Slezské Rudoltice – Panna Marie Vítězná – Immaculata
O zámku ve Slezských Rudolticích je na Turistice článků hned několik, kupodivu si nikdo nevšiml opodál stojící sochy na náměstí před zámkem (Slezské Rudoltice se honosí kategorií městys, takže o náměstí můžeme hovořit).
Od prvního pohledu je patrné, že dílo je z dílen kvalitních sochařů a kameníků Ač tedy autor není přímo znám, odhadovalo se že patří k okruhu sochařů od Olomouce. Socha je datována do období 20.–30. let 18. století.
Panna Marie je zpodobněna v ikonografickém pojetí Immaculaty. Odstupňovaný podstavec sochy je oválného půdorysu na nízkém základovém stupni. Po stranách je podstavec zdoben polopilastry s volutami. Ornamentální výzdobu tvoří akantové a zvoncovité motivy. Čelní strana podstavce je opatřena oválnou kartuší s nápisem.
Panna Marie je zpodobněna v esovitém prolnuti s bohatě řaseným a rozevlátým rouchem. Ruce má sepjaté na hrudi a drží v nich pozlacenou lilii. Kolem hlavy má svatozář z hvězd.
Tradičně stojí na zeměkouli, již obtáčí had (ďábel), kterého nohou drtí. Druhá (levá) noha lehce spočívá na zlaceném půlměsíci, což naznačuje vítězství nad Turky (v 18. století se to ještě mohlo).
V roce 2018 proběhla celková rekonstrukce a oprava sochy. Při té příležitosti byl zřejmě odhalen autor. Socha je tedy připisována Ondřeji (Andreasi) Zahnerovi (1709–1752). Pocházel z Bavorska, ale většinu dospělého a profesního života prožil v Olomouci. Tam bydlel v domě po Václavu Renderovi a je jedním z mnoha spolutvůrců zdejšího velkolepého Čestného sloupu Nejsvětější Trojice (celkem 18 soch a 7 reliéfů). Olomoučtí sochaři (i okolní) často používali materiál z Maletína (poblíž Mírova), ten se zřejmě uplatnil i na Immaculatě ve Slezských Rudolticích.