Rymice - renesanční tvrz
Turistické cíle • Památky a muzea • Tvrz
Nejvýznamnější historickou památkou nevelké (zato ale přemalebné) dědiny Rymice je staré feudální sídlo - tvrz. Její historie se začala psát někdy před rokem 1353 (první zmínka), kdy se stala domovem majiteli samostatného rymického panství - panu Záviši z Dobrotic. Následné česko- uherské války se k ní zachovaly nemilosrdně a ona v nich byla pobořena. Okamžik nového zrození nadešel počátkem 16. století, kdy se za Podstatských z Prusínovic přistoupilo k její obnově. Do konce století pak byla na budově provedena většina stavebních úprav, která můžeme obdivovat i dnes. V 17.století se mezi seznamem jejích majitelů mihla všem dobře známá historická postava Albrechta z Valdštejna. Že by tento slavný válečník tolik stál o bezvýznamnou tvrzičku, ležící vprostřed hanáckých rovin? Ale nikoli,věnem mu ji přinesla nevěsta Lukrécie, která byla kromě jiného i majitelkou rymického panství! Po roce 1644 se tvrz stává majetkem olomouckých jezuitů a někdy v polovině století je obohacena o přístavbu svého posledního patra.
A jak to tedy s rymickou tvrzí vypadá dnes? Velice dobře - prošla důkladnou rekonstrukcí a od r. 2006 je přístupna všem návštěvníkům rymického Skanzenu, neboť tvrz je dnes nedílnou součástí jeho prohlídky. Abychom ale byli přesní, ono je přístupno jenom její přízemí. V síních s valenou klenbou jsou rozmístěny expozice o historii obce, dějinách hanáckého etnika a o větrných mlýnech Moravy a Slezska. Všechny tyto nápaditě nainstalované předměty, nástroje a podobně sem umístilo Muzeum Kroměřížska, které je novodobým vlastníkem rymické tvrze.
(A možná, že by vás zajímalo, co bychom mohli vidět v patrech tvrze, kdyby byly přístupné a kdyby se jejich interiéry zachovaly v původní podobě: tak tedy - v prvním patře byla veliká síň s trámovým stropem a barokními klenbami, o patro výš byla podobná výzdoba... ale v polovině století páry byl ve druhém patře tvrze zřízen cukrovar s parním pohonem. Když výroba sladkých krystalků, moučky a kostek definitivně skončila, byly místnosti tvrze přehraženy přepážkami a až do rekonstrukce tvrze sloužily jako byty...)