně a lísá se k tělu. Jen hlavy plavců jsou nad povrchem, v předu roztomilé hlavičky dam, jichž veliké koupací klobouky jak lekníny po hladině plujou, a na mužské vedle mladé kučeravé hlavy zříte vážné plešaté hlavy starých pánů. Všude ruch, smích, život. A bodrý „Kníže“ od rána do večera hostí v chladném milém svém klínu všecky, kteří hledají osvěžení. Jediné, co můžete ne vytknouti, ale konstatovati, jest nedostatečné opatření sprchové. A bude prý mu brzy odpomoženo. Po dokončení úpravy Jarošovské ulice, až vodovodní roury budou kladeny, zřízeny budou moderní sprchy pramenité vody na plovárnách rybníka.“
V roce 1911 byla hráz rybníka na několika místech protržena a po jeho výlovu bylo místní vodní družstvo vyzýváno místními občany a tiskem k její opravě. Jak to nakonec dopadlo, se mi nepodařilo dohledat. O 2 roky později byl rybník opět napuštěn, neboť se v něm 12. listopadu 1913 pokusila utopit manželka zdejšího kominíka M. Soukupová. Byla však včas zachráněna, takže alespoň jedné z řady tragédií bylo zabráněno. Od roku 1919 míval v zimě pronajat rybník Sportovní klub Jičín, který zde učil lidi bruslit. Vedení těchto kursů měl na starosti jeho člen Jožka Halíř. Roku 1932 byl Václavem Šťastným vypracován technický plán koupaliště, a to podle situačního plánu Čeňka Musila. Na západní a východní straně vznikly v roce 1933 kabinky, byl vybudován oblouk nesoucí čtvercové hodiny, skokanský můstek a skluzavka. Roku 1936 byla navíc podle Musilova návrhu postavena restaurační budova. V tomto stavu fungovalo chátrající koupaliště ještě v předlistopadovém období. Za německé okupace se zase na rybníku dvakrát uskutečnilo protektorátní mistrovství v krasobruslení. Od roku 1941 se stal rybník jediným revírem nově vzniklé místní organizace Českého rybářského svazu.
Rybník byl naposledy vyloven v roce 1969, roku 1975 do něj rybáři vypustili velkého sumce a počátkem 90. let 20. století došlo také k zpevnění hráze podél silnice. Dno rybníka však uviděli lidé až o 40 let později, kdy byl Kníže 3. října 2009 znovu vyloven, a to v souvislosti s rekonstrukcí koupaliště. Tehdy byla stávající hráz mezi rybníkem a plovárnou zbourána a nahrazena novou zemní hrází, na niž byla umístěna stezka pro pěší a cyklisty. V roce 2007 byly pokáceny jasany na břehu rybníka a z jejich kmenů vytvořil sochař Ivan Šmíd o 3 roky později čtveřici dřevěných soch – vílu, vodníka, rybáře a čerty. V letech 2009-2010 byl rybník vypuštěn v souvislosti s rekonstrukcí sousedního koupaliště (viz https://www.jicinskozpravy.cz/zpravy/10807-rybnik-knize-v-centru-jicina-bude-na-suchu). Roku 2010 se uskutečnil na rybníku 1. ročník soutěže zimních plavců „Jičínský knížepán“. V letech 2014-2015 byla navíc provedena revitalizace aleje a náhonu do rybníka Kníže. Na samotný rybník dosud nedošlo a jeho stav není dobrý. Kvůli kvalitě jeho vody a zamoření sinicemi byly odsud například odvolány v roce 2019 závody Českého poháru v zimním plavání. Roku 2022 bylo opraveno pouze dřevěné molo a ještě předtím došlo k odstranění výše jmenovaných dřevěných soch, jež byly ve špatném stavu (viz https://www.mujicin.cz/sochy-vedle-cyklostezky-u-rybniku-knize-dozily-a-budou-odstraneny/d-1306681). O blízké vodní věži lze najít více zde: https://www.vezjicin.cz/historie/.
