Severní Vietnam (2): Hlavní město Hà Nội (Hanoj), ostrov Cát Bà, plovoucí rybářské vesnice
Severní Vietnam (2): Hlavní město Hà Nội (Hanoj), ostrov Cát Bà, plovoucí rybářské vesnice (05/2018)
Hlavní město Vietnamu Hà Nội (česky: Hanoj, anglicky: Hanoi) je osobité město se zvláštním a ojedinělým koloritem. V každém návštěvníkovi zanechá dojem a v některých touhu stále se vracet. Chaos různě se pohybujících lidí, kteří za neustálého troubení a pokřikování něco prodávají, organizují, převážejí, kupují, nabízejí, vaří a jí, zasazený do ulic lemovaných domy koloniální francouzské architektury a s chuchvalci elektrických drátů visících na sloupech. To je stará Hanoj, kam míří všichni zahraniční turisté, kteří navštíví severní Vietnam a tvoří další početnou složku tohoto města. Stovky restaurací a jídelen nabízí dobré a levné jídlo. Ubytování je dostupné na každém rohu.
Populace celé hanojské aglomerace se odhaduje na 3,5 milionu lidí. Metropole se rychle rozvíjí, všude se něco staví. Městskou hromadnou dopravu zajišťují autobusy, které nedostačují náporu, v současné době zde probíhá výstavba kombinace podzemní a nadzemní dráhy. Často jsou využívány taxíky. Místní jezdí na mopedech a na kolech.
My jsme v Hanoji pobývali první den po příletu do Vietnamu, pak asi půl dne uprostřed dovolené, a poslední den před odletem. Na prohlídku nejznámějších míst Hanoje stačí jeden den. Pokud chcete zažít atmosféru a pochodit si více starými uličkami, pak dva až tři dny. Je třeba myslet na to, že v ulicích města může být v létě nesnesitelné horko.
Jak jsme cestovali z letiště do města, popisuji v úvodním článku této série č.1 (odkaz pod tímto textem). Ubytování jsme měli zamluveno předem z domu přes Booking v hotelu Little Hanoi Diamond Hotel, na adrese 11 Bat Dan, v historickém centru města. Výborná poloha hotelů v této části vám zajistí pěší dostupnost starých uliček a oblasti kolem jezera Hoan Kiem.
Pokoj pro dva na jednu noc se snídaní stál 250 Kč na osobu. Hotel je typická úzká budova bez výtahu, pokoje byly čisté, klimatizace, wifi. Snídaně se podávala v přízemí od 7 hodin a obsahovala kafe, čaj, mléko, pečivo, vajíčka, džem, máslo, ovoce. Recepční uměli anglicky a vše zařídili.
Místa, která jsme v Hanoji navštívili:
Jezero Hoàn Kiếm (Jezero navráceného meče) – kolem jezera je klidová zóna, místní ji využívají ke cvičení, hrám, posezení. V místě je free wifi, je ale třeba se každou půlhodinu přihlásit. O víkendech se také uzavírají některé ulice kolem a vzniká tak širší pěší zóna. V jezeře se na ostrůvku nachází fotogenická Tháp Rùa (Želví věž). Věž není pro turisty přístupná. K místu se váže pověst o želvě, která údajně vložila meč do rukou císaři, který jím vyhnal ze země Číňany a poté meč želvě navrátil. Želvy skutečně v jezeře žily, poslední zahynula v roce 2016 a je nabalzamována a vystavována v chrámu Ngọc Sơn (Chrám Nefritové hory). Chrám se nachází rovněž v jezeře na ostrově, který spojuje s pevninou známý červený most Cầu Thê Húc. Chrám je otevřen pouze do 17 hod., vstupné 30 000 VND. Všechny objekty na jezeře jsou v noci krásně osvětlené.
U jezera jsou v provozu dvě divadla vodních loutek (Water Puppet Theater), ale přestavení jsme viděli i ve venkovním prostoru v areálu Tranglongského královského města. Škoda jen, že hudba zde byla pouze reprodukovaná. Vodní loutkové divadlo patří k tradicím ve Vietnamu, proto se turistům doporučuje jej navštívit.
