Slovensko - Považský Inovec (1): Inovecká chata - Inovec - Rafajova kóta a zpět
Slovensko – Považský Inovec: Inovecká chata - Inovec - Rafajova kóta a zpět (10/2014), aktualizace v roce 2016
Slovenské pohoří Považský Inovec je od nás pěkně vidět z vrcholových partií Bílých Karpat. Proto jsme si mysleli, že z Považského Inovce naopak budou zase dobře vidět Bílé Karpaty. Přestože byl krásný barevný podzimní den, viditelnost do dálky nebyla nejlepší. I tak byla procházka v tomto pohoří moc příjemná. Pro velký podíl listnatých stromů je Považský Inovec právě v polovině října nejkrásnější a lze jej v tomto období jen doporučit.
Hlavní hřeben Považského Inovce se táhne zhruba mezi městy Hlohovec a Trenčín, kde na severu sousedí se Strážovskými vrchy a na jihu s Podunajskou pahorkatinou. Pohoří nepatří k nejvyhledávanějším a tak je tu klid. To neplatí pouze pro okolí Inovecké chaty, kam se dá vyjet pohodlně autem z obce Trenčianské Jastrabie. Jinak jsme na celé trase nepotkali nikoho. Mapa pohoří na mapy.cz: Považský Inovec (mapy.cz/turisticka)
V obci Trenčianské Jastrabie je u obecního úřadu značená odbočka k Inovecké chatě (na některých mapách nazvané také Chata pod Inovcom). Jedeme autem po úzké, místy rozbité asfaltce, stále do kopce až k objektu, který se nachází v nadmořské výšce 790 m n. m. Kolem chaty se volně pohybuje ovce se zvoncem, takové kamarádské zvíře okusující vše, včetně našich nohavic. Webové stránky Inovecké chaty: www.inoveckachata.sk
U chaty necháváme auto a pokračujeme už pěšky po červené turistické značce k nejvyššímu vrcholu pohoří, kterým je Inovec (1 042 m n. m.). Jeho typický vrchol se dvěma anténními stožáry je pěkně vidět z hlavní silnice Trenčín – Bánovce nad Bebravou, odkud jsme jej pak také fotili po cestě domů.
Turistická stezka vede trochu okolo, ale my jdeme přímo podél sjezdovky nahoru a pak lesem stále do mírného kopce. První vyhlídkové místo je kousek před vrcholem - Vyhliadka dr. Bundalu. Vyhlídka je částečně zarostená stromy a je zde jen omezený pohled k městu Trenčínu. Navíc je velký opar a tak fotky nejsou nic moc. Pokračujeme dál po červené a za chvíli jsme na Inovci.
Vlastní vrchol je celý zarostený lesem, výhled není žádný. Škoda, že ani jeden ze zde instalovaných vysílačů neslouží jako rozhledna. Na vrcholu Inovce je kříž a můžete se zapsat do vrcholové knihy. Z Inovecké chaty je to sem necelou hodinu chůze.
Aktualizace z roku 2016: V roce 2016 byla na Inovci otevřená nová volně přístupná rozhledna nazvaná Helena. Text z webu Inovecké chaty: "Rozhľadňu na Považskom Inovci začala stavať v roku 2015 spoločnosť Sworad s.r.o. ako Meteorologicko-telekomunikačnú vežu. Pán Jorik nám veľmi vyšiel v ústrety a umožnil voľný prístup všetkým návštevníkom Považského Inovca s možnosťou vystúpiť na túto 22 m vysokú vežu. Pohľad z veže je 360° a poskytuje návštevníkom krásny pohľad do ďalekého okolia. Z rozhľadne vidno Nové Mesto, Dubnicu nad Váhom, Trenčín, Topolčany, Bánovce, Veľkú Fatru, Tatry, Vršatec, Kľak, Lopeník na Morave ...."
Pokračujeme dále po červené a přicházíme do místa nazvaného Palúch (1 004 m n. m.). Toto místo je ve slovenské mapě označeno pouze jako vyhlídka bez názvu. Posvačíme na lavičce, nikdo za celou dobu nepřišel. Výhled je odtud jak východním směrem na Moravu na Bílé Karpaty, tak západním směrem na slovenský Tríbeč. Jsou odtud také pěkně vidět skály "Selecké kamenné moře" na bočním hřebeni Považského Inovce.
Následuje vrchol Krželnica (968 m n. m.), který je v Považském Inovci druhý nejvyšší a také zarostený lesem bez výhledů. Po cestě se ale občas otvírají pohledy na krajinu zásluhou vykácených mýtin a je odtud také několik pěkných pohledů zpět k vrcholu Inovce.
Scházíme z kopce k Rafajově kótě (896 m n. m.), za kterou po chvíli odbočíme vpravo na cyklistickou trasu, po které se budeme vracet zpět k autu, abychom nešli stejnou cestou. Inovec – Rafajova kóta cca 50 min. chůze.
Po lesní cestě, která se točí po úbočí Inovce a dobře slouží cyklistům, jdeme krásně zbarveným lesem. Nepotkáváme nikoho, ani cyklisty ne. Otvírají se pěkné výhledy do krajiny. Ke konci cesty míjíme zelenou turistickou trasu, která naši cestu kříží a vede na hlavní vrcholovou trasu. My pokračujeme po lesní cestě už jen do kopce zpět k chatě.
V chatě a kolem chaty je rušno, na parkovišti přibylo hodně aut. Dozvídáme se, že je zde uzavřená společnost. Podle oblečení a odznaků účastníků to vypadá na výjezdní zasedání strážců hor. Zdejší inventář - přátelská ovce - tomu nijak nevěnuje pozornost a okusuje z pařezu choroše. Dáváme si jen něco na pití, kupujeme pohlednici a jedeme domů. Příjemně strávený páteční den v podzimně zbarvených listnatých lesích, celkem asi 12 km, celkové převýšení 415 m.
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Další naše články z hor Západního Slovenska:
- Slovensko - Považský Inovec (2): Beckov - Inovecká chata - Inovec Panská Javorina - Kálnica
- Slovensko - Strážovské vrchy (1): Strážov
- Slovensko - Strážovské vrchy (2): Vápeč
- Slovensko - Súlovské vrchy (1): Súlovské skaly
- Slovensko – Súľovské vrchy (2): Veľký Manín, Manínska tiesňava
- Slovensko - Biele Karpaty: Vršatské bradlá
- Slovensko - Javorníky: Hřeben Čerenka - Hričovec
- Slovensko: Malé Karpaty