„My Hynek, Boží milostí svaté říše kníže, vévoda Minsterberský, hrabě Kladský, pán z Kunštátu a na Poděbradech i tudíž pán panství Velíšského, oznamujem tímto listem obecně přede všemi, kdež čten neb čtouce slyšán bude, že jsou předstoupili před nás moudří a opatrní purkmistr a rada města Jičína, naši věrní milí žádajíce nás od sebe i ode vší obce abychme k jejich dobrému dopustili jim dělati rybníky nějaké na jejich obcích k témuž městu Jičínu příslušejících. My shledavše jejich k nám poddanou povolnost i ustav(-ič-)né služby, kterak jsou se nám po vše časy věrně a právě zachovávali, jako na dobré lidi sluší, i chtějíce jim také k jejich dobrému a užitečnému i tudíž té vší obci Jičínské učiniti dobrého, což bychme mohli nejvíc, aby nám v časích budoucích tím lépe i snažněji sloužiti mohli, s dobrým naším rozmyslem i radou obdarovali jsme a dali a tímto listem mocně dáváme týmž purkmistru a radě i tudíž vší obci Jičínské, našim věrným milým nynějším i budoucím, povolení naše plné, aby sobě rybník dělati mohli v obci jich u Vrbky na silnici i nad tím rybníkem na jiné rybníky, kteréž jsou na své náklady udělali, tak aby jich požívali a je k svému užitku obracovali, jakž by nejlépe věděli a měli bez naší, dědicův i budoucích našich neboli náměstkův potomních všelijaké překážky. Na potvrzení i budoucí pamět toho pečet naši větší kázali jsme přivěsiti k tomuto listu, jenž jest dán léta od Narození Syna Božího tisícího čtyrstého padesátého osmého v pondělí den svatých Petra a Pavla apoštolův božích.“
Následně byl tento rybník vybudován (jeho existence je doložena k roku 1480) a nejprve pojmenován jako „Nový“ a později jako „Kníže“, a to na počest výše zmíněného Hynka z Poděbrad. Některé zdroje však tvrdí, že rybník existoval jako farský majetek již v roce 1360, kdy připadl vrchnosti, jež místo něj vykázala faráři jiné příjmy. Dalším důkazem o jeho existenci má být zápis z roku 1459, kdy jičínská obec odevzdala roli „za ribnikem knieze mezi Holinem a luku pod Ohawczem“. Navíc v roce 1483 „Jana nebožce Šimonova střelcova zapisuje nivu role nad rybníkem „knieze“ ležící vedle role Jonkovy a vedle role Čeřovského Martina, kterýžto Martin odevzdal téhož roku dva kusy dědiny a lúčku nad rybníkem Ondráčkovi.“ Tuto teorii by mohlo podporovat také to, že v latinských textech je označován jako farský a ještě v roce 1512 byl zapisován jako „Knyeze“. Roku 1520 byla zmíněna niva rolí nad Knieze rybníkem, v roce 1531 nad rybníkem Knížetem a roku 1556 se hovořilo o chobotu rybníka „Kniežete“.
Je tedy pravděpodobné, že rybník Kníže byl pouze obnoven nebo radikálně rozšířen, a ne založen „na zelené louce“. Od svých počátků však nebyl používán pouze k chovu ryb, ale rovněž jako zdroj vody pro město. Důkaz o tom pochází z roku 1502, kdy Mikuláš starší Trčka z Lípy přislíbil jičínským měšťanům, že i nadále bez jakýchkoliv poplatků mohou vést vodu do města z jeho rybníka Knieze. O 10 let později přešel rybník do vlastnictví jičínské obce. Listina o tom pochází z 1. prosince 1512. Toto obdarování bylo potvrzeno 19. prosince 1526 Zdeňkem Trčkou z Lípy, pánem na Velíši a města Jičína. 3. června 1536 Mikuláš Trčka z Lípy a na Velíši uzavřel smlouvu s jičínskou obcí, v níž jí vrátil Špitálský rybník před Velišskou bránou, který s ní předtím směnil za rybník Kníže nad městem. Jičínští ponechali pak louku nad Špitálským rybníkem tomuto šlechtici a navíc mu zaplatili 250 grošů českých za náklad na rozšíření rybníka Knížete nad městem. 11. srpna 1556 potvrdil Jičínským všechna obdarování Vilém Trčka z Lípy a na Velíši. Takto to pokračovalo i v budoucnu. Zmínit je třeba obdobný dokument Albrechta Václava Eusebia knížete Valdštejnského z Frýdlantu z roku 1628.
