Šampion Top vinařských cílů
Valtice se často nazývají hlavním městem vína, tedy nejmenovaným srdcem moravského vinařství. Mohou se tu totiž pochlubit několikasetletou historií vinohradnictví a vinařství pod patronací slavného rodu Liechtensteinů. Ti tu dnes mají důstojné pokračovatele. Ve Valticích najdete nejen zámek, ale také Vinařskou expozici Národního zemědělského muzea, Národní vinařské centrum, Vinařskou akademii, Střední vinařskou školu, a také dva čerstvé „šampiony“ soutěže Top vinařský cíl. Jsou to Salón vín České republiky a Podzemní město vína - unikátní labyrint historických vinných sklepů známých jako Valtické Podzemí.
V barokním divadle zámku ve Valticích totiž vyhlásili organizátoři začátkem října výsledky uvedené a v současné době reprezentativní soutěže „Top vinařský cíl“. Krom jiného se mezi oceněními objevil také nový titul „Top vinařský cíl - Champion“. Letos ho udělovali poprvé. Byla to cena pro vinařské cíle, které se v minulých ročnících třikrát umístily na medailových pozicích. Jak už bylo shora uvedeno, obdržely ho „Salon vín ČR“ a „Vinařství Lednice Annovino - Valtické Podzemí“. Obě organizace tak obrazně řečeno vešly do "síně slávy milovníků vín". Organizátoři, podle slov moderátora slavnostního večera, se rozhodli tímto způsobem zamezit patu, který se několikrát opakoval například ve známém „Zlatém slavíkovi“, kdy tituly dostávali stále stejní lidé. Proto se „šampioni“ již letošního ani příštích hlasování neúčastní. Zda je to rozumné nebo ne, ukážou dějiny.
Udržet kvalitu je náš hlavní cíl
„Jsme z toho trochu smutní, ale na druhou stranu titul Champion znamená, že lepších výsledků už dosáhnout nemůžeme. Jen se je musíme snažit udržet,“ říká Ing. Roman Žďárský - statutární ředitel. „Annovino v názvu našeho vinařství latinsky znamená „zrození vína“ a my to myslíme vážně a našim vínům opravdu věnujeme velikou pozornost a péči. Prosím také, aby si nás lidé nepletli s nejmenovanou politickou stranou. Upozorňuji raději, že se píšeme se dvěma „n“.“ Lednické vinařství využívá hrozny až z 200 ha vinohradů. Jedná se především o vlastní vinohrady na Valticku, dále vinohrady Mendelovy univerzity - Vinařské fakulty z Lednice, se kterou spolupracují. Ročně vyprodukují kolem půl mil. litrů vína. Kapacita je ovšem už dnes dvojnásobná díky rekonstrukci a investicím. Nyní budují na Vinařském náměstí v Lednici na Nejdecké ulici, kde vinařství sídlí, velké vinařské prezentačně-prodejní centrum s reprezentační degustační místností a prostorami vhodnými i pro velké akce. Příštím rokem koncem dubna by mělo přivítat první návštěvníky.
Valtické podzemí stále láká
Vinařství Lednice Annovino se může pochlubit provozovnou „Valtické Podzemí“. Tento historický sklepní areál otevřeli 1. 5. 2008 a letos v něm probíhá již jedenáctá sezóna. „Valtické podzemí“ je nejnavštěvovanějším vinařským turistickým cílem na Moravě. Letošní ocenění „TOP Vinařský cíl Champion“ za několikeré vítězství v této soutěži připisují stejnou měrou svým vynikajícím vínům i tomuto tajemnému a nevšednímu místu. V labyrintu historických vinných sklepů návštěvník najde poučení z historie i zábavu. Ročně tu pořádají 72 velkých akcí pro veřejnost a řadu privátních i firemních večírků. Toto podzemní město vína se 13 sklepy v celkové délce přes 900 metrů, s vyhlášenými akcemi, jako jsou tradiční večery s cimbálkou, Noc otevřených sklepů, volba Miss Burčák, Dýňobraní či Svatomartinské husí hody, málokoho nechají chladným. „Máme tu i vlastní vína Vinařství Valtické Podzemí, které poznáte podle etikety na které je vyobrazen Amonnit, tedy jedna ze zdejších fosílii, jako symbol výjimečných tratí, které tu na Valticku máme. Jedná se vesměs o hnědozemní a černozemní spraše. Místy se až na povrch dostávají zkameněliny třetihorního vápence. Je to půda bohatá na minerály a na vápník, což se projevuje na chuti našich vín - jemnou mineralitou. Pro zajímavost uvádím i fakt, že novodobou rajonizaci, tedy jaké odrůdy jsou vhodné do naší oblasti a vinohradů, provedl nestor českého vinařství a vinohradnictví Prof. Vilém Kraus, který několik desetiletí působil v Lednici a testoval, které odrůdy jsou v dané lokalitě nejvhodnější. Dokonce spoluzakládal některé vinohrady, které dodnes využíváme,“ doplňuje ing. Petr. Krejčík, ředitel pro marketing a PR.
Na Rulandské šedé jsou hrdí
Zdejší vinaři jsou hrdí především na vína odrůdy Rulandské šedé, kterou pěstují na 24 ha. Vlastní dokonce i původní klon z pravlasti tohoto kultivaru, tedy z oblasti severní Itálie, kolem Verony. „Občas tvrdíme, že v chuti našeho Rulandského šedého je cosi z poetiky Romea a Julie,“ vysvětluje P. Krejčík. „Výhodou je i fakt, že tento klon poměrně snadno vyzrává do všech stupňů přívlastkových vín. Sommeliéři tvrdí, že má v sobě až cosi jako "tokajštinu" - med, jablečné křížaly či další sušené plody.“ Na vinohradech samozřejmě nechybí ani Tramín červený, Ryzlink vlašský, Rulandské modré, bílé, Sauvignon, Pálava a u nás zatím neznámá odrůda Sevar. Také se specializují na Hibernal, což je v našich krajích sice odrůda nová, ale vyšlechtěná byla už v polovině 20. století v Německu. Hibernal je velmi nadějná odrůda. Už první víno z panenské sklizně v roce 2012 v podobě slámového vína dostalo dvojitou zlatou medaili na soutěži Terrawino Izrael, což je jedna z nejprestižnější světových souteží. To ukazuje na její velký potencionál na Lednicku i na univerzitních vinohradech. „Pro naše vinařství je typické, že používáme lahve typu Schlegel. Do nich stáčeli víno i Liechtenštejnové.“
Víno, ovocná šťáva a hlavně med
Prý to začalo, když hlavního sklepmistra začala nabádat žena, aby krom klasického vína udělal i něco pro ni, příjemně harmonického, lehce nasládlého, s ovocnou chutí a vůní a hlavně, aby v tom byl med. Její žádost padla na úrodnou půdu a dotyčný, vymyslel originální nápoj. „Jde o „Wine, Fruit and Honey“, naši patentovanou novinku, ve které jsme spojili víno, ovocnou šťávu a med. Je to takové příjemné pití nejenom pro posezení s přáteli, ale v letních horkých měsících i k přípravě osvěžujících míchaných nápojů. Své uplatnění najdou i v podzimních a zimních měsících“ potvrdil P. Krejčík. Velice dobře chutnají s perlivou minerálkou a ozdobené například plátkem citrónu. Zákazníci mohou ochutnat Medovou hrušku, Medovou meruňku, Medovou malinu rosé a Medový černý rybíz. Pravda, mnozí vinaři nám tuto iniciativu vyčítají. Ale trh nám dává za pravdu nám a nové nápoje se jsou oblíbené.“
Antonín Karoch