Šindelná
Šindelná není zas tak neobvyklý název nějaké hory. Jen ve Wikipedii jich lze najít nejmíň pět, ač něco z toho nese delší označení jako hora nebo vrch. Ta v Hrubém Jeseníku je zřejmě jednou z nejvyšších díky své výšce 1124 m n.m., ale v nedalekém Králickém Sněžníku se dá najít ještě o nějakých 70 m vyšší hora se stejným názvem.
Oba názvy jsou samozřejmě odvozeny z německých pojmenování. Ta Králická je původně Schindelberg (hora), tak v Jeseníkách bývala psaná jako Schindelkamp (to slovo kamp je snad nepřeložitelné). Ve starší vojenské mapě se dá ještě objevit název Schindel Felsen, tedy skála či kámen. Slovo Schindel má stejný význam i v češtině, tedy součást střešní krytiny.
Název by mohl poukazovat na tvar hory. Jde vlastně o součást hřebene, který se zvedá od Koutů k Červené hoře a víceméně severní (SSV) směrem odděluje od sebe údolí Divokého Potoka na východní straně a Hučivé Desná na své západní straně. Hřeben se táhne v relativní přímce a protože je celkem souměrný mohl by i střechu připomínat.
Samotný vrchol Šindelné je dobře přístupný od zelené TZ Kouty – Bílý sloup z křižovatky nad severním temenem hory. K vrcholu vede vcelku jasně patrná lesní cesta. Samotný vrchol je celý zarostlý, takže se nedá použít k vyhlídkovým účelům. Jižně od vrcholu se dají najít nějaké skjalní výchozy, což jsou ty Schindelfelseny. Původně se přes Šindelnou chodilo z Koutů na Vřesovou studánku. Vedla tudy původní poutní cesta, která se dnes nepoužívá, nicméně její průběh se dá v lese stále objevit. V podstatě jde o svážnice, které sledují hřeben po hřeben na vrchol Suché hory, kde trasa poměrně prudce spadá do Koutů.