Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Město Salzburg (česky Solnohrad, dříve česky též Salcpurk) leží nedaleko hranic s Německem na řece Salzach. Od roku 1996 je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Má 150.000 obyvatel.
10 největších pamětihodností:
Pevnost Hohensalzburg, vybudovaná v roce 1077 arcibiskupem Gebhardem a výrazně rozšířená arcibiskupem Leonhardem z Keutschachu (1495-1519), je největší a ve vynikajícím stavu zachovalý hradní komplex ve střední Evropě.
Dvacetšest let – od roku 1747 do roku 1773 - žila Mozartova rodina ve třetím patře „Hagenauerova domu” v Getreidegasse č. 9. A zde také spatřil 27. ledna 1756 světlo světa Wolfgang Amadeus Mozart. Majitel domu, Johann Lorenz Hagenauer (1712-1792), byl známý salcburský obchodník s potravinami a lahůdkami. Byl velkým přítelem a současně i mecenášem rodiny Mozartových.
V tomto domě žil Mozart v letech 1773-1780. Ve výstavních prostorách, v nichž jsou vystaveny vzácné předměty a dokumenty týkající se slavného skladatele, se návštěvníci seznámí s každodenním životem rodiny Mozartových a také s historií domu.
Salcburský chrám je nejznámější sakrální stavba města a současně mocné duchovní centrum města – kdysi i dnes. Nádherná fasáda a mohutná kupole prozrazují typické znaky raného baroka. Historie jeho vzniku a vývoje je těsně spjata s narůstající mocí knížecích arcibiskupů, duchovních vládců Salcburku.
V roce 1612, několik měsíců po svém nástupu k moci, dal salcburský knížecí arcibiskup Markus Sittikus z Hohenemsu pokyn ke stavbě honosné rezidence na úpatí hellbrunnského kopce. Jako obdivovatel a milovník italské kultury a renesanční architektury pověřil Markus Sittikus slavného italského stavitele Santina Solariho stavbou městské vily ("villa suburbana"), nebo chcete-li letního sídla, které v ničem nebude pokulhávat za svými středomořskými vzory, ba dokonce je ve svém lesku a velkorysé koncepci ještě předčí.
V léte roku 2007 byly otevreny nové prostory Salcburského muzea v nádherné historické budove Nové rezidence na Mozartove námestí, které leží v srdci salcburského Starého mesta. Nové prostory podnítily i zcela novou koncepci muzea, která poskytuje návštevníkum novou dimenzi vnímání umeleckých a historických sbírek.
Jedno muzeum – dve budovy
Salcburské Muzeum moderního umení má dve budovy – obe na mimorádne krásných místech Salcburku:
Rupertinum v srdci starého mesta: barokní budova s moderní umeleckou koncepcí.
Muzeum na Mnišské hore vysoko nad strechami mesta: moderní umení v moderním prostredí.
Snad nejoblíbenější salcburské muzeum pro děti i dospělé dává nahlédnout do života současných i dřívějších živočichů na naší planetě, geologických zvláštností a nejrůznějších vědních oborů. Centrem pozornosti návštěvníků je bezpochyby akvárium, které má pověst jednoho z nejkrásnějších ve střední Evropě.
Rezidencní galerie vystavuje stálou sbírku obrazu spolkové zeme Salcburska pod názvem Evropské malírství od 16. do 19. století. Nádherné výstavní prostory jsou dustojným místem pro salcburskou zemskou sbírku a ideálním zpusobem doplnují barokního ducha mesta Salcburku.
Hlavní snahou salcburské zoologické zahrady je chovat zvířata v podmínkách, které se co nejvíce blíží jejich přirozenému prostředí ve volné přírodě, a současně skloubit harmonickým způsobem krásu přírody v Hellbrunnu s výběhy pro zvěř.