Nedaleko jezera se na rohu ulic Nhà Chung a Nhà Thờ nachází křesťanská katedrála Sv. Josefa (Saint Joseph’s Cathedral, Nhà Thờ Lớn), která vzdáleně připomíná Notre Dame v Paříži. Katedrála byla postavena Francouzi v novogotickém slohu v roce 1886. V době komunistických restrikcí byla 15 let uzavřena, až v roce 1990 konečně znovu otevřena a vysvěcena. Křesťané nejsou v zemi příliš v oblibě. Další křesťanský kostel jsme viděli v Sapě.
Na rohu ulic Lý Thường Kiệt a Quán Sứ směrem k vlakovému nádraží se nachází žlutý buddhistický chrám Quán Sứ z 15. století, přestavěn ve 20. století. Je ukázkou vietnamské sakrální architektury. Chrám je nenápadně schován v novodobější výstavbě. Vejdete dovnitř z rušné ulice a dýchne na vás úplně jiná atmosféra. Nedaleko je nemocnice, šli jsme kolem v době návštěv. Pacienti seděli s příbuznými venku na ulici na chodníku.
Asi 3 km západním směrem od jezera Hoan Kiem se nachází uskupení dalších pamětihodností, a to Chrám Literatury, Královské město Thang Long, Jednopilířová pagoda a Mauzoleem a památník Ho Či Mina. Jeli jsme sem od jezera rikšou, stálo nás to 100 000 VND na jednoho. Taxi je mnohem levnější, ale zkusili jsme. Možná jsme měli cenu dohodnout předem. Byli jsme zde první den a ještě jsme to neuměli :-)
Chrám literatury/Chrám písemnictví (Temple of Literature, Văn Miếu Quốc Tử Giám) je ukázkou vietnamského stavitelství a je to jednaz nejstarších památek v Hanoji, restaurována po bojích s Francouzi v 50-tých letech 20. století. Podle nás nejpěknější památka v Hanoji. Vstupné je 30 000 VND na osobu. V některých chvílích se u pokladny tvoří fronta.
Komplex chrámu se skládá z pěti nádvoří, byl založen v roce 1070 a věnován čínskému filozofovi Konfuciovi. Později zde fungovala univerzita pro děti z lepších rodin. Dnešní studenti sem chodí při příležitosti ukončení studia, narazili jsme zde zrovna na velkou skupinu mladých absolventů při focení s diplomy. Komplex není průchozí, východ je opět na ulici Quốc Tử Giám. Vedle areálu se nachází park, kde můžete posedět ve stínu.
Královské město Thăng Long – historické opevněné město zařazeno do světového dědictví UNESCO, kdysi centrum Hanoje. Vstupné 30 000 VND na osobu. Po Chrámu literatury druhá památka v Hanoji, kterou určitě musíte vidět. V areálu probíhají archeologické vykopávky, v současné době není celý otevřen pro veřejnost.
Jednopilířová pagoda (Một Cột, One Pillar Pagoda) je jedním ze symbolů Hanoje. Původní stavba pocházela z roku 1049, po zničení Francouzi byla rekonstruována v roce 1960. Do mini chrámu na pilíři se vstupuje po schodišti. Pilíř stojí v malém jezírku. Kolem je pěkná upravená zahrada. Hned vedle pagody se nachází buddhistický chrám Diên Hựu, který většina návštěvní Jednopilířové pagody míjí.
Mauzoleum Ho Či Mina, Muzeum Ho Či Mina – tato místa pravděpodobně navštěvují převážně Vietnamci. V mauzoleu je vystaveno nabalzamované tělo Ho Či Mina. U vchodu stojí stráž. Před mauzoleem je velká plocha určená pro shromažďování lidí. Ho Či Min (vietnamsky Hồ Chí Minh) je pro Vietnamce sjednotitel státu, hrdina, pod jehož vedením se Vietnam zbavil francouzské koloniální nadvlády. Ho Či Min je vyobrazen na vietnamských bankovkách všech nominálních hodnot.
