Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Během svého pobytu v luhačovických lázních jsem si sám naordinoval několik výletů. Že se mi jich nakonec povede více, než jsem si vůbec dovolil doufat a že navíc uvidím tolik pozoruhodností Zlínského kraje, jsem už neočekával vůbec. Ale občas asi skutečně platí ono známé „jaký si to uděláš, takový to máš“, a já se tentokrát opravdu snažil. Nápad vzít si s sebou auto byl tentokrát k nezaplacení a i když jsem měl už téměř zamluveno kolo v půjčovně – a kamarádka z Vizovic mi nabídla na 14 dní k zapůjčení velmi dobré kolo svého chotě – nakonec tentokrát na jednostopé přibližovadlo nedošlo vůbec. Přitom na první výlet jsem vyrazil hned nultý – tedy příjezdový – den. Byla druhá březnová neděle a původně jsem se chtěl jen porozhlédnout po nejbližším okolí Luhačovic a nafotit si alespoň jeden smírčí kříž. Naštěstí však bylo ve finále vše jinak a já měl ušetřen jeden plánovaný pěší výšlap. Zatím ale nepředbíhejme. Prozradím teď jen to, že tento výlet je možno absolvovat i pěšky nebo na kole, ale také pěší úseky zkombinovat s použitím automobilu nebo autobusu.
Po prohlédnutí kostelů v Dolní i Horní Lhotě – ta výše položená navíc přidala onen smírčí kříž – jsem vyrazil do Provodova, přesněji do části této obce, která se nazývá Malenisko, občas také Maleniska. O tomto místě jsem mnoho informací neměl, ale věděl jsem, že na mě zde čeká další křížový kámen „do sbírky“. Nečekal. Buď byl ukrytý v interiéru poutního kostela, do kterého šlo nahlédnout jen přes vstupní prosklení, nebo si ho přivlastnil někdo hodně potřebný. Našel jsem zde však mnoho jiných zajímavostí, barokním kostelem počínaje a památnou lípou konče. K tomu je potřeba přidat historickou budovu fary, křížovou cestu vedoucí téměř na vrchol Brda nebo tzv. vodní kapli nad „zázračnou“ studánkou.
Všechno jsou to ale téměř „novostavby“, takže když zjistím, že na zříceninu gotického hradu Starý Světlov je to jen kousek, zavrhnu žlutou TZ a celou křížovou cestu a vyrazím po zelené. Šternberský hrad Starý Světlov byl vystavěn v polovině 14. století a již v roce 1517 je uváděn jako pustý. Dnes již příliš pustý není, alespoň podle velké tlupy dvojnožek i čtyřnožek z Ludkovic a dalších skupinek lidí, které jsem zde potkal, soudě. Ale není se co divit, byla neděle a bylo krásně. Ve většině informačních materiálů se navíc uvádí, že zde najdete jen zanedbatelné zbytky hradu jako je val, příkop a nepatrné zbytky zdiva. Není to však tak úplně pravda. Obec Podhradí totiž v loňském roce usoudila, že se jedná o památku celorepublikového významu, a hrad vyčistila od dřevin a zbytky zdiva i vstupní brány zrestaurovala. V současné době tak máte pocit, že jste skutečně na hradní zřícenině. Najdete zde i jakési dřevěné lešení s vyhlídkovou plošinou, několik informačních tabulí s historií hradu a tabulky, uvádějící různé kuriozity. Zkrátka velice příjemné a zajímavé místo.
Mě už čeká jen cesta zpátky k autu a dojezd kolem jedné z nejmenších vodních nádrží ČR v Ludkovicích do Luhačovic.
Z časových důvodů jsem popsal své nejkratší a nejrychlejší řešení, s tím, že stravu s ubytováním jsem měl zajištěnu v Luhačovicích. Původně jsem však tento výlet plánoval jako pěší, s výchozím bodem v místě svého dočasného pobytu. V takovém případě se nabízí několik variant, přičemž všechny vás provedou i Naučnou stezkou Pod Starým Světlovem. V kratší variantě se můžete vydat z Luhačovic po červené TZ; přes přehradní hráz dojdete do Pozlovic, odkud budete pokračovat po modré TZ – a zmíněné NS – na starosvětlovskou hradní zříceninu (rozhodnutí, jestli se pak ještě projdete i k poutnímu místu Provodov – Malenisko, přenechám každému z vás). Po modré TZ se pak vrátíte do Luhačovic. Při delší variantě budete z hradu pokračovat po zelené TZ k poutnímu kostelu Panny Marie Sněžné na Malenisku. Odsud vystoupáte po žluté TZ kolem jednotlivých zastavení křížové cesty a budete pokračovat - po žluté TZ a přes Řetechov – až do Luhačovic. V tomto případě se už ovšem jedná o regulérní celodenní výlet. Velkým příznivcům hradních zřícenin se nabízí také možnost pokračovat ze Starého Světlova ke zřícenině hradu Engelsberk neboli Sehrad (tady už ale opravdu nezbylo téměř nic). Odsud budete pokračovat po zelené do Horní Lhoty, kde si prohlédnete kostel sv. Diviše a smírčí kříž a z Horní Lhoty se vydáte po červené TZ, která Vás kolem přehrady dovede do výchozího bodu v Luhačovicích.
Krásný den, jehož část se mi podařilo si užít v již téměř valašské přírodě. A jako velký příznivec hradních zřícenin - a gotiky vůbec - volím samozřejmě Starý Světlov.
Výlet téměř beznákladový, při kterém jsou ideálním řešením dvě auta. Vedoucí osádek jednotlivých vozidel, které jdou proti sobě, si pak na Starém Světlově předají klíče a přijedou autem spřátelené strany z opačného směru, než vyšli. Tuto variantu jsme řešili se skupinou z Ludkovic, ale jich bylo - bohužel - na dvě auta. A ty bych sám asi najednou neodřídil, i když bych měl jednu ruku dlouhou ...