Skuteč – škola Komenského
Monumentální školní budova ve východočeské Skutči rozhodně vzbuzuje pozornost. A to nejen svými rozměry. Jedná se totiž o budovu skutečně zajímavou a navíc také o stavbu, která se již „dávno dožila stovky“. Komenského škola se nachází na stejnojmenné ulici (č. 150) a téměř ve středu města. Ke školní budově patří zahrada a k jejímu východnímu průčelí přiléhá městský park, jehož středem vede přístupová cesta k hlavnímu vchodu do budovy a ve kterém se nacházejí dva památníky válečných obětí.
V budově sídlí základní škola pro oba stupně, která se pyšní nejen dlouhou tradicí, ale také rozšířenou výukou cizích jazyků a sportovními aktivitami.
Za skutečný milník skutečského školství je považován rok 1893, kdy bylo zemským výborem v Praze schváleno rozdělení zdejší smíšené obecné školy na obecnou školu chlapeckou a obecnou školu dívčí. Současně také došlo ke zřízení měšťanské školy chlapecké i měšťanské školy dívčí, ze kterých jsou dnes jiná základní škola a budova městského úřadu (mimochodem: od roku 1869 platilo rozdělení na školu obecnou s 5 stupni, po které následovala škola měšťanská se 3 stupni).
A tehdy také došlo k situaci, kdy inspekce upozornila na nevyhovující stav školní budovy na náměstí, kde počet dětí výrazně převyšoval kapacitu budovy. A tak město v roce 1909 vykoupilo soukromé pozemky na okraji města a o rok později rozhodlo o stavbě nové školní budovy, která následně měla sloužit jako sloučená škola obecná i tzv. měšťanka dívkám.
Na počátku roku 1911 byl vybrán – díky nejnižší ceně - jako hlavní stavitel Alois Prokop. Kompletní stavební plány připravil arch. Ladislav Skřivánek. Na stavbu školy si město muselo půjčit peníze od občanské záložny v Chrudimi (celkové náklady tehdy činily necelých 200.000 korun). Nová školní budova byla slavnostně otevřena 1. prosince 1912 a dívky tak získaly moderní objekt s dostatečnou kapacitou a centrálním topením.
I dnes školní budova na Komenského ulici na první pohled zaujme monumentálním průčelím s nepoměrně malým trojúhelníkovým vrcholovým štítem, pod kterým je umístěn hodinový ciferník. Nejvýraznějším prvkem v průčelí je ovšem portál, který využívá různé prvky antické architektury. Bosáže jsou však spíše manýristické, voluty barokní a nadokenní tympanon neoklasicistní. Před průčelím školy se tyčí dva bílé sloupové „obelisky“.