Slezská Harta u Nové Pláně
Turistické cíle • Sport a rekreace • Rekreační oblast
Tak jako byla v novověku na zelené louce založena některá nová sídla (např. Havířov), vznikla zde - v údolí Moravice - v druhé polovině 17.století osada, velmi případně pojmenována Novými Pláněmi. Největší pozoruhodností vesnice se stal měděný hamr (mnoho takových se na území Moravy a Slezska nenacházelo), z čehož logicky vyplývá, že ruda, ze které se měď získávala, byla těžena v nejbližším okolí. Pohled na mapu napoví, že se tak zřejmě dělo ve svazích kopců Měděnce (650 m) a Měděného vrchu (687 m). Měděný hamr a později i fabrička na výrobu měděného náčiní a jiného tovaru byly vítanou pracovní příležitostí pro místní obyvatelstvo, neboť ti by se jinak museli v tomto chudém kraji živit jen zemědělstvím či prací v lese. Nová Pláň náležela do roudenské farnosti a věřící, kterých tehdy byla naprostá většina, museli na mše svaté docházet až do 7 km vzdáleného Roudna. Vše se ale změnilo v roce 1726, kdy byl v daleko bližším Karlovci (jen 2.5 km) vystavěn barokní kostel, zasvěcený Janu z Nepomuku a pro obyvatele nové Pláně k němu upravena přístupová cesta. (Jen tak mimochodem - ta cesta, obcházející nad břehy Harty celý poloostrov, slouží v poasfaltovaném stavu dodnes a je z ní na přehradu i její okolí moc krásný výhled.)
Roku 1881 přibyla v Nových Pláních škola, v roce 1905 malý kostelík a obyvatelstvu tak odpadla štrapáce do Karlovce. Obyvatelům se za první republiky dařilo líp - žilo jich tu bezmála 300 - a spojení obce se zbytkem světa zajišťovala silnice a také 4 km vzdálená železnice ve Valšově. Po II, světové válce a odsunu německého obyvatelstva se okolní nádherný drsný kraj téměř vylidnil a na lepší časy se začalo blýskat až po dostavbě nového vodního díla Slezská Harta. Díky příznivé poloze - Nové Pláně leží u břehů její nejzápadnější zátoky - se pomalu začíná rozvíjet i turistický ruch. Je zde možnost koupání a slunění na travnaté pláži a vznikla tady půjčovna lodí, veslic a šlapadel. Zatím ale není tento překrásný kout naší vlasti navštěvován tak jako jinde, což ale rozhodně není na škodu, neboť tu v okolní krásné přírodě prozatím vládne božský klid! Nová Pláň se proměnila v částečně rekreační sídlo a pro hladové návštěvníky (a pro potěchu jejich estetického ducha) zde vznikl penzion a restaurace s výbornou kuchyní - U jelena. Stavení tvoří spolu s místní sakrální stavbou neoddělitelný celek, díky čemuž se přesponímu nabízí pohled na ojedinělý "hospodo-kostel", jaký nejspíš nemá v naší zemi obdoby! Další zajímavostí obce je stáčírna minerální vody Horský pramen, nové menší koupaliště a při procházce k břehu Slezské Harty turista narazí i na malebný rybník, jehož břehy zdobí rákosí.
(Ještě jsem nikdy nebyl na Šumavě v místech naší největší přehrady, ale podle obrázků mi ji tohle moravskoslezské "Lipno" dost připomíná... a než se trmácet takovou štreku, raději se vrátím ke břehům rozkošné Harty, na nichž se mi moc zalíbilo...)