Ferdinand Menčík ve svém díle „Dějiny města Jičína. Díl I. Svazek I. Od založení Jičína až do roku 1620“ však tvrdí o rybníku Knížeti něco jiného: „Rybník, jenž se rozprostírá na severozápad od města, zmiňuje se již ve XIV. století, a nesl alespoň od polovice XV. století jméno „Kníže“. Roku 1459. přichází o něm zmínka: za rybníkem „knieze“ mezi Holínem, a byl tak pojmenován tuším podle blízského dvoru farářova; nazývá se také vůbec rybníkem kněžským. Z pouhého genitivu stalo se později podstatné jméno. Roku 1512. daroval pan Mikuláš starší Trčka rybník městu, ale později vyměněn byl opět za rybník špitálský, načež roku 1536. dostal se opětně městu v ten způsob, „což jest koli luk Jeho Milosti páně týmž rybníkem zaděláno a zatopeno, ty přece tam býti a zůstati mají na časy věčné a budúcí. A oni Jičínští dali sú svú lúku, kterúž měli nad rybníkem špitálským. Jeho Milosti panu Mikulášovi k jmění a užívání dědičnému. A což Jeho Milost pán Mikuláš na dělání téhož rybníka naložiti ráčil, to oni Jičínští mají Jeho Milosti zase dáti a navrátiti, kteréhožto nákladu jest summa puol třetího sta gr. č.“ Z toho jest patrno, že značně na počátku XVI. století byl rozšířen.“
Na rozdíl od jiných rybníků dokázal Kníže přežít složité období přelomu 18. a 19. století, kdy byla zrušena řada vodních ploch v celém kraji. V roce 1845 byla na rybníce otevřena zásluhou místní vojenské posádky plovárna, na níž mohla chodit i veřejnost. Roku 1863 byla při silnici postavena občanská plovárna, jež byla v roce 1890 převzata obcí. V té době však byl rybník z poloviny zarostlý rákosím. V letech 1887-1888 probíhala na městském zastupitelstvu jednání o jeho regulaci. Její projekt prozkoumala zemědělská technická kancelář a následně vypracovala plán, podle něhož by výdaje na regulaci rybníka dosáhly výše 24 297 zlatých 42 krejcarů. Později byly některé položky vyškrtnuty z rozpočtu a náklady se snížily na 15 375 zlatých. Ani na tento návrh nemohlo městské zastupitelstvo přistoupit, neboť nemělo dostatek peněz a navíc chystalo projekt výstavby školy na Novém Městě a zavedení elektrického osvětlení města. Projekt tak byl nakonec omezen pouze na vyčištění a odbahnění rybníka z jeho středu k okrajům.
