Vystoupáme-li po úzkém schodišti, připomínajícím spíše nájezdovou rampu, vydlážděným cihlami do podoby tzv. rybí kostry a nacházejícím se vlevo od baziliky Nanebevzetí Panny Marie, objeví se před námi úzký průchod. Tím projdeme na nevelké obdélné náměstí Piazza Pecori, pojmenované po slavném rodákovi San Gimignana, Luigi Pecorim, který se zde narodil v roce 1811, zemřel roku 1864, a celý život se vášnivě věnoval historii tohoto překrásného toskánského města. Náměstí bývá také nazýváno Farním a svou podobou připomíná spíše nádvoří nějakého středověkého paláce.
Při vstupu na toto malebné náměstíčko nás okamžitě upoutá jeho pravá strana, která je téměř celá tvořena lodžií Zvěstování Panny Marie, ve které se nachází několik velmi cenných uměleckých děl. Jedním z nich je slavná hexagonální křtitelnice, kterou v roce 1472 vyrobil pro vlnařský cech Giovanni di Cecco. Zdobí ji basreliéfní panely, z nichž ten nejcennější zobrazuje křest Ježíše Krista. Na zadní stěně lodžie můžeme vidět krásnou fresku Zvěstování Panny Marie, připisovanou Domenico Ghirlandaiovi (některé informační prameny ovšem uvádějí jméno Sebastiano Mainardi).
Na levé straně náměstí se pak nachází Farní palác (Palazzo della Propositura), jehož jádro pochází z roku 1288. Průčelí paláce je v horní části odlehčeno i oživeno dvěma krásnými sdruženými okny. Před farou se nachází malá studna (cisterna), krytá přístřeškem z cihel a pocházející z II. poloviny 17. století. Farní palác (nebo spíše palác proboštský) je nyní sídlem kapituly, vlastnící cenné rukopisy z 15. století, steré svitky a papežskou bulu z roku 1182.
V dolní části náměstí, tedy v místech, kde dnes sídlí věhlasné Muzeum sakrálního umění (též Diecézní muzeum), bývala v minulosti (do roku 1600) ubytovna kaplanů s velkou křížovou chodbou, spojenou se starobylým kostelem. V současné době tedy můžeme prohlásit, že Piazza Pecori slouží hlavně jako vstupní brána k pozoruhodným muzejním sbírkám, nabízejícím množství mimořádných cenných děl a slavných jmen.
Za zmínku stojí rovněž - již zmíněná - průchozí vstupní část, spojující Farní náměstí s náměstím Dómu. Nad jejím obloukem se totiž nachází socha sv. Jana Křtitele, pocházející z roku 1342. Tato socha byla původně součástí městské brány Porta alle Fonti. Náměstí je, samozřejmě, díky jedinému úzkému průchodu přístupné pouze pro pěší.
Poslední aktualizace: 22.10.2015
Nadmořská výška:
334 metrů nad mořem
San Gimignano – náměstí Pecori a farní palác (Piazza Pecori e Palazzo della Propositura) na mapě
Byl jsem zde!
Zapamatovat
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
vřele doporučuji
doporučuji
stojí za vidění
stavte se tam
nic zajímavého
Diskuse a komentáře k San Gimignano – náměstí Pecori a farní palác (Piazza Pecori e Palazzo della Propositura)
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!
Příspěvky z okolí San Gimignano – náměstí Pecori a farní palác (Piazza Pecori e Palazzo della Propositura)