Na ostrůvku v jezeře Hồ Tây (asi 4 km SZ od jezera Hoan Kiem) se nachází červený buddhistický chrám Trấn Quốc. Vstupné se neplatí, pagoda je přístupná z břehu jezera. Jeli jsme sem taxíkem od Královského města Trang Long za 35 000 VND za auto. Trấn Quốc by měla být nejstarší pagoda v Hanoji. Původní stavba pochází z 6. století, k jezeru byla přesunuta v 17. století z původního umístění na břehu Rudé řeky. Určitě ji navštivte, je krásná.
Hanoi Street Train - na rohu ulic Nguyễn Văn Tố a Phùng Hưng lze narazit na turistickou atrakci - úzkou ulici, po které vedou vlakové koleje. Kolem kolejí se normálně chodí, místní kolem kolejí bydlí. Touto vlakovou ulicí, které se říká Hanoi Street Train, opravdu projíždí vlak, jen snad metr od obydlí z obou stran, ve všední dny 1 x denně večer kolem 19 - 19,30 hod., o víkendech 2 x denně kolem 15 - 15,30 hod. a 19 - 19,30 hod. Trať pak kříží ulice Trần Phú a Điện Biên Phủ, které bývají v těchto místech pro dopravu v době průjezdu vlaku uzavřeny zátarasy. My jsme zde procházeli ve všední den odpoledne, kdy vlak nejezdí, což jsme nevěděli. Večer jsme se sem již nevraceli, protože to už by bylo v době po setmění.
Mapu Hanoje s vyznačenými památkami a dalšími důležitými údaji najdete na webu severni-vietnam.cz: Mapa Hanoje s vyznačením zajímavých míst
Foto všech navštívených hanojských památek i s popisem najdete ve fotogalerii k tomuto článku, stejně tak fotky z života v hanojských ulicích.
Ostrov Cát Bà
Z Hanoje jsme chtěli pokračovat k moři do oblasti Ha Long. Recepční v hotelu řekl, že v Ha Longu nic není a že máme jet na ostrov Cát Bà a zaplatit si výlet na moře odtud. Obvyklé výlety se z Hanoje do oblasti Ha Long pořádají jako jednodenní nebo vícedenní s přespáním na lodi. Autobus vás doveze do přístavu ve městě Ha Long, tam se nalodíte a po dni stráveném na lodi vás zase autobusem odvezou zpět do Hanoje, nebo spíte jednu či dvě noci na lodi. My jsme nechtěli výlet s návratem do Hanoje, protože z Cát Bà se dá pak pokračovat přímým spojením do oblasti Ninh Binh.
Ráno v 8 hodin přijel k hotelu autobus. Byl to bus nějaké cestovky i s průvodcem, který sbíral turisty po Hanoji a vezl je na ostrov Cát Bà. Cena lístku byla 14 USD na osobu, to jsme platili recepčnímu v hotelu. Z Hanoje je to do města Cát Bà na stejnojmenném ostrově asi 180 km (za použití trajektu).
V autobuse jeli jenom turisti. Jakmile jsme vyjeli z města na dálnici, průvodce zkontroloval doklad o zaplacení, který nám vystavili v hotelu. Asi v polovině cesty se zastavovalo na jídlo a WC. Odpočívadlo u dálnice bylo poměrně nové a i záchody byly v tomto místě normální a značně předimenzované. Po dálnici jelo velmi málo aut, ale tady pravděpodobně již někdo myslí na budoucnost.
Normálně autobus najíždí na trajekt v přístavišti Bến phà Gót za městem Hai Phong, vylodí se na ostrově v přístavišti Bến phà Cái Viềng a pokračuje až do města Cát Bà. Ale protože jsme cestovali zrovna v den, po kterém následovaly svátky a tedy pro Vietnamce dny volna (30.4. a 1.5.), byla tu na trajekt obrovská kolona. Nechali nás tedy vystoupit, nalodili jsme se jako pěšáci a na druhé – ostrovní straně čekal jiný autobus, který nás nabral. Byl to v tom horku a prachu ne příliš příjemný zážitek, protože jsme šli od autobusu k trajektu asi 2 km, ale zase jsme ocenili přístup. Než dlouhé čekání, lépe to vyřešit nemohli.
Jinak v místě už staví nový most, takže v budoucnu trajekt odpadne. Současné lodě, které zde pendlují a zajišťují přepravu na ostrov, jsou již v dost opotřebovaném stavu. Na fotkách některé z nich vypadají, jako lodě s namačkanými imigranty z Afriky, které známe ze zpráv z internetu.
Před příjezdem do města Cat Ba obešel průvodce autobus a zjišťoval, kdo chce kde vystupovat. Perfektní služba, vysadili nás přímo u ubytování a tak jsme s báglem nemuseli nikde pochodovat. Dva noclehy jsme měli zamluvené den předem přes booking v homestay, tedy bydlení u rodiny, v Cat Ba Mystery Homestay na adrese 172 Ha Sen. Je to při příjezdové silnici do města Cat Ba v okrajové části mimo centrum, byl tu klid. Rodina provozovala dva domy přes ulici, snídalo se v jejich obýváku u malého stolíku. Cena za noc se snídaní 300 Kč na osobu. To bylo nejdražší ubytování, co jsme ve Vietnamu platili. V Cat Ba ale bylo v tyto dny již téměř vše obsazeno. Do ceny se také promítlo to, že byly svátky. Cena je nejnižší ve všední dny, nejvyšší o víkendech a svátcích. Ostrov Cat Ba je pro Vietnamce dovolenkovým místem.
Ubytování není z ulice vidět, dům je postaven ve dvoře, proto nám místní museli vypomoct a dovedli nás až před vchod. Šéfem byznysu je mladý muž, otec dvou dětí, který studoval angličtinu v Evropě na Maltě. Ubytování bylo pěkné, až na ty příšerně tvrdé postele, ale ty byly ve Vietnamu skoro všude. Snídaně byla dobrá a množství jídla dostačující.
Do města nám půjčili motorku zdarma, benzín jsme si koupili. Zašli jsme do rybí restaurace, kde nám připravili rybu z vystaveného akvária. Jmenovala se red snapper a velikost byla tak akorát pro dvě osoby. Cena vyšší, 700 000 VND za 1 kg, ryba vážila 1,9 kg. Ryby milujeme, tak jsme si ji prostě u moře museli dát.
Nad městečkem na kopci je stará francouzská pevnost (Cannon Fort), dá se k ní dojet na motorce po úzké asfaltce. Od pevnosti je krásný výhled na zátoku Lan Ha Bay a zelené homolky ostrova Cát Bà. Pevnost byla postavena Francouzy v roce 1942. Děla ale byla nakonec použita Vietnamci proti Francouzům ve válce, která skončila v roce 1954 rozpadem kolonie. Na příjezdové cestě vybírali vstup 50 000 VND na osobu a na parkovišti u pevnosti dalších 10 000 VND za motorku.
Na druhý den jsme si u domácího objednali výlet na lodi. Auto nás vyzvedlo ráno v 8 hod. po snídani u ubytování a dovezlo nás do přístavu Bến Bèo. Odtud vyplouvají výletní lodě na moře mezi skály nebo převáží lidi koupat se na Monkey Island (Opičí ostrov).
Loď nebyla moc velká, bylo nás na ní asi tak 16 turistů a 3 členové posádky (průvodce, kuchař, kormidelník). Domácí nám říkal, že s námi pojede skupina Čechů, byli to ale Poláci. Dále s námi jeli dva švédští důchodci, dva mladé francouzské páry, jedna Islanďanka a Číňan s dronem.
Platili jsme 17 USD na osobu, v ceně bylo vše – poplatek v přístavu, pobyt na lodi, oběd, půjčení kajaků, dovoz a odvoz z ubytování. Vietnamský průvodce mluvil anglicky a snažil se lidi na lodi bavit. Nemám to moc ráda, ale tito průvodci si obvykle myslí, že turisti zábavu vyžadují.
Loď jela mezi skalisky v oblasti Lan Ha Bay kolem ostrova Cát Bà a částečně do jižní oblasti Ha Long Bay. Velmi zajímavé bylo projíždět mezi plovoucími rybářskými vesnicemi, kterých je tady hodně. Suchozemec moc nechápe, jak mohou lidé žít na nějaké prostorově velmi omezené plovoucí dřevěné plošině, kde mají zbouchaný malý domek, suší prádlo, vaří, viděli jsme i řezat dřevo na cirkulárce. Kolem jsou kádě, koše na ryby a jiné mořské živočichy.
Ptala jsem se průvodce, jestli tam ti lidé žijí celý rok. Říkal, že tam žijí celý rok a celý svůj život. Děti vozí do školy na loďce, pokud teda do školy chodí. Z chráněné oblasti Ha Long Bay tyto rybáře vystěhovali a nastěhovali je do bytů ve městě Ha Long. Říkal, že si zvykli velmi rychle a mají teď jednodušší život. Na atraktivitě zátoky to ale určitě ubralo.
Na jednom plovoucím ostrůvku jsme zastavili a vzali s sebou do vleku za loď kajaky. Na určeném místě jsme pak, kdo chtěl, kajakovali v laguně. Ke konci plavby byla zastávka na koupání. Bohužel ve vodě tu různě v zátočinách plavaly odpadky z lodí a vesnic. Prý je květen nejhorším obdobím, později to smětí monzuny odnesou na volné moře.... Voda v moři byla teplá cca 28 °C, teplota vzduchu kolem 33 °C, ráno oblačnost, později slunečno.
V poledne jsme dostali oběd, jídla bylo opravdu hodně, vždy společný stůl pro 4 lidi. Nedalo se to všechno sníst. Loď nakonec zastavila na Opičím ostrově, kde je udržovaná pláž a vyhlídka, na kterou se jde krkolomnou stezkou po skalách. Pro plážové boty nevhodné. Zpět jsme dorazili kolem 18 hod., domácí už čekal v přístavu a odvezl nás zpět do ubytování.
Krajina v zátoce Lan Ha Bay je velmi malebná, skály v tyrkysovém moři, draví ptáci nad hlavami. Možná jsou skály v populárnější zátoce Ha Long Bay ještě fotogeničtější, nevím, ale nám se tady velmi líbilo. Večer jsme si dali v jídelně kousek od našeho ubytování ve voku smaženou rýži se zeleninou. Dvě porce rýže a 3 piva, vše stálo dohromady 90 000 VND.
Na druhý den nám domácí zajistil přímý spoj do oblasti Ninh Binh. Autobus byl určen pouze pro turisty a ráno nám zastavil přímo u ubytování. Jeli jsme na trajekt, kde nebyla žádná řada, a dál po silnicích mimo Hanoj do oblasti Ninh Binh s jednou zastávkou na jídlo a WC. Cesta trvala asi 5 hodin, je to zhruba 190 km.
Řidič a závozník mluvili jen vietnamsky, ale ve městě Ninh Binh přistoupila mladá Vietnamka, která uměla anglicky. Obešla autobus, kde kdo vystupuje a rozvezli nás podle toho, jak kdo chtěl. Většina lidí jela do Tam Coc, kde autobus končil. V Ninh Binh vystupovalo jen pár lidí, nic tam není, známé vápencové skály začínají právě u Tam Coc. Cena autobusové jízdenky pro jednoho byla 280 000 VND.
Mapu oblasti Cat Ba s důležitými údaji najdete na webu severni-vietnam.cz: Mapa oblasti Ha Long a Cat Ba
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Všechny články z naší cesty severním Vietnamem:
- Severní Vietnam (1): Cesta severním Vietnamem bez cestovky a bez průvodců
- Severní Vietnam (2): Hlavní město Hanoj, ostrov Cat Ba - plovoucí rybářské vesnice
- Severní Vietnam (3): Oblast Ninh Binh - lodičky Tam Coc a Trang An, Hoa Lu, buddhistický komplex Bai Dinh
- Severní Vietnam (4): Oblast Mai Chau - rýžová nížinná pole, čajové plantáže Moc Chau
- Severní Vietnam (5): Provincie Ha Giang – hory na severu, Lũng Cú – vlajková věž
- Severní Vietnam (6): Oblast Sa Pả (Sapa) – vesnice etnických menšin, rýžové terasy
- Severní Vietnam (7): Oblast Mu Cang Chai - nejkrásnější rýžové terasy