Podobně probíhala péče o rybník, jenž měl v roce 1897 plochu 23 jiter 1027 čtverečných sáhů, i v pozdějších obdobích. Více se město věnovalo přilehlému koupališti, na něž bylo hrdé. To prokazuje krátká zmínka v „Krakonoši“ z 22. srpna 1909: „Z plovárny. Od silnice sobotecké k Jičínu na hrázi rybníka krásný pohled. Selanka, jakých málo v našich městech. Krásná rozlehlá zrcadlová plocha rybníka otevírá pohled v pravdě vábný do vůkolí na daleký, chlumy zarostlý obzor z levé strany, z prava již přilehlé fronty domů jakoby hráz samu tvořily a v zadu za plovárnami tichá, vábivá zeleň Čeřovky s rozhlednou. Na plovárnách jako v úle; mladá svižná těla hochů svítí na slunci bíle jako nesčetné plamínky a na dámské plovárně barvy koupacích úborů hrají a mihotají se ve všech odstínech. Klidný rybník, majestátné „Kníže“ i dnes po jeho omezení chladí příjemně a lísá se k tělu. Jen hlavy plavců jsou nad povrchem, v předu roztomilé hlavičky dam, jichž veliké koupací klobouky jak lekníny po hladině plujou, a na mužské vedle mladé kučeravé hlavy zříte vážné plešaté hlavy starých pánů. Všude ruch, smích, život. A bodrý „Kníže“ od rána do večera hostí v chladném milém svém klínu všecky, kteří hledají osvěžení. Jediné, co můžete ne vytknouti, ale konstatovati, jest nedostatečné opatření sprchové. A bude prý mu brzy odpomoženo. Po dokončení úpravy Jarošovské ulice, až vodovodní roury budou kladeny, zřízeny budou moderní sprchy pramenité vody na plovárnách rybníka.“
V roce 1911 byla hráz rybníka na několika místech protržena a po jeho výlovu bylo místní vodní družstvo vyzýváno místními občany a tiskem k její opravě. Jak to nakonec dopadlo, se mi nepodařilo dohledat. O 2 roky později byl rybník opět napuštěn, neboť se v něm 12. listopadu 1913 pokusila utopit manželka zdejšího kominíka M. Soukupová. Byla však včas zachráněna, takže alespoň jedné z řady tragédií bylo zabráněno. Od roku 1919 míval v zimě pronajat rybník Sportovní klub Jičín, který zde učil lidi bruslit. Vedení těchto kursů měl na starosti jeho člen Jožka Halíř. Roku 1932 byl Václavem Šťastným vypracován technický plán koupaliště, a to podle situačního plánu Čeňka Musila. Na západní a východní straně vznikly v roce 1933 kabinky, byl vybudován oblouk nesoucí čtvercové hodiny, skokanský můstek a skluzavka. Roku 1936 byla navíc podle Musilova návrhu postavena restaurační budova. V tomto stavu fungovalo chátrající koupaliště ještě v předlistopadovém období. Za německé okupace se zase na rybníku dvakrát uskutečnilo protektorátní mistrovství v krasobruslení. Od roku 1941 se stal rybník jediným revírem nově vzniklé místní organizace Českého rybářského svazu.
Rybník byl naposledy vyloven v roce 1969, roku 1975 do něj rybáři vypustili velkého sumce a počátkem 90. let 20. století došlo také k zpevnění hráze podél silnice. Dno rybníka však uviděli lidé až o 40 let později, kdy byl Kníže 3. října 2009 znovu vyloven, a to v souvislosti s rekonstrukcí koupaliště. Tehdy byla stávající hráz mezi rybníkem a plovárnou zbourána a nahrazena novou zemní hrází, na niž byla umístěna stezka pro pěší a cyklisty. V roce 2007 byly pokáceny jasany na břehu rybníka a z jejich kmenů vytvořil sochař Ivan Šmíd o 3 roky později čtveřici dřevěných soch – vílu, vodníka, rybáře a čerty. V letech 2009-2010 byl rybník vypuštěn v souvislosti s rekonstrukcí sousedního koupaliště (viz https://www.jicinskozpravy.cz/zpravy/10807-rybnik-knize-v-centru-jicina-bude-na-suchu). Roku 2010 se uskutečnil na rybníku 1. ročník soutěže zimních plavců „Jičínský knížepán“. V letech 2014-2015 byla navíc provedena revitalizace aleje a náhonu do rybníka Kníže. Na samotný rybník dosud nedošlo a jeho stav není dobrý. Kvůli kvalitě jeho vody a zamoření sinicemi byly odsud například odvolány v roce 2019 závody Českého poháru v zimním plavání. Roku 2022 bylo opraveno pouze dřevěné molo a ještě předtím došlo k odstranění výše jmenovaných dřevěných soch, jež byly ve špatném stavu (viz https://www.mujicin.cz/sochy-vedle-cyklostezky-u-rybniku-knize-dozily-a-budou-odstraneny/d-1306681). O blízké vodní věži lze najít více zde: https://www.vezjicin.cz/historie/.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.441, 15.349)
Poslední aktualizace: 7.6.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Rybník Kníže v Jičíně
Jičín - socha Panny Marie Rušánské
Socha
Zajímavá socha Panny Marie Rušánské se nachází na dnešním Komenského náměstí, do roku 1919 se však náměstí dle sochy jmenovalo Mariánské. Dílo bylo zhotoveno v polovině 18. století. Podnětem ke zhotovení sochy byla ukrajinská ikona z 16. století s Pannou Marií s černou barvou pleti. Tato "zázračná" ikona byla umístěna v Kostele sv. Ignáce.
