Loading...
Malá Fatra (1): Veľký Kriváň – Pekelník (10/2013)
Malá Fatra patří k nejznámějším a nejvíce navštěvovaným oblastem Slovenska. Pohoří má dvě odlišné a také v terénu řekou Váh jasně oddělené části: jižní Lúčanskou Malou Fatru a severní Kriváňskou Malou Fatru. Kriváňská část byla vyhlášena národním parkem a zahrnuje známé vrcholy, jako jsou Veľký a Malý Kriváň, Veľký a Malý Rozsutec, Hromové, Chleb, Stoh. Nejvyšší horou podstatně méně navštěvované Lúčanské Malé Fatry je Veľká lúka, která ve dvojici s nedalekou Křížavou tvoří i díky instalovaným vysílačům zdaleka viditelné vrcholy. Osamoceným a známým vrcholem této části Malé Fatry je pak vrchol Kľak. Odkazy na články z naší návštěvy Lúčanské Malé Fatry jsou na konci tohoto článku. Mapa Malé Fatry na mapy.cz: Malá Fatra (mapy.cz/turisticka)
Tentokrát se o naší krátké podzimní dovolené pohybujeme v kriváňské části. Popisovaná trasa je nenáročnou záležitostí, jak časově, tak technicky, pokud pro přemístění na hory použijete kabinkovou lanovku Vrátna - Chleb, proto jsme ji zvolili v den příjezdu do Malé Fatry, takže v den, který již nebyl celý k dispozici pro túry v horách. Díky rychlému nástupu do hor lze bez problémů stihnout výstup na nejvyšší horu Malé Fatry - Veľký Kriváň a sejít zase zpět k lanovce.
Parkoviště u spodní stanice lanové dráhy na konci Vrátne doliny bylo kupodivu zdarma. Lanovka stojí buď 8,50 Euro pro jednotlivou jízdu nahoru, nebo 10 Euro pro oba směry (nahoru a dolů) - ceny roku 2013. Pozor, lanovka nemusí jezdit každý den! Provozní doba v období březen – říjen je uvedená zde: Lanovka Vrátna - Chleb. Lanovka nejezdí za nepřízni počasí, především za silného větru. V říjnu byl ve všední den odjezd v každou celou hodinu, v pátek tu čekalo asi 10 lidí. O víkendu lanovka jezdila bez přerušení, fronta u pokladny byla cca na 20 min. čekání (také vzhledem ke krásnému počasí).
Od horní stanice lanovky jdeme přes Snilovské sedlo na Veľký Kriváň, nejvyšší horu Malé Fatry (1 709 m n.m.). V těchto turisticky exponovaných místech nejsou zpevněné chodníky a stezky na kopce jsou bohužel od lidí vyšlapané v několika proudech. Toto je ale zřejmě neřešitelná věc. Lanovka chrlí nahoru stovky turistů denně. Lidé vyšlapávají další a další pěšiny ve snaze vyhnout se starším uklouzaným chodníkům. Vápence v této oblasti obsahují velké procento jílů a slínů, proto kloužou jako čert, a ještě více klouže bahýnko, které se vytváří zvětráváním těchto vápenců. Ať je po dešti nebo před deštěm, celá Malá Fatra klouže a je potřeba s tím počítat.
Na Veľkém Kriváni sedí mrak, takže mnoho nevidíme. Jdeme tedy dál po červené na Pekelník a do sedla Bublen. Oblačnost se protrhává a už krásně vidíme do krajiny, v zorném poli je nádherný a nepřehlédnutelný Veľký Rozsutec, na který máme v plánu vystoupat hned následující den, a opačným směrem vidíme Malý Kriváň - tam už asi tolik turistů nebude, je to dál od lanovky. Výhled zahrnuje také celé údolí kolem Terchové, Tiesňavy a krajinu oblasti Kysuce.
Ze sedla Bublen vede žlutá trasa na Chrapáky. Vydáváme se tímto směrem a z Chrapáků se vracíme v podstatě po vrstevnici po modré značce k lanovce, protože jsme si koupili i zpáteční jízdenku. Klidně jsme ale mohli jít dolů pěšky, vyjasnilo se a do setmění jsme měli ještě čas.
Celkově byla tato trasa dlouhá 5 km, převýšení 450 m. Od horní stanice lanovky na vrchol Veľkého Kriváně je to pouze 1,2 km, převýšení 225 m. Okruh lze doporučit nenáročným turistům nebo turistům, kteří mají k dispozici pouze omezený čas. Všichni se pak při příznivém počasí pokochají nádhernými výhledy.
Mapa oblasti na mapy.cz: Velký Kriváň (mapy.cz/turisticka)
Mapa oblasti na hiking.sk: Velký Kriváň (mapy.hiking.sk)
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda