Skalná
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 1 C2
hrad (1200)
kostel sv. Jana Křtitele (1298)
lidová architektura
První zmínka o objektu 1224
Jiný název objektu Vildštejn
Při datu první zmínky a tedy v roce 1224 je majitelem hradu Gerold z Vildštejna. Tento muž je považován za zakladatele hradu i když z jistých náznaků lze možno usuzovat, že hrad zde stával ještě před uváděným datem. Usuzujeme, že Gerold byl příslušníkem rodů Nothaftů. V roce 1298 přechází Vildštejn věnným způsobem do rukou Rabů z Mechelsgrünu. Později se však hrad vrátil Nothaftům, Dále se zde vystřídali Sparneckové, kteří byli s Nothafty spřízněni. V roce 1358 získali Vildštejn opět Rabové a následně se zde rychleji vystřídali v roce 1360 Nothaftové a roku 1362 páni z Ramberka. V roce 1376 získali hrad páni z Donína, kteří se zde zapisovali až do roku 1412, kdy vildštejnské zboží získali páni z Frankengrünu, kteří je drželi do roku 1439, kdy je prodali Šlikům z Holíče, kteří je takřka obratem prodali Gummerauerům. Ti byli na Vildštejně dobýváni vojsky Jiřího z Poděbrad pro neposlušnost králi. V roce 1521 obnovený hrad přešel věnným způsobem opět do majetků Šliků. Ti jej prodali v roce 1531 Volfovi z Viršperka, jehož potomci drželi Vildštejn až do roku 1596. Za nich byl hrad roku 1539 dobýván chebskými měšťany a to úspěšně.stejně jako v letech 1579 a 1596. Při posledním dobývání byl majitel hradu uvězněn na Pražském hradě a majetek mu byl konfiskován. Hrad byl prodán Trautenberkům, kteří jej drželi do roku 1799. Tito majitelé nechali nedaleko starého hradu vystavět nový zámek, který po roce 1799 velmi často střídal majitele, kteří jsou ve stručném výčtu značně nepřehlední. Další panské stavby v obci jsou již trvale zaniklé. Zdejší kostel sv. Jana Křtitele, který byl původně raně gotický, byl v roce 1705 zbarokován a do současné podoby byl uveden úpravou v roce 1810. Zajímavý je také dům čp. 125 s prvky lidové architektury, kterou také můžeme nalézt na stavbách s čp. 6, 14 a 232. Skalnou prochází červená TZN od Františkových Lázní, Stodoly, Nového Drahova, Hájku a Starého Rybníka. Tato TZN pokračuje za Skalnou dále do Velkého Luhu, Lomničky, Vackova a Lubů.
Fotogalerie
Skalná leží v Západních Čechách, severním směrem od města Cheb a v blízkosti hranice s Německem. Městečko se rozkládá nedaleko Ašského výběžku a pod vrcholky Krušných hor. Městečko proslavil zdejší slavný rodák fotbalista Pavel Nedvěd. V okolí města je založeno množství menších rybníků. Severním směrem od městečka se rozprostírá oblast přírodního parku Kamenné vrchy. Východním směrem od městečka je oblast těžby kaolínu. Jihovýchodním směrem od města je turisticky vyhledávané místo a to národní přírodní rezervace Soos. Na tomto území můžeme vidět doklad pozdní vulkanické činnosti, po které tu zůstaly vývěry minerálních vod a výdechy oxidu uhličitého. Touto oblastí vede Naučná stezka s informačními tabulemi. Městečkem prochází cyklistická trasa Krušnohorské magistrály, která se tu křižuje s cyklostezkou po které se můžeme vydat do Františkových Lázní. Turistické značené trasy nás zavedou k výše jmenované rezervaci Soos a nebo do oblasti přírodního parku Kamenné vrchy.
Historie
Na skalnatém vršku byl na přelomu 12. a 13. století postaven románský hrad Vildštejn. A v podhradí vznikla osada Skalná. Hrad je významnou památkou a je postavený z čedičových kvádrů. Hrad prodělal několik úprav. Nejlépe dochovanou částí hradu, která se vyhnula častým přestavbám je hranolová věž nedaleko brány a hradní kaple. V roce 1783 byl v areálu hradu postaven barokní zámek. Náměstí dominuje gotický kostel svatého Jana Křtitele, který v letech 1705 až 1709 prodělal barokní přestavbu. Na hřbitově stojí původně gotický kostel svatého Šebestiána pocházející ze 14. století. Na náměstí si můžeme prohlédnout roubený dům s pavlačovým patrem a hrázděným štítem postavený na počátku 19. století.