0.1km
více »
Jičín - vodárenská věž, romantický hotel pro dva
Technická památka
Bývalá Vodárenská věž se nachází mezi historickým centrem města a rybníkem Kníže. Postavena byla z kamenných kvádrů zřejmě po období Albrechta z Valdštejna. V roce 1542 je doloženo napájení dvou kašen na náměstí. Tlakový stroj byl umístěn v přízemí věže a železnými rourami byla voda tlačena do měděné nádrže v nejvyšším patře věže. Dále byla voda rozváděna dřevěným potrubím. Počátkem 20. přestala věž sloužit svému původnímu …
0.1km
více »
Jičín - město pohádek
Tipy na výlet
Jedeme do jednoho z nejkrásnějších českých měst, do vstupní brány do Českého ráje a do města pohádek…… Nejvýznamnější historie města je zřejmě nejvíce spojena s obdobím Albrechta z Valdštějna, který v Jičíně zanechal svůj „otisk“. První písemná zmínka o Jičínu je však již z roku 1293. Městu dominuje Valdštejnovo náměstí se zámkem a Valdickou bránou, u které se nachází kostel…
0.3km
více »
Dům čp. 74 na Valdštejnově náměstí v Jičíně
Dům, budova
I tato místa byla zastavěna již přinejmenším v období gotiky, čehož důkazem mohou být sklepy, které jsou datovány do 15. století. Vývoj současného čtyřkřídlého řadového domu s dvojicí oblouků loubí na pilířích a š…
0.3km
více »
Jičín - pomník bitvy r. 1866 na Letné
Pomník
Pomník věnovaný obětem pruskorakouské bitvy dne 29. 6. 1866 u Jičína se nachází v Jičínské lokalitě Letná. V tomto prostoru se stýkaly dvě cesty, po kterých táhla pruská vojska k Jičínu. Od Sobotky postupovala 3. pěší divize, od severu 5. pěší divize. Pomník byl vysvěcen rok po krvavé bitvě, tj. dne 29. 6. 1867, věnován byl jičínskými měšťany. Autorem pomníku je hořický sochař…
0.3km
více »
Do Prachovských skal z Jičína "zezadu"
Trasa
Do Prachovských skal se obvykle "leze" z Prachova od parkoviště přes pokladnu nebo z druhé strany rovněž přes pokladnu od Turistické chaty. Tato trasa vás přivede přímo do centra skal mála…
0.3km
více »
Jičín - nejen město pohádek
Tipy na výlet
Vydáváme se do Jičína. Z Prahy jedeme po rychlostní silnici R10 na Mladou Boleslav a odtud po šestnáctce až do Jičína. Je hezké počasí, tak se cestou do Krkonoš zastavíme na kávu a podíváme se Jičínu na zoubek. Auto necháváme zaparkované na placeném parkovišti nedaleko centra, kousek od autobusového nádraží. V Íčku se dovídáme základní informace. To, že město Jičín leží na…
0.3km
více »
Jičín - synagoga
Synagoga
Historie jičínské Synagogy spadá do konce 70. let 18. století, první doložená zpráva pochází z května roku 1773, kdy byla na střechu synagogy umístěna Davidova hvězda. Budova samotná je původně barokního původu, z…
0.3km
více »
Jičín-Veliš-Šikmá věž-Prachov-Jičín
Trasy
Při tomto výletu navštívíme místa ležící jihozápadně od města Jičína. Z jičínského náměstí vyrážíme po žluté značce přes Šlikovu Ves a obec Veliš do obce Podhradí. Zde odbočkou vystoupáme do výšky 429 m.n.m. na vr…
0.4km
více »
Jičín - Valdštejnský zámek, muzeum
Muzeum
