Loading...
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Nestává se příliš často v dnešních dobách osvícené turistiky, aby poutník mohl "objevit" pro širší veřejnost dosud neznámé a nepopsané skalní útvary... Při sestupu po modré značce od vrcholu Komonce (672 m) ku hradu Starý Světlov přijdete na pohodlnou lesní cestu, vedoucí po okraji extrémně strmého svahu. Teď v předjaří a v době, kdy není zdejší krásný bukový les pokryt listím, upoutá vás průhled mezi stromy na jakési skalní výchozy ve svahu vlevo. Sestupovat prudkým svahem do kotlinky pokryté balvanitou sutí ale asi nikoho nenapadne a navíc tu hrozí nebezpečí vážného úrazu. Všechno je ale jinak, pokud dorazíte asi o 200 m dál k rozcestí cest pod vrchem Bába, už nedaleko zříceniny hradu Starý Světlov. Dolů lesem klesá lesní cesta, po které vede trasa nové Naučné stezky okolo studánky Sojsinky do Podhradí a Pozlovic. Pokud se po této cestě vydáme, dostaneme se asi po 150 m chůze na dosah ohromného přírodního kotle. Značená stezka tady odbočuje, my se ale vydáme vcelku pohodlně okolo prohlubní, pokrytých na dně kamennou sutí směrem vlevo až pod asi 150 m vzdálený severovýchodní strmý svah.
V délce více než 100 m z něj vyčnívají - odděleny od sebe lesem - tři větší skalní útesy pískovcových lavic a v pozadí vpravo od nás vidíme další, ale už drobnější a nezajímavé skalní výchozy. Zatímco třetí skála je jen skalní stěnou mrazového srubu, prostřední skalisko nad námi je divoce rozervané a členěné svislými puklinami a jeho úpatí má náznak skalních dutin. Vrcholek skalního útesu úplně vlevo je zase rozježen rozpadlým skalním hřebínkem. Jak už jsem psal, skály se nacházejí ve značně strmém svahu a my se proto spokojíme pohledem z odstupu, při kterém dostatečně vyniknou detaily i výška obou krajních bloků, dosahující stupňovitě výše 8-10 m.
Tak jako nedaleké skály u Provodova, tak i tyto pískovce patří do luhačovických vrstev račanské jednotky magurského příkrovu... (aneb zase ten západokarpatský flyš...)