Skuteč – Žulová stezka Horkami
Turistické cíle • Chodník, naučná stezka
Velmi zajímavou okružní naučnou stezku najdeme v těsné blízkosti pětitisícového východočeského města Skuteč. Tato originální NS přitom není zaměřena ani na historii Skutče, ani na krásu Železných hor, ve kterých leží, ale na kámen, krajinu modelovanou jeho těžbou i na historickou techniku k této činnosti využívanou. Celá trasa začíná u zdejšího koupaliště, měří přibližně 4,5 km a má osm zastavení.
O Žulové stezce Horkami se říká, že přináší pohodu, zábavu i poznání. V každém případě se ale jedná o záležitost veskrze příjemnou a víceméně zcela nenáročnou. Vede místy známými někdejším dobýváním a zpracováním žuly, kolem několika historických lomů i zbytků přepravních tras a úpraven kamene. Majitelé chytrých telefonů si navíc mohou spustit aplikaci s různými videi, které je přenesou do starých časů zdejšího kamenictví.
A co že nám nabídnou jednotlivá zastavení? Hned to první (Skalní výchozy) nás seznámí s pestrou rozmanitostí žuly i s pneumatickou vrtačkou. To druhé (Muniční sklad) je hlavně kamennou prolézačkou pro příznivce bludiště. Trojku mají Nakládací rampy a dostaneme se zde k obslužné komunikaci lomu Vamberák. Pod číslem čtyři se pak skrývá Macháčkův lom, kde v minulosti stávaly beranové štípačky na výrobu kamenných kostek. A dnes už tady opět jedna stojí.
Páté zastavení představuje Andrusivův lom. Většina lomů v Horkách je sice zatopená, ale tady si můžete alespoň na videu prohlédnout, jak to v lomu vypadalo před sto lety. Šestkou je dopravní Polní drážka a sedmičkou Novákovo jezírko, což je vlastně bývalý lom nacházejíci se jen pár desítek metrů od stále funkčního lomu Litická. Poslední zastavení se jmenuje Kozí hrádek a je zaměřeno na fakt, že těžba přetvářela - a dosud stále přetváří - okolí Skutče.
Stezka vede západně od Skutče, po žulovém návrší odedávna známém jako Horky. K vidění zde jsou také haldy odštěpků a nepodařených kostek, místa pro skladování střelného prachu, nakládací rampy i výsypky. Nejpůsobivější jsou – pochopitelně – větší zatopené lomy a nechybí zde ani informace o lese a lesním hospodářství. Nepotěší naopak fakt, že v roce 2021 byl vydán zákaz vstupu do lomu Zvěřinov, a to z důvodu obnovení dobývání žuly neboli granitu.
Říká se, že Žulová stezka u Skutče vypráví příběh o cestě od surového kamene k dlažební kostce. A že je atrakcí, která u nás nemá obdoby. A zřejmě je to pravda ...
Co ještě dodat na závěr? Třeba to, že žula je vyvřelá hornina, ceněná „odjakživa“ pro svou vysokou odolnost. Její zásoby u Skutče vedly k tomu, že zde v 19. století vznikla řada lomů, které tenkrát zaměstnaly mnohé obyvatele Skutče a jejího okolí. A také informační tabule NS jsou hodně o časech minulých, zprostředkovaných zejména formou historických fotografií a doprovodných textů.
Od svého úvodu u koupaliště vede zeleně značená stezka souběžně se žlutou TZ kolem „lesní posilovny“. A poté už nás čeká jen příroda, žulové bloky, zatopené lomy s hloubkou až 30 m, odpočivadla a informační tabule s aplikačními QR kódy. Celá trasa je – až na několik úseků – v podstatě nenáročná, což ovšem nemusí platit pro zvídavější badatele. Za nejzajímavější část bývá označován lom Kaňon a okolní vyhlídky, za nejkrásnější malebné Novákovo jezírko pojmenované podle hudebního skladatele Vítězslava Nováka, který sem chodil plavat.
V každém případě ale počítejte s tím, že se jedná o trasu pro pěší turistiku, která přes svou nenáročnost není vhodná ani pro cyklisty ani pro rodiny s kočárky.