San Gimignano – náměstí Piazza della Cisterna
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Piazza della Cisterna je zřejmě druhým nejdůležitějším, ale určitě nejkrásnějším, náměstím toskánského „středověkého“ městečka San Gimignano. Toto městské i turistické centrum s magickou atmosférou i mnoha obchůdky a hospůdkami za svůj současný název vděčí osmiboké travertinové studni, která se nachází v centru náměstí. Byla postavena v roce 1273 a roku 1346 – zásluhou starosty Guccia da Malavolti, jehož erb na studni najdeme – ještě rozšířena. Tato kamenná kašna přitom kryje podzemní cisternu, která bývala ve středověku jedinou městskou zásobárnu pitné vody. Piazza della Cisterna bývá ovšem často také označována jako hlavní náměstí San Gimignana.
Toto náměstí se ve své historii jmenovalo různě. Například Piazza delle Taverne (důvod není jistě potřeba vysvětlovat) nebo později Piazza dell'Olmo (podle velkého stromu, který zde dříve rostl a pod kterým místní i přespolní posedávali, popíjeli a moudře hovořili). I dnes zde ale má každý návštěvník města silný pocit, že se vrátil v čase o pár století zpět. Zajímavost tohoto místa podtrhuje těsné sousedství s Piazza Duomo, jehož některé stavby jsou odsud dokonce lépe viditelné.
Podobu náměstí spoluvytvářejí rodové paláce i jejich věže a vysoce ceněná je harmonie, kterou vytváří nepravidelné střídání „prázdných a plných“ částí náměstí. Zajímavá je také neobvyklá trojúhelníková cihlová dlažba, směřující k ulici via del Castello. V pravém rohu náměstí se pak může návštěvník města pokochat výhledem na palác Tortolì s jeho čtyřmi elegantními okny ze 14. století nebo věž Pucci, nazvanou po rodině, která ji vlastnila na přelomu 19. a 20. století, K tomu si můžeme ještě přidat hotel Cisterna, paláce rodin Cetti a Bracceri, pozdější hospic pro nalezence, palác Ridolfi nebo věže a domy rodů Becci, Cugnanesi; Pellari i Ardinghelli. Na druhé straně Náměstí studny se pak nachází palác Cortesi - Lolli s Ďáblovou věží (la torre del Diavolo), pojmenovanou podle pověsti, v níž se majitel paláce vrátil domů z cest a našel věž nevysvětlitelně vyšší, což ihned přisoudil práci ďábla (je přitom docela možné, že tak jen nějaký „zednický mistr“ poděkoval paní domu za její přítulnost). Z Piazza della Cisterna můžeme také vstoupit do Zlaté uličky (Vicolo dell'Oro), kde v minulosti mívali své bohaté Obchody místní zlatníci a zlatotepci.