Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Chata
Šerlich jsme poprvé navštívili během zimní dovolené v Orlických Horách, když jsme na běžkách vyrazili z parkoviště pod Masarykovou chatou na nejvyšší vrchol Orlických hor Velkou Deštnou. Po návratu zpět jsme přes parkoviště, kde odpočívalo naše auto, pokračovali dále k Masarykově chatě.
Na Šerlich jsme se nemuseli nijak moc šplhat, protože se jedná spíše o nevýrazný kopec. Z historie jsme se dozvěděli, že původně zde stávala horská osada Šerlich, která vznikla kolonizací patrně koncem 17. nebo počátkem 18. století dřevorubci a uhlíři. Roku 1844 zde bylo 10 roubených chalup patřících pod Sedloňov. Zaujalo nás, že v čp. 318 se v zimě vyučovalo, v létě docházely děti do školy v Deštném. Původní obyvatelé se živili dřevorubectvím, tkalcovstvím a pastevectvím, kromě toho též pašeráctvím (cukerin, petrolej, textil). V dnešní době zní neuvěřitelně, že se na nákup se chodívalo do Grunwaldu, což je dnešní Zielenec a Polsku.
Když jsme dorazili k Masarykově chatě, postavené v letech 1924 - 1925 Klubem českých turistů v Hradci Králové podle projektu arch. B. Fuchse, tak jsme běžky nechali u zdi chaty a vešli dovnitř. Bylo zde však plno lidí a tak jsme si ani pořádně neprohlédli masivní sloup uprostřed jídelny, který zdobí z jedné strany znak Hradce Králové a z druhé strany Strom života se znakem KČST. Všimli jsme si ale, že pod stropem je basreliéf vousatého horala od Ludvíka Goebela z roku 1941, který byl dodatečně byl označen za Rampušáka, dobrého ducha hor. Znechuceni velkým počtem lidí jsme požádali o razítko a pak jsme vyšli ven k rozcestníku na hranicích s Polskem, a tak si děti ,,odskočili“ do zahraničí. Hranice je totiž od chaty vzdálená jen asi 40 metrů a právě v blízkosti chaty stál hraniční kámen z doby vlády císaře Ferdinanda III. z roku 1636, který byl přemístěn do muzea v Deštném.
Z historie chaty jsme se dále dozvěděli, že střecha byla původně kryta šindelem a později byla nahrazena střechou plechovou, jinak zůstal vnější vzhled chaty prakticky beze změny. Náklady na stavbu činily 967 000 Kč.
Dále jsme se dočetli, že roku 1935 byla na Šerlichu zřízena i meteorologická stanice a před chatou byla odhalena busta prezidenta T. G. Masaryka od Leoše Kubíčka. Nepochopitelné se nám dnes zdá, že 21. 9. 1938 byla Masarykova chata přepadena nacisty z Freikorpsu. Naštěstí pokus o vypálení naštěstí nevyšel, ale počátkem října 1938 byla chata evakuována a němci chatu přejmenovali na Hitlerbaude. Nepřekvapilo nás, že v průběhu války zde byly ubytovávány rodiny fašistických pohlavárů, zotavovali se tu ranění piloti a bylo tu i středisko Hitlerjugend.
Chata byla osvobozena 10. 5. 1945 Sovětskou armádou a líbilo se nám, že jí bylo vráceno původní jméno, bohužel jen do počátku padesátých let. Pak se z Masarykovy chaty stala jen "chata ČSTV na Šerlichu". Další dvojí přejmenování spadá do období roku 1968, a konečně od roku 1990 nese opět Masarykovo jméno. Osudy jména sdílela i prezidentova busta. Nejdříve u chaty vydržela tři roky (1935-38), pak čtyři (1949-53) a opět čtyři roky (1968-72). Zatím poslední návrat se udál v roce 1990. Tak doufáme, že už tu zůstane navždy.
Potom jsme sjeli po zasněžené silnici na běžkách zpět k autu a odjeli jsme do Deštné, abychom navštívili zdejší muzeum. I o něm se více dozvíte v mém dalším článku.
http://www.orlickehory.net/mista/serlich.htm
Masarykova chata na Šerlichu
517 91 Deštné v Orlických horách
tel/fax: 494 663 279