Jičínský zámek je spolu s Valdickou bránou a kostelem sv. Jakuba dominantou Valdštejnova náměstí. Historie místa spadá do doby, kdy si Mikuláš Trčka z Lípy v domě čp. 1 zřídil sídlo, které bylo v letech 1607-1608 …
0.4km
více »
Jičín - Aquapark, koupaliště Kníže
Aquapark
Jičínský aqupark, resp. koupaliště Kníže bylo vybudováno v místech bývalého zanedbaného koupaliště ze třicátých let. Rekonstrukce areálu byla ukončena v průběhu srpna 2010. Návštěvníkům je k dispozici plavecký baz…
0.4km
více »
Cykloputování Českým rájem aneb Hlásná Lhota 2013, část 3 (Vokšice, Veliš, Jičín, Valdice)
Cestopisy
V závěrečné části trilogie letošní cyklovýpravy za krásami Českého ráje bych rád popsal – alespoň pro mě a Milana - den závěrečný. Den, kdy ubylo hodin v sedle a klesly počty ujetých kilometrů i rtuť v teploměru. …
0.4km
více »
turistické rozcestí Jičín - Valdštejnovo náměstí
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v Jičíně na Valdštejnově náměstí v blízkosti zámku, ukazuje turistům cestu do tří směrů. Po žluté značce ve směru Jičín nádraží - Veliš, po červené značce ve směru Prachovsk…
0.4km
více »
Jičín - Bradlec - Kumburk - Nová Paka
Trasa
Z Jičína se dáme po červené turistické značce a Libosadem směřujeme k Valdštejnské lodžii a dále k Valdicím. Za Valdicemi opustíme červenou značku a u odbočky na Soběraz se dále držíme značk…
0.4km
více »
Jičín - Tábor - Lomnice nad Popelkou
Trasa
Z Jičína se vydáme po červené turistické značce, Libosadem míříme k Valdštejnské lodžii a přes Valdice dále do Železnice. Ze Železnice nás Zlatá stezka Českého ráje vede přes Kyjský hřbet a obec Kyje až k vrcholu Tábora. Komu se nechce prudce stoupat může od žst. Kyje k vrcholu Tábora využít delší, ale mírnější trasu vedoucí kolem Allainovy věže. Po rozjímání na vrcholu Tábora…
0.4km
více »
Jičín - Brada - Prachovské skály
Trasa
Z Jičínského Valdštejnova náměstí se vydáme po modré značce k rybníku Kníže a dále do obce Kbelnice. Po překročení silnice č. 35 již stoupáme k obci a vrchu stejného názvu Brada. Po „kochací“ zastávce na vrcholu Brada pokračujeme podél Přivýšiny (možno vystoupat na vyhlídku) k obci Prachov. Od pomníků prusko-rakouské války r. 1866 „přesedláme“ na značku červenou a míříme do…
0.4km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Regionální muzeum a galerie v Jičíně
Muzeum
Valdštejnský zámek v Jičíně je sídlem Regionálního muzea a galerie Jičín - Muzea hry. Naleznete zde stálou expozici soustřeďující se na historii města Jičína a jeho okolí. Celá expozice je návštěvníkům představen…
0.4km
více »
Jičín - kostel sv. Ignáce z Loyly
Kostel
Kostel sv. Ignáce - nejstarší dochovaná stavba v Jičíně. Jedná se o původně gotický farní kostel ze 14. století, dostavěn byl zřejmě v roce 1390. Prvně byl kostel zasvěcen sv. Jakubu Většímu. Po častých požárech byl kostel několikrát přestavován a tak jsou na trojlodní stavbě patrné úpravy renesance a baroka. Roku 1622 byl kostel předán jezuitům, kteří jej zasvětili sv.…
0.4km
více »
Jičín - informační centrum
Infocentrum
