Rychnov na Moravě – Mariazell
Jsou poutní místa výstavná a všeobecně známá, naproti tomu je možná daleko víc míst ukrytých, méně honosných a známých spíš tak okruhu několika kilometrů, řekněme v regionu okresu.
K takovým méně profláknutým místům patří i kaple ukrytá v lese poblíž Rychnovského vrchu. Poněkud osamělý kopec svou výškou 541 m poněkud vyčnívá z nevýrazné pahorkatiny poblíž historického rozhraní Čech a Moravy. Snad i ten výškový přesah přivolává větší množství srážek, díky nimž v jednom z lesních zákoutí pramení „zázračný“ zdroj vody.
O léčivých účincích vody se ovšem vědělo celkem odpradávna, nemusel na to přijít ani Priessnitz, své věděly zřejmě i báby kořenářky či jiní lidoví léčitelé, jen nikoho nenapadlo si na prostých věcech postavit živnost.
V roce 1735 (nebo 1742?) se díky pramenité vodě měl uzdravit jistý Jakub Franz z Lubníka (což je ves cca 4 km severně). U studánky byl zprvu umístěn obraz, později i soška Panny Marie, která je dnes k vidění v rychnovském kostele.
Poutní místo tak tvořil jen volný prostor v lese s mírně upraveným pramenem. V roce 1850 přibyla nad pramenem zděná kaplička, později rozšířená o větší dřevěnou přístavbu, která postupně nabyla většího objemu do relativně prostorné kaple, jejíž poslední větší úprava proběhla v roce 1931. Nicméně jak je patrné z celkového vzhledu, kaple se průběžně udržuje v celkem dobrém stavu. Základy kaple a část presbytáře, kde je začleněná původní vodní kaplička jsou zděné, další části jsou pak dřevěné. Kaple a pramen jsou zasvěcené Panně Marii a to prý té, co je uctívána ve věhlasném rakouském Mariazellu, tedy největším potním místem celého Rakouska. V době monarchie tak bylo tamní poutní místo uctíváno i věřícími z českých zemí.
Ne každý si ale tokovou pouť mohl dovolit, takže takových místních „mariazellů“ czniklo dost i v našich končinách. Jedinou podmínkou byla přítomnost nějakého pokud možno zázračného pramene (nebo se ten zázrak musel vymyslet).
Součástí rychnovského potního místa je i jednoduchá obrázková křížová cesta (nemusí být vždy kompletní).
Ačkoliv ke kapli nevede žádná značená turistická trasa, je celkem snadno přístupná, nejlépe přímo z Rychnova na Moravě z odbočky na panelové cestě na jeho severním okraji, ke studánce se dá dojet např. i z odbočky na cyklotrase 4190 od Třebařova k Rychnovu odbočkou za Velkým Třebařovsým rybníkem (kolem Rohlíčku). Přístupové trasy jsou ovšem jen pro pěší nebo cyklisty, mimo výjimek jsou cesty pro motoristy uzavřené.
Mimo to na poutní místo odkazují i informace Hřebečských důlních stezek, jednu z tabulí tak najdeme i u posezení u kaple.