Salisbury a Katedrála Panny Marie
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Město leží západně od Londýna na soutoku řek Nadder, Ebble, Wylve a Bourne s řekou Avon. Pro turisty je zajímavé hlavně svou katedrálou a oblastí starého města Old Sarum. To jsou pozůstatky nejstaršího osídlení a nachází se na kopci asi 3 km severně od města. Dojede se tam po silnici A345 směr Marlborough. Ale až tam jsme nebyli. Tam také byla postavena první katedrála, a to v letech 1075 – 1092.
Protože se zhoršovaly vztahy mezi církví a vojskem, byla r. 1220 zahájena výstavba současného města na soutoku řek. Jen o rok později se začalo i se stavbou katedrály. Na tehdejší dobu byla dokončena za rekordních 38 let.
Město se rychle rozvíjelo a ve 14. století bylo hlavním centrem Wiltshire. V té době byly postaveny i městské hradby se čtyřmi branami, které se zachovaly stále původní. Pátá byla vybudována až v 19. století. V době morové epidemie r. 1665 sem král Karel II. přestěhoval svůj dvůr.
Navštívit zdejší katedrálu – to byl jeden ze skutečně pevných bodů při naší velké cestě po Anglii.
Katedrálu je zdaleka vidět, zaparkovali jsme vlastně na dohle v jedné z vedlejších ulic Britford Lane, kde se nechalo parkovat zdarma. Přímo jsme se řídili věží katedrály, řeku jsme přešli po hlavním mostě – silnici A338, na kruhovém objezdu vlevo do St. Nicholaas Road a vpravo přes De Vaux place. Naše silnice končila městskou bránou St Nicholas's Gate – dá se říct průjezdem skrz tu bránu. Tento průjezd byl pouze jednostranný (my jsme šli proti směru) a aby se skutečně nejezdilo z druhé strany, byla silnice vybavena zajímavým zařízením – ze silnice koukaly dá se říct zuby. Když se jelo ve správném směru, zuby se sklopily a umožnily bezproblémový průjezd. Kdo by chtěl jet v opačném směru, pravděpodobně by si zničil pneumatiky.
A za tou bránou jsme objevili parkoviště, v tuto dobu by se zde nechalo i zaparkovat. Dvě hodiny parkování byly zdarma. Ale parkoviště nebylo moc velké, sotva bude vždycky volné. Po chvilce jsme již stály před katedrálou. Tato katedrála je i nádherně umístěná, takže je možno si prohlédnout krásné průčelí, které nám tentokrát i sluníčko hezky nasvítilo, tedy chvilkami.
Katedrála Panny Marie je považována za mistrovský příklad raně anglické architektury. Věž katedrály je vysoká 123 m a je nejvyšší ve Velké Británii. Má také největší křížovou chodbu a největší zastavěný prostor ve Velké Británii. Velké mechanické hodiny jsou jedny z nejstarších dochovaných ve Velké Británii, byly instalovány r. 1386. Ve sbírkách její knihovny je uschován nejzachovalejší ze čtyř dochovaných exponátů Magny Charty.
Zde bych chtěla upozornit, že katedrála je otevřena do 18 hodin (aspoň v době naší návštěvy). Vstup je zpoplatněn (4,5 libry), ale dostanete k tomu průvodce po katedrále se základními údaji dokonce i v češtině. Po 17. hodině se vstupné neplatí. Kapitula Chapter house , kde je umístěna Magna Charta, se však zavírá již v 16,30 hodin. To jsme nevěděli, do katedrály jsme přišli v 16,15 a než jsme se k ní dostali, byla již bohužel zavřená. Sice nám něco u vstupu říkali o 15 minutách, ale bohužel naše znalosti angličtiny nejsou na takové úrovni, abychom přesně pochopili význam. Také je otázka, zda bychom se během těch 15 minut tak rychle zorientovali a Magna Chartu našli. Škoda. Ale i tak na nás katedrála nechala úžasný dojem. To je tak nádherná gotika a tak nádherné stavby, klenby, to se prostě nedá popsat, to se musí vidět.