Jičínské informační centrum se nachází v historickém centru města na Valdštejnově náměstí čp. 1, tedy v budově zámku na pod arkádami na nádvoří.IC poskytuje info o turistických lokalitách nejen v Jičíně, ale i pří…
0.4km
více »
Valdická brána - Milohlídka
Trasa
Od Valdické brány se po modné značce lze dostat až k Lipové aleji, která vede do Valdštejnské lodžie u Valdic. Procházka Lipovou alejí je velmi příjemná. Po několika metrech se objeví parčík, kde je postaven pomní…
0.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Jičín - Valdická brána
Rozhledna
Valdická brána - dominanta Valdštejnova náměstí v Jičíně. Je jedinou dochovanou z původních tří bran, které byly součástí původních městských zděných hradeb (pozn. redakce: součástí opevnění města). Do dnes známé podoby byla Valdická brána dostavěna kolem roku 1568 (pozn. redakce: na příkaz šlechtického rodu Trčků z Lípy, ale jak dokládají kusy zdiva, při stavbě byly využity…
0.4km
více »
Jičín - Valdštejnovo náměstí
Náměstí
Přirozeným centrem Jičína je historické Valdštejnovo náměstí. Dominantní částí náměstí je strana jižní s budovou zámku, kterou v rohu doplňuje Valdická bránou s kostelem sv. Jakuba. V prostoru obdélníkového náměst…
0.4km
více »
Rumcajsův svět Radka Pilaře v Jičíně
Muzeum
Jedinečná expozice, která je oblíbená především dětmi - ocitnete se tu přímo v prostředí příběhů o loupežníkovi Rumcajsovi, jak je znáte od výtvarníka Radka Pilaře. Výstavu tvoří interaktivní modely - můžete s nimy a s jejich částmi posouvat, točit, uvádět do chodu důmyslné mechanismy a těšit se ze zajímavých scén.
Galerii najdete na Valdštejnově námě…
0.4km
více »
Jičín - Rumcajsova ševcovna
Muzeum
Rumcajsova ševcovna se nachází na levé straně ulice Pod Koštofránkem, tj mezi autobusovým nádražím a Valdickou bránou. V expozici, která je věnována spisovateli Václavu Čtvrtkovi a malíři Radku Pilařovi, zejména d…
0.5km
více »
Jičín - zámecký park
Park
Jičínský Zámecký park se nachází jižně od budovy zámku. První návrhy na parkovou úpravu byly vypracován v roce 1937 zahradním architektem B. Duchačem - Vyskočilem a ing. arch. Č. Musilem. K realizaci návrhů bylo p…
0.5km
více »
Jičín - kostel sv. Jakuba Většího
Kostel
Se stavbou děkanského kostela sv. Jakuba Většího bylo započato v r. 1627. Po požáru v roce 1681 byl barokně upraven. Dnešní podoba je po dalším požáru z roku 1768. Se sousedním zámkem je kostel spojen chodbou. Zaj…
0.5km
více »
Za Rumcajsem, Mankou a Cipískem - Rumcajsova ševcovna
Tipy na výlet
Kdo by se nechtěl vrátit do doby kdy byl ještě malé dítě a život byl naprosto bezstarostný. Rumcajsova ševcovna v Jičíně nám tuto možnost dá.
V domě pod Valdickou bránou bydlí nejznámější česká postavička Rumcajs…
0.5km
více »
Pohádkové město Jičín.
Tipy na výlet
Den je od rána jako vymalovaný a náš výběr pro odpolední výlet padl na pohádkové město Jičín. Navíc je dnešní cíl od Rybníčku, kde dočasně bydlíme, co by kamenem dohodil. Po necelých deseti…
0.6km
více »
Jičín
Město
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
0.6km
více »