Po prohlídce interiéru jsme ji ještě obešli z venku, prošli jsem po Nort Walk k městské bráně St ann's gate, prošli jsme uličkou Bishop's walk s vyhlídkou na Salisbury Cathedral School a pak stejnou cestou okolo katedrály. Vraceli jsme se přes starý kamenný most po St Nicholas Read a Harnham Read a prohlíželi zajímavé stavby, mimo jiné i St Nicholas Hospital. A pak už na hlavní silnici a zpátky po Swan Close a Briford Lane k autu.
Je úžasné, jak jsou původní brány vlastně součástí i současného života. Pro ně je to taková samozřejmost, že je pro nás až překvapivé, že na to turisty téměř nikde neupozorňují. Zjistila jsem to vlastně náhodou až po návratu, když jsem zjišťovala, co přesně jsme viděli.
Salisbury
Přibližně 20 minut jízdy na jih od přeslavného pravého kultovního místa Stonehenge leží Městečko Salisbury. Pokud toužíte dopravit se do Stonehenge místní dopravou, tomuto Městečku se nevyhnete. Je to výchozí bod, odkud se na zmíněné bájné místo vyjíždí.
Samotné Salisbury bývá tak často opomíjeno, a přitom je to velmi na škodu. Je to historické městečko, jehož dominantou je nádherná katedrála Panny Marie, která je ve správě anglikánské církve. V době mé návštěvy v r. 2008 oslavovala katedrála 750 let od vysvěcení v r. 1258. Ke katedrále náleží i klášter, jenž i s klášterní zahradou lze rovněž navštívit. Katedrála byla postavena v rekordním čase 38-ti let. Proto je její architektonický styl jednotný a zastupuje tak pouze ranou gotiku.
Katedrála však přitahuje nejen svou architekturou, ale i dalšími pozoruhodnostmi. Má například nejvyšší věž v celé Anglii. Je vysoká 123 m. Uvidíte zde také údajně nejstarší fungující hodiny na světě z r. 1386, které jsou snesené a vystavené v levé části katedrály. Nejvýznamnější památkou je však listina Magny Charty z roku 1215 uložená ve zdejší kapitule. Jedná se o jeden ze čtyř dochovaných listin, kterou si zde můžete na vlastní oči prohlédnout. Jedná se snad o nejzachovalejší exemplář, který je střežen velice pečlivě a je zakázáno jej fotografovat.( v celém areálu lze jinak fotografovat bez poplatku). Zato si v místním obchůdku můžete pořídit rozličné suvenýry zobrazující tuto vzácnou listinu.
Katedrála v Salisbury je známá svým varhanním sborem. Výčet svých varhaníků řazený chronologicky za sebou od úplného počátku není možné v katedrále přehlédnout. Musím podotknout, že katedrála má být na co hrda. Měla jsem to štěstí sbor slyšet a byl to úžasný zážitek. Místní hudba je zcela jiná, než u nás. Určitě doporučuji si ji poslechnout (zkouší cca 1 hodinu přede mší – bližší info na: http://www.salisburycathedral.org.uk/
).
Samotné městečko Salisbury stojí také za zhlédnutí. Jeho centrum je od katedrály vzdálené asi kilometr. Naleznete zde nádhernou architekturu – starodávné domy, kostelíky či hřbitůvky známé z filmů Agathy Christie.
TIP:
Do Salisbury se dá dojet nejlépe přímo z Londýna - Victoria Station vlakem. Vlaky na rozdíl od našich jezdí skutečně přesně a jsou na vysoké úrovni. Při jízdě vlakem, která trvá hodinu a půl, je třeba si koupit rovnou zpáteční jízdenku, neboť jednosměrná vyjde jen o něco málo méně. Při koupi dvou jednosměrných jízdenek byste velice přeplatili. Takto zvláštně jízdné funguje po celé Velké Británii (vlakové spoje viz: http://ojp.nationalrail.co.uk/en/s/planjourney/query)
Přeji příjemný zážitek!
Katedrala v Salizbury - Převazna čast katedraly byla zbudovana v letech 1220-1258. Je nadhernou ukazkou rane anglicke gotiky , charakterizovane vysokymi okny ,a jeji jedinečnost spočiva v takřka dokonale jednotnem architektonickem provedeni